Gradsko trgovačko društvo Castrum Pula 97 d.o.o., u sklopu kojeg djeluje i novootvoreno Sklonište za životinje, započinje s obavljanjem komunalne djelatnosti sakupljanja napuštenih i izgubljenih životinja te njihovog zbrinjavanja. To su, doduše, radili otkako su otvoreni, no sada su za svoje usluge donijeli cjenik koji će biti u primjeni od 1. lipnja.
Komunalna djelatnost
Naime, odlukom o komunalnim djelatnostima koje se obavljaju na području Grada Pula iz listopada prošle godine određeno je da se usluga sakupljanja napuštenih i izgubljenih životinja te njihovo zbrinjavanje smatra komunalnom djelatnošću te je ona povjerena Castrumu.
U predloženom cjeniku, pojedine cijene određene su od strane Ministarstva poljoprivrede RH, dok su ostale cijene za obavljanje predmetne komunalne djelatnosti formirane na način da ispunjavanju uvjet određen Zakonom o komunalnom gospodarstvu, u kojem je, člankom 52. propisano da se iz cijene komunalne usluge osiguravaju sredstva za financiranje obavljanja uslužnih komunalnih djelatnosti, navodi se u Aktima gradonačelnika.
Tako, primjerice, izlazak na teren te lovljenje i smještanje napuštene životinje košta 34 eura, a izvan radnog vremena (od 15 do 22 sata) taj se iznos penje ne 51 euro, a iza 22 sata izlazak na teren košta 68 eura. Veterinarska skrb (po satu) kod ovlaštenog veterinara košta 50 eura, a radni sat veterinarskog tehničara 31 euro.
Zbrinjavanje psa (nakon izolacije) po danu košta deset eura, a mačke sedam eura po danu.
Obavljanje ove komunalne djelatnosti za neoznačene i napuštene životinje, odnosno za životinje koje nemaju svoje vlasnike, financira se iz proračuna Grada Pule, dok troškove zbrinjavanja životinja i veterinarske zaštite životinja koje imaju svoje vlasnike, podmiruju sami vlasnici.
Kroz skonište prošlo stotinjak životinja
Direktor Castruma Goran Pereša kazao nam je kako je ovaj potez logičan jer je novootvoreno pulsko sklonište pod njihovom tvrtkom, a dvoje djelatnika skloništa, koji su zaposleni kao djelatnici Castruma, educirani su za ove poslove te imaju puno iskustva u radu s mačkama i psima.
Bojan Zidarić, voditelj Sklonište za životinje Castrum 97, pojasnio nam je kako će se, kao i do sada, slobodnoživuće mačke, nakon sterilizacije, vraćati na staništa, a psi - ukoliko se pokaže da nemaju čip i ne može se ući u trag vlasniku - zbrinjavati u sklonište te udomljavati.
FOTO: Sklonište za životinje Pula
- Novim su zakonom ukinute higijeničarke službe te na teren po životinju izlaze djelatnici skloništa koje mora biti u okviru trgovačkog društva. Stoga smo mi pod Castrumom, kazao nam je Zidarić napominjući da u Puli nema čestih napuštanja pasa te psi, koji se pronađu, u većini slučajeva imaju vlasnika, ali su pobjegli ili se izgubili u šetnji. Nešto više je napuštenih legla mačaka, no i one se za sada uspješno zbrinjavaju i udomljavaju.
Kako doznajemo, otkako su otvoreni (krajem veljače) kroz sklonište je prošlo više od stotinjak životinja, najviše pasa i mačaka, no na skrbi su imali i kunića. Trenutno se brinu i za mladu svraku i galeba, a na skrbi im je bio čak i jedan golub.