Nakon što je 27. kolovoza, uslijed velikih vrućina, temperatura vode u Medulinskoj lokvi porasla do 28.5 ºC te uzrokovala pomor riba, djelatnici Fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli obavili su, a i dalje obavljaju mjerenja fizikalno-kemijskih parametara u samoj lokvi.
Prvi od zaključaka je taj da je na dan velikog pomora ribe zasićenost kisikom u lokvi bila svega jedan posto (NZZJZ izmjerio je 10 posto zasićenost kisikom) te je vrlo vjerojatno to bio ključni razlog pomora većih jedinki ribljeg fonda.
Istoga dana u poslijepodnevnim satima zasićenost kisikom porasla je na 14.3 posto, naredni je dan (29.8.2023.) izmjerena vrijednost od 54.6 posto. Nadalje, idući je dan vrijednost kisika bila ponovo niža te je iznosila 10.8 posto.
Dana 31. kolovoza 2023. godine zasićenost kisika u lokvi kretala se između 19,0-36,4 posto (mjereno na 4 postaje uokolo lokve). Na temelju ovih vrijednosti možemo zaključiti da situacija još uvijek nije stabilna. Naime, lokva je još uvijek u stanju hipoksije (nižih vrijednosti zasićenosti kisikom), na dan pomora ribe vladalo je stanje anoksije (nestašice kisika).
Valja napomenuti da je temperatura od 28,5 ºC vrlo je blizu idealne temperature za razvoj raznih bakterija, stoga općinska uprava molim sve mještane da pripaze na svoje kućne ljubimce da ne piju vodu iz lokve.
Naime, načelnik Ivan Kirac razgovarao je s djelatnicima fakulteta, te se po tom susretu Općina oglasila priopćenje u kojem podsjeća i moli sve mještane da ne nose kruh životinjama obzirom da ta namirnica predstavlja jedan od uzroka velikog pomora ribe.
Naime, riba koja se hrani ostacima kruha koji nemaju hranjivu vrijednosti izrasta u veće jedinke te pritom troši velike količine kisika, kojeg u ljetnim mjesecima usred nesnosnih vrućina u lokvi nedostaje. Ujedno, konzumacijom kruha vodeni stupac se obogaćuje organskom tvari (izmetom) koji dodatno zakiseljuje vodu i stvara nepovoljne okolnosti za riblji fond.
Također, ostaci kruha dobra su hranjiva podloga za rast bakterija u zatvorenom sustavu bez strujanja vode (ukoliko nema vjetra), što predstavlja dodatnu ugrozu za sve stanovnike lokve.
Zaključno, ono što se u lokvu baci u njoj i ostaje! Stoga je nužno/potrebno da se svi ponašamo odgovorno s ciljem očuvanja naše Medulinske lokve, poručuju iz Općine Medulin.