(FOTO) Božićna bajka na Učki. Djed Božićnjak razveselio mališane na prijevoju Poklon
Program za sve uzraste traje i danas i sutra
Od zabrane pljuvanja do boje suncobrana i jastuka. Provjerili smo kakve prijedloge odluka o redu na pomorskom dobru na javnom savjetovanju imaju ostale Općine i Gradovi u i izvan Istre. Razgovarali smo i s bivšom možemovkom, županijskom vijećnicom Koviljkom Aškić, koja je izrađivala taj akt za Mali Lošinj, a od kojeg je Grad Pula, čini se, prepisao odluku
Od zabrane pljuvanja do boje suncobrana i jastuka. Provjerili smo kakve prijedloge odluka o redu na pomorskom dobru na javnom savjetovanju imaju ostale Općine i Gradovi u i izvan Istre. Razgovarali smo i s bivšom možemovkom, županijskom vijećnicom Koviljkom Aškić, koja je izrađivala taj akt za Mali Lošinj, a od kojeg je Grad Pula, čini se, prepisao odluku
Pula nije jedini grad koji odlukom o redu na pomorskom dobru na plažama želi zabraniti toples i ispijanje alkohola. Ni u Istri, ni u ostatku priobalne Hrvatske.
Naime, prijedlog odluke o redu na pomorskom dobru Grada Pule, koji je trenutno na javnom savjetovanju, našao se pod lokalnim, a potom i nacionalnim reflektorima nakon što je u utorak pulski Možemo! priopćio da je zabranama konzumiranja alkoholnih pića i kretanje bez kupaćeg kostima ili dijela kupaćeg kostima dokazano da je pulska vlast konzervativna.
Iz Grada Pule su pak jučer opovrgnuli da će se na plažama zabraniti toples te su kazali da ljudima neće biti zabranjeno ni popiti piće, već da Možemo! difamira rad gradske uprave, a da su za zabranu konzumiranja alkoholnih pića na svim javnim površinama, što uključuje i plaže, glasali i vijećnici/e te stranke u studenom 2021. godine, kada je jednoglasno usvojena odluka o komunalnom redu.
No, apropo nudizma treba ipak reći da je u dokumentu napisano točno ovako: „Na morskim plažama i drugim dijelovima pomorskog dobra nije dopušteno kretanje bez kupaćeg kostima ili dijela kupaćeg kostima, osim ukoliko se radi o plaži koja je određena kao nudistička“, što bi značilo da toples neće biti moguć ne samo na gradskim, uređenim plažama, nego niti na onim osamljenim.
Pula, međutim, nije jedina koja je takve zabrane unijela u zasad još uvijek samo prijedlog odluke, koja se, na koncu, još uvijek može izmijeniti te mora proći ne samo savjetovanje s javnošću, već i Gradsko vijeće.
Isto predlaže i susjedna Fažana, gdje je na vlasti SDP, a gdje bi se kršenje tih odredbi moglo kažnjavati u iznosu od 600 do 1.300 eura. IDS-ove Buje su išle i korak dalje: osim nudizma, žele zabraniti i naturizam, koji je, zapravo, stil života i obuhvaća vjerovanja koja nadilaze sam nudizam. Doduše, u Bujama se ne spominje zabrana 'dijela kupaćeg kostima', a za nudizam i naturizam predviđena je kazna od tisuću eura.
Zabranu kretanja bez kupaćeg kostima ili dijela kupaćeg kostima žele uvesti i Mali Lošinj, Kostrena, Makarska, na svim dijelovima pomorskog dobra osim na, kao i u Puli, Fažani i Bujama, na plažama koje su za to predviđene, dakle nudističkim plažama.
S druge strane alkoholno piće i nedostatak dijelova kupaćeg kostima neće biti kažnjivo u Umagu, Medulinu, Rovinju, a ni u Labinu i Raši, susjedima koji imaju identičan prijedlog odluke o redu na pomorskom dobru, kao ni u Splitu, Trogiru. A gotovo u točku jednak imaju i Pula i Mali Lošinj.
Autorica prijedloga za Mali Lošinj, ali i Makarsku, Vodice i Pirovac je pak bila bivša predsjednica nadzornog odbora Kaštijuna i ex savjetnica za zelene politike pulskog gradonačelnika, bivša Možemovka, sada nezavisna županijska vijećnica Koviljka Aškić. Prijedloge je, kaže, pisala sa suradnicima, Blagodarom Španje i Matko Lovretom. Napominje, međutim, da za Pulu nije radila na prijedlogu odluke o redu na pomorskom dobru, niti je to savjetovala gradonačelnika Zoričića. Napominje da je tada na čelu nadležnog gradskog odjela bila sad već bivša pročelnica Anja Ademi te da je u korespondenciji s odjelom kazala da iz odluka koje je izrađivala za ostale gradove mogu upotrijebiti ono što im odgovara.
Osobno, kaže, nije protiv toplesa, niti protiv pića na plaži.
- Malo je sve to skupa nespretno ispalo, ali zato postoje javna savjetovanja. Lošinj, Makarska i Vodice nemaju nikakve primjedbe. Pogriješili smo s toplesom, taj dio je radio kolega iz Makarske. Sigurna sam da gradonačelnik o tome nije imao pojma. Nijedan gradonačelnik to ne zna, takve stvari radi ne zna takve stvari, to radi nadležni odjel. Jedino je Tomašević, kad se radila odluka o načinu pružanja javne usluge, bio uključen od prvog do zadnjeg članka. Zoričiću se može pripisati štogod, ali ovo insistiranje na konzervativizmu, da uvodi diktaturu i da sam ja nazvana drugom Markićkom…ova fama je jedan politički PR i hvatanje bodova. To je ono što Možemo radi, hvata bodove bez ijednog konkrenog prijedloga u vidu akta, poručuje Aškić, nekada članica pulskog Možemo!.
Oporba u Saboru, veli, SDP, Možemo!, Most, daje konkretne prijedloge zakona i onda „znamo što bi oni učinili u tom slučaju, a ovdje, u slučaju Možemo!, toga nema“.
- Niti jedan akt, program, strategija, ničega, samo isključivo kritika. Ok, pogriješilo se. Pa što? Mogu na sebe preuzeti dio krivnje, kaže Aškić.
Zanimljivo je, recimo, da neki Gradovi i Općine, poput Poreča, Novigrada, Marčane, Vrsara, Bala i Vodnjana prijedlog još uvijek nisu stavili u proceduru, iako je zakonski rok usvajanja akta kraj listopada. Donošenje te odluke postala je zakonska obveza jedinicama lokalne samouprave nakon što je u srpnju donesen novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama.
Oni koji su trenutno jesu na javnom savjetovanju može se istaknuti da su dosta šturi u odredbama bili Rovinj i Medulin. Svi imaju zabranu kupanja životinja na plažama, osim na plažama koje su za to predviđene. A neki su, poput Buja, uvode i estetske standarde.
Tako u njihovom prijedlogu piše i da stolovi i stolice za ugostiteljsku djelatnost mogu biti željezni u antracit boji ili drveni, ali „isključivo realizirani kao drvene klupe i drveni stolovi od kvalitetnog drva – hrast ili nijansirano u ton hrast. Uz poseban zahtjev moguće je realizirati i stolice i stolove od ratana koje moraju biti u antracit boji. Jastuci moraju biti 'prljavo bijele' boje“.
Gotovo svi brane kampiranje, upotrebu šampona i ostalih kemijskih sredstava i paljenje vatre. Umag dodatno predlaže i zabranu hvatanja i uznemiravanja ptica i drugih životinja, za što je predviđena kazna od 260 do 1.320 eura, te vršenje nužde, a Fažana uz to i - pljuvanje.
Nezavisna županijska vijećnica Koviljka Aškić, nekadašnja savjetnica pulskog gradonačelnika za zelene politike i predsjednica Nadzornog odbora Kaštijuna, kazala je da iako ju je zvao po pitanju Kaštijuna i ona je iznijela svoje prijedloge, Filipa Zoričića više ne savjetuje.
- Ali zvao me i dožupan Tulio Demetlika vezano za plan gospodarenja otpadom. Ne biram. Ako me iz mog područja zovu da pomognem, tu sam, rekla je te napomenula da je svoj savjet dala, kada su je pitali, i pazinskoj gradonačelnici Suzani Jašić oko problema nagomilanog otpada u bivšoj tvornici Istraplastike te aktualnom predsjedniku NO Kaštijuna, Marinu Drandiću, napomenuvši da to nikada nije naplatila niti kune.
Program za sve uzraste traje i danas i sutra
Javoran je redakciji Istre24 poslala demanti na izjave dekana Istarskog veleučilišta, Daglasa Korace, a koje smo u utorak, kao dio izvještaja, prenijeli sa sjednice Skupštine Istarske županije
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.