Danas je na Medulinskoj Lokvi predstavljen projekt „Svi za lokvu, LOKVA ZA SVE! Vol.2“ u vrijednosti od 6.903 eura, od čega Zaklada Istra sufinancira s 3.500 eura, a Općina Medulin s 3.403 eura, a koji je nastavak prethodne akcije hortikulturalnog uređenja koja je održana na proljeće ove godine.
Cilj projekta je očuvanja i valorizacije Medulinske lokve kroz međusektorsko partnerstvo javnog, gospodarskog i civilnog sektora.
Sonja - Barbara Bader iz udruge Sakramenski predstavila je projekt u kojemu još sudjeluju Osnovna škola dr. Mate Demarin, Medulin, Javna ustanova Kamenjak, Med eko servis, DV Medulin, Inicijativa mještana za zaštitu lokve i Općina Medulin.
- Volonterski doprinos članova udruge, nositelja projekta, je taj što će sve aktivnosti vođenja, administracije i operative, organizacije i provedbe aktivnosti provesti bez naknade. Edukatori iz JU Kamenjaka će edukacije s djecom također provesti bez naknade jednako kao i djelatnici Med eko servisa koji će pripremiti teren za sadnju i pomoći u samoj akciji sadnje na lokvi. Općina Medulin financirat će neposredno iz svog proračuna, izvan iznosa sufinanciranja ovog projekta i nabaviti novi sadni materijal za provedbu akcije sadnje stabla autohtonih sorti, grmoliko bilje u vrijednosti većoj od 8.000 eura za 90 novih sadnica koje će biti zasađene uz lokvu, rekla je o akciji Barbara Bader.
Projekt ima za cilj osnažiti društveni kapital zajednice i potaknuti promjene u svijesti i ponašanju sudionika u brizi za okoliš i lokalnu prirodnu baštinu. Edukativnim, uključivim i participativnim te volonterskim aktivnostima na temu Medulinske lokve - vrijednog elementa prirodne baštine i eko sustav čiju bioraznolikost treba štititi - mještane, posebice najmlađe se želi osvijestiti i osnažiti za preuzimanje aktivne uloge u brizi i očuvanju tog mjesta zajednice za budućnost.
Načelnik Medulina Ivan Kirac istaknuo je važnost očuvanja Medulinske lokve kao jedne zelene oaze u srcu Medulina. Iznio je iznos potreban za akciju koji je nešto manji od 7.000 eura, a s kojim će se posaditi još biljaka oko lokve, i najavio održavanje radionica, te kazao kako je glavni cilj projekta osnaživanje zajednice i očuvanje okoliša Medulina.
Mirjana Siladić predsjednica Udruge Sakramenski izrazila je zadovoljstvom nastavkom akcije i odazivom mještana Medulina.
- Ovo je eko sustav koji moramo paziti i čuvati, te navesti da su sve aktivnosti članova Udruge i mještana oko uređenja lokve izrazito volonterske, poručila je Mirjana Siladić.
Ivan Vujica iz Med eko servisa najavio je sadnju koja bi se trebala odvijati oko 11. studenog, a bilo bi ukupno posađeno oko 90 sadnica autohtonih biljaka s ovog područja.
- Trebalo bi doći što više mladih i djece, te ostalih mještana Medulina jer je ovo akcija velike sadnje koja će doprinijeti nastanku nečega jako dobrog, kazao je Vujica.
Iz Inicijative mještana za zaštitu Medulinske lokve Kristijan Siladić istaknuo je da se nakon nekoliko godina borbe došlo do pred sam kraj uređenja lokve.
- Uspjeli smo očuvati lokvu u suradnji s Općinom Medulin i načelnikom Kircem jer su izmijenjeni neki planovi. Sadimo i onda ćemo vidjeti kako će to izgledati. Budući naraštaji će reći o nama kada za desetak godina s ovih stabala uberu krušku, veli o akciji Kristijan Siladić.
Ravnatelj Javne ustanove Kamenjak Aljoša Ukotić izrazio je zadovoljstvo što se i oni mogu uključiti u ovaj projekt s edukacijom stanovništva i to prvenstveno najmlađih.
- U ovom dijelu uključit ćemo dvije skupine vrtićke djece od četiri do sedam godina, tako da će biti ukupno educirano pedesetak djece. Na lokvi smo postavili edukacijske ploče, kako bismo prvenstveno zaštitili prirodu i okoliš ove predivne lokacije s nadam kako će se ovakve akcije provoditi par puta godišnje, poručio je Ukotić.
Profesorica biologije Natalija Zoričić iz OŠ dr. Mate Demarina, koja vodi skupinu mladih prirodnjaka iz viših razreda škole istaknula je zadovoljstvo što je Općina prepoznala važnost ovog lokaliteta.
- Pošto ovakvim malim vodenim sustavima svugdje prijeti opasnost od nestanka, jer su ovakva staništa jedina mjesta za život vodozemaca i ptica močvarica. U jednom ovakvom urbanom središtu imati jedan ovakav prirodni lokalitet je doista nešto posebno i to je razlog zašto smo se mi kao škola uključili u Projekt, te ćemo ove godine u suradnji sa Sveučilištem iz Pule imati dvije radionice koje će održati biologinje Petra Burić i Ines Kovačić.
Profesorica likovnog iz naše škole Mirjana Konta će u prostoru Udruge Šantadur centar baštine i održivog razvoja s djecom izrađivati bedževe i platnene torbe s motivima Medulinske lokve, te ćemo se na kraju i mi uključiti u akciju sadnje i pripremi zdravih obroka za ptice na lokvi, te tako pridonijeti razvoju ekološke svijesti kod djece, kazala je Zoričić.