"Pakiraj kofere! Iduće izbore nećeš dobiti sigurno", riječi su kojima se stanovnik 3. Ogranka valbandonske Pinete, Zoran Nikolić, obratio fažanskom općinskom načelniku, Radomiru Koraću, tijekom prošlotjedne Sjednice tamošnjeg Vijeća.
Na njoj su, naime, kao i na prethodnoj, sjedili stanovnici Valbandona ljuti što još uvijek nije ostvareno načelnikovo predizborno obećanje o tome da će 2. i 3. Ogranak Pinete napokon dobiti kanalizaciju, asfalt i javnu rasvjetu.
Shvatili da su obmanuti
Čitava je stvar eskalirala nakon što su se, na vlastiti zahtjev, 23. ožujka sastali s direktorom tvrtke Pragrande d.o.o., Kristijanom Benčićem, a koji im je tada pojasnio da njihove želje neće biti ostvarene još godinama.
Zoran Nikolić
- Načelnik Korać stalno je po medijima izjavljivao da smo i mi uključeni u projekt Aglomeracija Pula Sjever, iako je znao da nismo, i to još 2018. godine kada su se predstavnici Općine sastali s tvrtkom Pragrande. Tada je njen bivši rukovoditelj kanalizacije, Robi Fuart, izjavio da će rekonstruirati Pinetu, i da će se na taj glavni cjevovod priključivati ogranci, ali da to ne uključuje 2. ni 3. Ogranak. Tada je određeno i da će za projekt stanovnici općine plaćati mjesečno kunu i pedeset i pet lipa, što mi i činimo još od 1. siječnja 2019. godine do dana današnjeg, govori nam Nikolić koji u 3. Ogranku živi od 2018. godine.
„Ostali smo paf!“
Mještani su se direktoru Pragrandea Kristijanu Benčiću prošlog mjeseca najprije obratili pisanim putem, nakon čega ih je izvijestio kako oni nisu uključeni u Aglomeraciju Pula Sjever, ali je svejedno pristao s njima održati sastanak.
- Mi smo ostali paf kad smo pročitali njegovu poruku! Gušimo se u prašini i ne možemo tako više! Nakon toga smo jedno pet, šest mailova poslali i Koraću, ali na nijedan nije odgovorio. Zato smo zatražili sastanak s Benčićem, što je Općina i odobrila, ali načelnik je „zgiljao“. Tako smo konačno saznali da nas definitivno nema u projektu! S tim da je još 2019. godine Općina donijela Odluku o izgradnji kanalizacije za naše ulice, za što je tad predviđeno dva milijuna kuna! I evo, lani u prosincu izađe idejni projekt, i to unatoč tome što već postoji građevinski projekt iz 2017. godine s osiguranim sredstvima, kaže nam Nikolić na terenu.
Radomir Korać
Korać: Aglomeracija Pula Sjever nije uključivala taj dio!
- Mogu vam samo ponoviti da se u tim ograncima upravo radi projekt fekalne odvodnje, a nositelj je Pragrande. Čekamo lokacijsku dozvolu, zatim ćemo rješavati imovinsko-pravne odnose, pa tek onda građevinsku dozvolu. Tad ćemo u Proračunu planirati nemala sredstva od oko 700.000 eura. Ove godine to nismo mogli učiniti jer nismo znali ni o kojim se rokovima radi. Aglomeracija Pula Sjever nije uključivala taj dio, a što se tiče sastanka nije načelnik taj koji bi trebao govoriti o projektu. Njegov je posao naći sredstva u Proračunu. Inače, naknadu za projekt plaćaju svi stanovnici naše općine, a ne samo oni, izjavio nam je pak danas Korać.
Njegove nam je navode potvrdio i direktor Pragrandea, Kristijan Benčić, kazavši kako se ishodovanje građevinske dozvole očekuje tijekom 2024. godine, a tek onda slijedi planiranje financijske konstrukcije.
Valja međutim podsjetiti kako je Robi Fuart u prosincu 2018. godine, kao rukovoditelj kanalizacije tvrtke Pragrande, a tijekom Sjednice fažanskog Općinskog vijeća naveo: „Za područje Fažane bitno je da u rekonstrukciju ide kompletna ulica Pineta čime će se konačno realizirati spoj na odvodnju za ogranke 2 i 3. Tamošnji korisnici ne mogu se spojiti dok god ne bude izgrađen puno dublji kolektor…“
Cesta se čeka od sedamdesetih godina
Nataša Mladenović svega se vrlo dobro sjeća budući da su njezini roditelji u 3. Ogranak valbandonske Pinete doselili početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
Nataša Mladenović
- Moji roditelji i još nekoliko susjeda sami su, još osamdesetih godina, kopali sat za vodu koja nam je službeno stigla tek prošle godine. Sve vrijeme plaćali smo je po industrijskoj cijeni i sami organizirali baždarenje satova. Što se tiče ceste, bilo bi dobro da nam napokon kažu možemo li je dobiti i, ako da, kada. Ako ne može, neka nam kažu zašto ne može. To bi bila transparentnost kakvoj težimo! Naime, svakih nekoliko mjeseci pojavi se neka nova, oprečna informacija, i jako smo umorni od svega toga, govori nam Mladenović.
Dok je njoj problematika Ogranka 3 poznata od malih nogu, Zoran Nikolić, prilikom kupnje stana nije, uvjerava nas, „imao blagog pojma što ga ovdje čeka“.
Načelnik obećavao „sve i svašta“
- Ma tko je mislio da ovdje nema ceste ni kanalizacije? Tko?! A kad su bili izbori u svibnju 2021., načelnik Korać nas je redovito obilazio i obećavao nam sve i svašta. Da smo u projektu Pula Sjever nije nam rekao jedanput nego pedeset puta. Da smo tražili aerodrom tu na njivi, obećao bi i aerodrom. Međutim u praksi, radi planove koji su neostvarivi, zaključuje Nikolić.
Ulica 2. Ogranka za pedesetak je metara kraća od one u 3. Ogranku. Dugačka je oko 250 metara, a površinom zauzima oko 1.200 kvadratnih metara, 600 metara kvadratnih manje od one u Ogranku 3.
Goran Butina u njoj živi četrdeset godina i još, kaže, nije dočekao ni kanalizaciju niti cestu. Međutim, u ulici, govori nam, ima i osoba s invaliditetom kojima postojeće stanje posebno teško pada.
Goran Butina
Hoćemo li za života dobiti kanalizaciju?
- Mi nismo naselje dostojno ljudi! Kanalizaciju nam obećavaju barem sedam godina, a mi smo otad podmirili sve svoje obaveze. Osobno sam dosad, građevinsku dozvolu i ostalo, platio više od 80.000 kuna. Pa se pitam kamo su ti novci otišli i hoćemo li za života dobiti tu kanalizaciju? Ja vam imam 70 godina, a ne vjerujem baš da ćemo kanalizaciju dobiti u idućih deset godina. Pitanje je ako ću biti živ, veli nam Butina.
- Nije radi ovakve ceste teško samo nama već i našim turistima. Mi plaćamo boravišnu taksu i porez Općini Fažana, a Turistička zajednica nam ne može pomoći. Turisti cijelo ljeto peru prašnjava auta kod nas u dvorištu i tako si samo stvaramo dodatni trošak vode, govore nam također stanovnici Ogranka 2.
Neki su mještani, stoga, od tvrtke Pragrande d.o.o. tražili da se, o svom trošku, sami povežu na sustav ulice Pineta.
Grebani asfalt nakon prve kiše, 26. siječnja/Privatna arhiva
A dok se čeka cesta, Općina im jednom godišnje dostavi
grebani asfalt i to na njihovo traženje, pojašnjava nam direktor fažanskog Komunalca,
Danijel Ferić.
Posljednji je puta to učinjeno početkom siječnja, no mještani nam govore kako je riječ o „grebanom asfaltu koji je u međuvremenu ispario“.
Krešimir Smernjak
- To vam je drobljeni asfalt, takozvani gazni sloj koji obično služi kao temelj za pravi asfalt. Stvara neugodne mirise i ostavlja prljavštinu u zraku diljem ulice, veli nam stanovnik Ogranka 3 Krešimir Smernjak.
Zelena Istra uputila prijavu Inspekciji
Za pomoć su se stoga obratili Zelenoj Istri, a Udruga je Općini odmah u siječnju poslala upit vezano uz sastav materijala kojim su nasipane ceste Ogranka 2 i 3, međutim odgovor još uvijek čekaju.
- Nismo dobili nikakav odgovor od siječnja naovamo, tako da smo na tu temu podnijeli i prijavu Inspekciji za zaštitu okoliša, a Općini ovih dana planiramo slati žalbu, govori nam Irena Burba, predsjednica Zelene Istre.
No, nama je fažanski Komunalac dostavio dokument koji dokazuje kako materijal nije štetan po ljudsko zdravlje, što nam je pisanim putem potvrdio i Mladen Fistrić, voditelj sustava kontrole kvalitete tvrtke Cesta d.o.o. Pula.
- U svakom slučaju, asfalt ne sadrži katran nego bitumen pa samim time nije opasan po zdravlje ljudi, jasan je bio Fistrić u izjavi za Istru24.
Bez obzira na to, mještani najavljuju kako će uzorke nasipanog asfalta svejedno slati na provjeru Ministarstvu zaštite okoliša.
Dodatni problem - nedostatak rasvjete zimi
Nije cesta jedino što nedostaje stanovnicima ovog dijela Valbandona. Naime, ogranci još uvijek nemaju javnu rasvjetu, iako je duž ulica prije deset godina postavljeno nekoliko solarnih svjetiljki. One pak zimi gotovo da i ne svijetle jer se jednostavno ne stignu „napuniti suncem“, pojašnjavaju nam stanovnici.
- Za rasvjetu i za cestu stanovnici bi se trebali odreći dijela ograde i zidova, a to nikada nisu htjeli. Ostale ceste po Valbandonu široke su po šest, sedam ili čak osam metara, a kod njih je u pitanju širina od četiri metra. Samo za nogostup otpalo bi im oko 90 centimetara, uzmemo li u obzir da na sam rasvjetni stup otpada oko pola metra. E sad je pitanje kako su oni uopće dobili dozvole i kako su tamo gradili. Nisu vam stvari baš tako crno-bijele, upozorava nas na koncu načelnik Općine Fažana, Radomir Korać.
- Znate što, nas ovdje ima tristotinjak u ukupno 75 objekata! To su sve glasači, a Korać je uvijek tijesno dobivao izbore baš u Valbandonu, pa neka malo razmisli je li održao obećanja tih nekoliko stotina ljudi i bi li mogao „pasti“ na tome, uzvraća mu ispred stanara ogranaka bez rasvjete, asfalta i kanalizacije, Valbandonac Krešimir Smernjak.