Komunal

SJEĆATE LI SE SKULPTURE S PORTARATE?

PROŠLO JE DESET GODINA Božica i dalje čeka restauraciju. Je li problem samo novac ili nedostaje i dobre volje da se spomenik vrati na svoje mjesto?

Vlasnik hostela u zgradi, Krešimir Stojkovski veli da je, unatoč svim problemima ovih godine, otkako smo ga nedavno ponovo upitali za sudbinu božice, ponovo pokrenuo inicijativu prema Gradu Puli i novoj vlasti da se ona napokon vrati na svoje mjesto * Koliko sam upoznat, najveći trošak nije uopće njena rekonstrukcija već vraćanje na krov koje košta gotovo 10 tisuća eura jer to treba odraditi ovlaštena tvrtka. Ja sam suglasan s tim da mi kao hostel platimo restauraciju skulpture, ali mislim da je ovo sulud iznos za njeno vraćanje na mjesto odakle ju prvotno skinuta po nalogu gradske firme


 
6 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Vlasnik hostela u zgradi, Krešimir Stojkovski veli da je, unatoč svim problemima ovih godine, otkako smo ga nedavno ponovo upitali za sudbinu božice, ponovo pokrenuo inicijativu prema Gradu Puli i novoj vlasti da se ona napokon vrati na svoje mjesto * Koliko sam upoznat, najveći trošak nije uopće njena rekonstrukcija već vraćanje na krov koje košta gotovo 10 tisuća eura jer to treba odraditi ovlaštena tvrtka. Ja sam suglasan s tim da mi kao hostel platimo restauraciju skulpture, ali mislim da je ovo sulud iznos za njeno vraćanje na mjesto odakle ju prvotno skinuta po nalogu gradske firme

Sa zgrade na Portarati nestala je 2013. godine. Gdje je ženska skulptura koja je godinama krasila trg upitaju se svako toliko Puležani. Ubrzo po grupama na Facebooku krenu špekulacije - je li zauvijek nestala, je li u nečijem dvorištu, možda je u selu, kao ploče s Portarate?

Odahnite - i dalje je na sigurnom, u skladištu. Strpljivo čeka restauraciju i vraćanje na krov. Tako nam je potvrdio ravnatelj Arheološkog muzeja Istra Darko Komšo, a koji mi je skulpturu prije nekoliko godina i osobno pokazao. I njemu je, veli, cilj da se situacija napokon riješi i skulptura vrati na svoje originalno mjesto. 

Do tada, božica leži u kasunu, prekrivena pjenom i čeka bolje dane kada će ponovo nadgledati Portaratu . No, to nikako da se dogodi. Razlog - kao što to često biva - leži u novcima, ali to čak ni nije ključan dio problema.

No, krenimo redom i vratimo se malo u povijest.

Zabrinuta javnost

Prvi se puta javnost o tome gdje je nestala statua božice, koja je još 2013. godine skinuta sa zgrade na Portarati, upitala u raspravi na društvenoj mreži u grupi "Puljani - neka prohujala vremena". U brojnim komentarima bilo je onih koji su tvrdili da je ovo "tabu tema jer statua najvjerojatnije krasi nečiju vilu daleko od očiju Puležana", "Ma koja restauracija.....netko ju je maznuo, ništa novo za naše društvo, a jedna je Puljanka čak konstatirala da ju je vidjela u vrtu jedne vile.

U potrazi za nestalom božicom doznala sam tada iz Grada Pule, da je statua u stilu grčke božice Atene u skinuta sa zgrade na trgu Portarata 2 je odlazi na restauraciju u Zagreb te će se za mjesec dana vratiti na svoje mjesto. Mjeseci su prolazili, prošle su i godine i nije se dogodilo ništa. 

Iz Castruma, tadašnjeg upravitelja zgrade, je u lipnju 2014. godine, navedeno da su "pregledom skulpture zamijećena mnogobrojna teška oštećenja kamenog materijala te da je u tijeku "iznimno složen proces konzervatorsko-restauratorske obnove i rekonstrukcije elemenata peterodijelne skulpture".

- S obzirom na značajna oštećenja skulpture na vrhu zgrade Trg Portarata 2 te opasnosti pada, upravitelj zgrade Castrum Pula 97 d.o.o. od Grada Pule i Uprave za zaštitu kulturne baštine Konzervatorskog odjela u Puli dobio je odobrenje za njeno skidanje kako bi se restaurirala. Skulptura se nalazi u spremištu Arheološkog muzeja Istre u Fort Bourguignonu, potvrdili su tada nadležni iz Grada Pule.

U srpnju 2016. godine, već sada tri godine od skidanja skulpture s krova, rečeno je da su složeni proces obnove dužni financirati suvlasnici zgrade, a da će se dinamika izvođenja radova definirati po okončanju financijske konstrukcije, odnosno po dogovoru svih suvlasnika te kako će cijena rekonstrukcije i troškovnik biti uskoro poznati. No, dvije godine nakon ispostavilo se da troškovnik nije uopće izrađen.

U međuvremenu u zgradi je otvoren hostel Joyce, a zgrada je, doznajem, dva puta promijenila upravitelja i sada njome upravlja Pula stan.

Iz Castruma nam sada, u lipnju 2022., na pitanje gdje je skulptura čije su sklanjanje naložili, ponavljaju da je ona uklonjena iz sigurnosnih razloga u veljači 2013. godine.

- Kako se predmetna građevina nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline Grada Pule, tadašnji Upravitelj zgrade Castrum Pula 97 d.o.o. je u suradnji nadležnog odjela Grada Pule, Konzervatorskog odjela i Hrvatskog restauratorskog zavoda ishodio dozvole za sigurno uklanjanje iste.

 Prema naputku nadležnih tijela, skulptura je od strane ovlaštene tvrtke zaštićena i adekvatno smještena te pohranjena u prostorijama utvrde Fort Bourguignon u Puli, a nadležni gradski odjel financirao je demontažu i skladištenje. Sukladno odluci suvlasnika pokreće se zahtjevni i skupi postupak restauracije, navode nam te dodaju da dalje ne znaju jer  - zgrada više nije kod njih.

Upit mogu li pomoći oko vraćanje skulpture, budući da je u prizemlju poslovni prostor koji je u vlasništvu Grada Pule, poslali smo i Gradu prije gotovo mjesec dana, no odgovor nismo dobili.

Je li skulptura privatna ili spomenička baština?

Od vlasnika hostela Joyce Krešimira Stojkovskog doznajemo da mu je cilj da se skulptura vrati na svoje mjesto jer je, kako veli, cijelom prostoru davala dušu.

- Nekoliko sam puta tijekom godina pokušavao dogovoriti da ju, zajedno s Gradom Pula, rekonstruiramo i vratimo, ali u tome nisam uspio. Ne bježim od toga da se skulptura nalazi na zgradi u kojoj ja imam većinu, no isto tako mišljenja sam da ona nije "samo moja". Smatram da se radi o kulturno-povijesnoj baštini cijelog grada te bi se mogla obnoviti i u sklopu programa Dolcevita.

Na kraju krajeva, pitam se zašto plaćam skupu spomeničku rentu, ako od nje ne mogu dobiti pomoć za restauraciju spomenika u središtu grada, navodi Stojkovski.

Ne bježim od toga da se skulptura nalazi na zgradi u kojoj ja imam većinu, no isto tako mišljenja sam da ona nije "samo moja". Smatram da se radi o kulturno-povijesnoj baštini cijelog grada te bi se mogla obnoviti i u sklopu programa Dolcevita

Krešimir Stojkovski

Unatoč svim problemima dodaje da je, otkako smo ga nedavno ponovo upitali za sudbinu božice, on opet pokrenuo inicijativu prema Gradu Puli i novoj vlasti da se ona vrati na svoje mjesto.

- Koliko sam upoznat, najveći trošak nije uopće njena rekonstrukcija već vraćanje na krov koje košta gotovo 10 tisuća eura jer to treba odraditi ovlaštena tvrtka. Ja sam suglasan s tim da mi kao hostel platimo restauraciju skulpture, ali mislim da je ovo sulud iznos za njeno vraćanje na mjesto odakle ju prvotno skinuta po nalogu Grad Pula, odnosno gradske tvrtke, navodi naš sugovornik.

Napominje da će i dalje pokušavati utvrditi što je sve potrebno učiniti da se ona popravi i, nakon gotovo deset godina vrati na svoje mjesto.

Hoće li, ovoga puta, imati više sreće?

Cergnul: Vrijeme ide, sve pada u zaborav

Zanimljivo je da se u raspravu oko skulpture u facebook grupi u siječnju 2020. upustio i trenutni dogradonačelnik Bruno Cergnul.

Napisao je tada:

"ONI rade svoj posao, vrijeme ide, sve pada u zaborav ! Sada je već normalno da nema skulpture ! Sve manje se pitamo. Vrijeme radi za njih. Za mlađu generaciju je već postalo normalno da zgrada nema skulpturu . A vrijeme ide ! Nitko neće se pitati. I onda odjednom niknuti će na nekoj vili, u nekom đardinu, pored nekog bazena, pored privatnog vodoskoka ili........ A svi će se diviti "novoj skulpturi" - ali, ali , ONI sve to znaju !!"

Budući da je sada u izvršnoj vlasti, i da ima mogućnost odlučivanja - evo mu prilike  i pomogne vratiti božicu na svoje mjesto. Jer, kako bi rekao - vrijeme ide.


FOTO: Čitatelj

Nastavite čitati

Pula
 

DUŠICA RADOJČIĆ: 'Mislim da Zoričićeve ambicije generalno ne odgovaraju njegovim kapacitetima. Imao je priliku usmjeriti i razviti grad Pulu, ali to nije učinio'

Čudi me da je Peđa Grbin ljubav i brigu za Pulu doživio tako naglo, neposredno pred lokalne izbore. Očito nije svjestan što su njegovi kolege iz pulskog SDP-a predstavljali u Gradskom vijeću ove zadnje četiri godine. Upravo su oni bili u koaliciji s HDZ-om i sve njegove optužbe o tome kako grad stagnira i ne razvija se, dijelom može zahvaliti svojim kolegama koji su četiri godine zajedno s HDZ-om podržavali sve odluke gradonačelnika Zoričića, pa i one najspornije

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.