Nekadašnji kamenolom Punta Aguzzo veličine oko 60.000 četvornih metara nalazi se usred pulskog zaljeva. Više čitatelja nam se javilo s informacijom da se u zadnje vrijeme u kamenolomu izvršavaju obimni građevinski radovi. Na samoj obali, pedesetak metara od mora narasla su prava brda građevinskog materijala i građevinskog otpada.
Dolaskom na teren primjećuje se da je od prometnice u Ulici Vallelunga pa do kamenoloma kroz šumu probijena cesta, bijeli put načinjen od utabanog kamena. Uz cestu su hrpe tek iskopanog kamena.
Čudesni su pulski kamenolomi. U onom na Stoji narastao je trgovački centar, uskoro će i apartmansko naselje. U ovom podno Štinjana netko se tek zagrijava pripremnim radovima.
U kamenolomu na Monumentima najveći dojam ostavlja ogromna hrpa pijeska, šljunka i rasutog materijala za građevinske radove. Radi se o stotinama, ako ne i tisućama kubika materijala.
Na vanjskim zidovima kamenoloma vidljivo je da se na tom području uredno vrše iskopi iako kamenolom nije zaveden u registru aktivnih hrvatskih eksploatacijskih polja.
Tko obavlja radove i kome za to plaća, tek trebamo utvrditi.
U dijelu kamenoloma nalazimo i na zakonom zabranjeno odlagalište lomljenog asfalta.
Gotovo trećina umjetno stvorenog platoa pokrivena je raznorodnim navezenim građevinskim otpadom.
Na pitanja tko vrši iskop kamena na podučju Momumenti (Punta Aguzzo) iz Grada Pule su nam odgovorili da oni nikom nisu dozvolili iskop.
- Dozvolu za radove izdaje Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, napisali su nam iz gradske uprave odgovarajući na pitanje tko na toj lokaciji nasipava ogromne količine građevinskog otpada i tko je na lokaciju dovukao tisuće kubika pijeska i šljunka?
- Prema javno dostupnim podacima, ovlaštenik koncesije ima koncesiju koju je izdala Republika Hrvatska, istaknuli su iz Grada Pule ne spominjući koncesionara.
Spomenutu koncesiju od 2017. godine ima tvrtka Kermas u vlasništvu obitelji Danka Končara. Njegova direktorica Barbara Peruško jučer nije odgovarala na gore spomenute pitanja, odnosno nije odgovorila na pitanje vade li oni kamen koji zatim pretvaraju u građevinski materijal i onda ga ugrađuju u vlastite objekte nedaleko kamenoloma. Nismo saznali ni koliko to plaćaju.
Iz studija i elaborata dostupnih na internetu vidljivo je da Končareva tvrtka na lokaciji kamenoloma želi napravit suhu marinu za oko 700 jahti. Marina sa suhim vezom i još nekoliko građevina vidljiva je u donjem desnom kutu na sljedećoj slici.
Vizualizacija tvrtke COING
Iz elaborata je vidljivo i da je na Monumentima predviđeno nasipavanje i "redefiniranje" dijela obalne linije, izgradnja lukobrana i benzinske postaje.