Komunal

ekološka akcija

Hrvatski i slovenski ronioci čistili podmorje Velikog Brijuna

Usprkos lošem vremenu ronioci su iz mora izvukli krupni otpad, staklo, plastiku i gume te ga predali Stručnoj službi na daljnju obradu.


 
2 min
HINA
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Usprkos lošem vremenu ronioci su iz mora izvukli krupni otpad, staklo, plastiku i gume te ga predali Stručnoj službi na daljnju obradu.

U ekološkoj akciji čišćenja podmorja Velikog Brijuna „Eko patrola Brijuni 2023.“ ovog je vikenda sudjelovalo 20-tak hrvatskih i slovenskih ronioca Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic te pripadnici ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite RH.

Akcija se provodila radi smanjivanja negativnog utjecaja otpada na morska staništa, a u suradnji s Javnom ustanovom Nacionalni park Brijuni i pod pokroviteljstvom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u sklopu programa Zajedno čuvajmo okoliš, priopćeno je u nedjelju iz agencije Plava promocija.

Usprkos lošem vremenu ronioci su iz mora izvukli krupni otpad, staklo, plastiku i gume te ga predali Stručnoj službi na daljnju obradu.

Osim čišćenja podmorja pripadnici ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe CZ RH u sklopu akcije provodili su vježbe uigravanja timova, kružne pretrage i noćno ronjenje radi edukacije i uvježbavanja.

Kontinuiranim provođenjem ekoloških akcija čišćenja podmorja na i oko otočja Brijuni, te redovitim uklanjanjem otpada koji dolazi nakon velikih oluja, bura i juga, vidljivo je smanjivanje otpada u moru unutar NP Brijuni, koji brine o čistoći podmorja i redovito provodi čišćenja.

Također NP Brijuni surađuje s Institutom za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, čiji znanstvenici provode istraživanje o tome kako posjećenost plaža utječe na količinu i vrstu otpada pod morem. Uspoređuje se količina otpada u moru na nekoliko obližnjih gradskih, odnosno mjesnih plaža, s plažama u zaštićenom području, Brijunima, uključujući i uvale u kojima kupanje nije dopušteno.

Djelatnici JU NP Brijuni provode i istraživanja i monitoringe u moru, npr. istraživanje riba, rakova, koralja, spužvi, morskih cvjetnica, dupina, morskih ptica i dr.

More čini oko 80 posto površine NP Brijuni, a podmorje je osnovni razlog zbog kojeg to područje ima status nacionalnog parka, stoga se veliki napori ulažu u istraživanja i očuvanja živog svijeta pod morem, ističu iz NP.


Nastavite čitati

Istra
 

LEKCIJA ZA KSENOFOBE Policijski podaci dokazuju nekriminalno ponašanje naših radnika iz Azije

Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.