Nakon što je na već osam objekata javne namjene – nekadašnjem odlagalištu Košambra, sportskim dvoranama Palestra i Veli Jože, područnoj školi u Novoj Vasi, školi u Žbandaju, zgradi vrtića u Dračevcu, te dječjih vrtića Varvari i Baderna Grad Poreč postavio solarne elektrane, uvođenjem Izvođača u posao, na objektu Doma za starije i nemoćne osobe Poreč započela je ugradnja fotonaponske elektrane za potrebe Doma.
Kako podsjećaju iz Grada Poreča, uspješnom prijavom projekta pod nazivom "Dobra energija - Solarna energija za energetsku tranziciju'' Grad je osigurao bespovratna sredstva za postavljanje fotonaponske elektrane na zgradu Doma za starije i nemoćne osobe Poreč. Radi se o fotonaponskoj elektrani nazivne snage 58,995 kW koja će svojim radom energiju sunca pretvarati u prijeko potrebnu električnu energiju. Na taj se način energijom proizvedenom iz obnovljivih izvora energije planira zadovoljiti nešto više od 25 posto prosječnih godišnjih potreba Doma za električnom energijom, dok očekivano godišnje smanjenje emisija CO2 iznosi gotovo 10 tCO2/god.
- Porastom cijena energenata, nestabilnim i promjenjivim uvjetima na energetskom tržištu i sve očitijim negativnim utjecajima koje klimatske promjene nose sa sobom, potreba za povećanjem količina energije proizvedene iz obnovljivih izvora, u našim gradovima postaje sve izraženija. Ugradnjom fotonaponskih elektrana na objekte javne namjene, osim što smanjujemo emisije CO2, direktno utječemo na dugoročno smanjenje troškova po pitanju utroška energije te odgovorno i namjensko trošenje proračunskih sredstava. Proizvodnjom električne energije na ovaj način lokalno ne generiramo ugljični dioksid te radimo na kreiranju zajednice za što kvalitetniji život naših građana. I tim putem planiramo nastaviti dalje, poručili su iz Grada Poreča.
- Grad Poreč svoju budućnost vidi kao zelen, čist i održiv grad. Uz više od 2.500 novih ekoloških rasvjetnih tijela, uklanjanje jednokratne plastike iz uporabe, kontinuiranu energetsku obnovu zgrada javne namjene, kao i kulturnih dobara poput Gornjeg vrtića, pilot-projekt javnog prijevoza s električnim gradskim minibusom, ''Sunčanog ureda'' koji nudi besplatnu podršku građanima na putu ugradnje vlastite sunčane elektrane, solarnih elektrana na vrtićima, dvoranama i drugim javnim objektima, do ostalih 40 projekata u području energetski i klimatski održivog razvoja, sigurno koračamo tim putem, komentirao je investiciju gradonačelnik Loris Peršurić.
Osam elektrana, ukupne nazivne snage 100 kW, u proteklih osam godina rada, proizvelo je gotovo od 1.200.000 kWh zelene električne energije, čime su emisije CO2 u naš okoliš smanjene za oko 325 tCO2. Novom elektranom, ukupno instalirani kapacitet fotonaponskih elektrana dosegnut će brojku od gotovo 160 kW.