Borov prelac, gusjenica leptira, može biti ozbiljan problem, posebno u urbanim sredinama gdje se njihova gnijezda nalaze u blizini škola, vrtića i javnih parkova. Zbog toga su se radnici Herculanee ove godine uhvatili u koštac s njima prije negoli su gusjenice izmilile iz svojih gnijezda na borovima.
Gusjenice borovog prelca poznate su po iritantnim dlačicama koje mogu izazvati alergijske reakcije kod ljudi i životinja, a posebno su opasne za pse koji ih mogu njuškati ili lizati. Kućne ljubimce, posebno pse, važno je paziti prilikom šetnje u blizini borova i cedrova.
Dojave i monitoring
- Građane smo pozvali još krajem siječnja da dojave uočene pozicije borovog prelca, dok je velik dio pozicija uočen monitoringom djelatnika na terenu.
Tijekom proteklog tjedna sanirane su pozicije na površinama uz škole i vrtiće, navode iz Herculanee te dodaju da su akcije poput ove ključne jer pravovremeno uklanjanje gnijezda smanjuje rizik od kontakta s gusjenicama.
- Idealno vrijeme za uklanjanje je krajem zime i početkom proljeća, prije nego što se gusjenice spuste na tlo u potrazi za mjestom za kukuljenjem, navode nam.
Moguće jake reakcije
Inače, kako piše veterinarski portal, ove gusjenice imaju razvijenu obranu od predatora. To su njihove dlačice koje u dodiru sa kožom izazivaju jaku lokalnu iritaciju za koju se pretpostavlja da nije vezana na imunološke mehanizme već da se radi o otrovnoj supstanci koju sadrže. Osim toga, dlačice su i jaki alergeni pa kod osjetljivih pasa, ali i ljudi, mogu izazvati i vrlo jake alergične reakcije pa čak i anafilaktičku reakciju.
Reakciju može izazvati i mrtva, ne samo živa gusjenica.
Gusjenice kod djece i pasa bude radoznalost, a navodno imaju i slatkasti miris koji navodi pse na to da je probaju pojesti.
- Pri kontaktu dolazi do naglog oticanja gubice, zatvaraju se oči, cijela glava psa počinje strahovito svrbjeti, a ponekad je reakcija toliko snažna da psi i povraćaju. Ukoliko je u trenutku kontakta sa gusjenicom psu otvorena gubica, jezik može tako nateći da za nekoliko minuta zatvaranje gubice više nije moguće, a može doći i do nekroze jezika te zbog toga do otpadanja dijelova jezika, piše Veterina portal.
U ovakvim slučajevima veterinarska intervencija je hitno potrebna jer prijeti opasnost od oticanja ždrijela i zatvaranja dišnih puteva te, posljedično, gušenja.
Gusjenice su štetne i za same borove. Ova se vrsta, naime, smatra jednim od najvećih štetnika mediteranskih šuma jer može izazvati gubitke u borovim šumama od oko 30 posto. Zbog gubitka listova propadaju čitava mlada stabla, a usporava se i rast većih stabala pa im to smanjuje drvnu masu.