Komunal

MOŽEMO! O PARTICIPATIVNOM PRORAČUNU U PULI

S FIGOM U DŽEPU Izostanak povratnog informiranja građana još je jedan dokaz nerazumijevanja i obezvrjeđivanja same biti procesa i omalovažavanje građana

Danas, u lipnju 2023. javnost još uvijek ne zna koje su male komunalne akcije na zahtjev građana i u kojim mjesnim odborima odabrane te da li se uopće krenulo s njihovom realizacijom, navodi se u priopćenju pulskog Možemo!


 
4 min
Istra24

Danas, u lipnju 2023. javnost još uvijek ne zna koje su male komunalne akcije na zahtjev građana i u kojim mjesnim odborima odabrane te da li se uopće krenulo s njihovom realizacijom, navodi se u priopćenju pulskog Možemo!

Pod radnim naslovom "PARTICIPATIVNI PRORAČUN U PULI S FIGOM U DŽEPU" na adresu redakcije pristiglo je priopćenje pulskog Možemo! u nkojem izražavaju nezadovoljstvo razvojem stvari. Priopćenje u nastavku...

"Na inicijativu tadašnje predsjednice Gradskog vijeća Dušice Radojčić, prošle se godine Grad Pula uključio u pilot projekt uključivanja građana u kreiranje proračuna, tzv. participativni proračun, koji je pokrenula Udruga gradova. Projekt je proveden 2022. godine. Građani su tada predložili projekte uređenja kvartova, glasanjem po mjesnim odborima su građani odabrali prijedloge, a Grad je njihovu realizaciju obećao u 2023. 

Danas, u lipnju 2023. javnost još uvijek ne zna koje su male komunalne akcije na zahtjev građana i u kojim mjesnim odborima odabrane te da li se uopće krenulo s njihovom realizacijom. Uobičajeni je postupak da se javno objavi popis s opisom odabranih malih akcija uređenja po kvartovima, njihovim pojedinačnim iznosom i očekivanom dinamikom realizacije u 2023. godini. Izostanak povratne informacije građanima još je jedan dokaz nerazumijevanja i obezvređivanja same biti procesa participativnog proračuna kao i omalovažavanje građana. Proces je tako miniran jer njegov dugoročni uspjeh ovisi upravo o povjerenju građana.

Uključivanja građana u kreiranje proračuna ima smisla i može se razvijati jedino uz njihovo povjerenje da će gradska uprava postupiti prema dogovoru. Na tribini na kojoj je prošle godine predstavljen projekt, Radojčić je izjavila: „Odnos s građanima mora se  graditi i svi zajedno trebat ćemo se potruditi da uvjerimo građane kako participativno budžetiranje ili participativni proračun zaista ima smisla." Svaki je trud u tom pravcu izostao.

Uključivanje građana u kreiranje proračuna i za iduću 2024. godinu je pokrenuto je na netransparentan način, a da javnost nema ni informaciju što se zbiva s akcijama uređenja kvartova odobrenima prošle godine. 

 Umjesto jasne komunikacije, popis projekata skriven je u Programu održavanja komunalne infrastrukture za 2023. godinu obavljenom u Službenim novinama Grada Pula-Pola broj 21/22:

-        sanacija kolnika u Šišanskom naselju (Mohorovičićeva ulica); sadnja i njega novih stabala u Šišanskom naselju (Mohorovičićeva ulica); uređenje pristupa i podloge dječjeg igrališta u Šišanskom naselju; postava košarica za pseći izmet na području mjesnog odbora Monvidal - 10 kom.; uvođenje nove organizacije prometa – parkirna mjesta, jednosmjerni promet na području mjesnog odbora Monvidal;prilagodba kolnog pristupa parkiralištu kod Bujske 1; uvođenje jednosmjernog prometa u dijelu Ulice Bože Gumpca (iza „roza zgrade“); Izrada i postava rukohvata na stepenicama u Ulici Škaleta; Postavljanje klupa na Vidikovcu kod spomenika; uređenje zelene površine između zgrada u Buonarottijevoj ulici (Vidikovac, trojke, u visini kuća na brojevima 6, 8 i 10); izgradnja dječjeg igrališta u Ljudevita Posavskog kod zgrade Veruda 13-21 (kod trafo stanice) – projektna dokumentacija; formiranje parkirnih mjesta za stanare Osječke i Uskočke ulice (cesta koja ide uz garaže do Valkana k.č. 519/3. 519/1 i 267/4) – prometni elaborati, izvođenje; uređenje parkirališta Veruda Porat, Gervaisova ulica, k.č. 4972/84, 4972/10 i 4972/72 – projektna dokumentacija; postavljanje uspornika u blizini igrališta Carlijeva i De Franceschijeva; produžetak ulične rasvjete na pješačkom prilaznom putu iz Facchinettijeve ulice prema dječjem igralištu Rohreggerove ulice – projektna dokumentacija; bnova nerazvrstanih cesta (Mjesni odbor Busoler) – Ulica Orban i drugi; uređenje javne površine u zoni dječjeg igrališta Valmade; postavljanje dodatnih kanti za smeće na igralištu u Divkovićevoj ulici; postavljanje dodatnih klupa na igralištu u Divkovićevoj ulici; postava prava za vježbanje uz multifunkcionalno igralište u Divkovićevoj – izrada projektne dokumentacije; postava prometnih znakova u Plominskoj i Vinogradskoj ulici – izrada prometnih elaborata i izvođenje; izrada projektne dokumentacije odvojka Valdebečkog puta - kod Planet Sport – priprema; usporavanje prometa, jednosmjerno prometovanje, pješački prijelazi – izrada prometnih elaborata i izvođenje Valdebečki put; uklanjanje dijelova molova i čišćenje podmorja - Valovine; uklanjanje dijelova molova i čišćenje podmorja - Valovine.

Ako netko i uspije pronaći popis, neće saznati koliko vrijede odabrani projekti, ni kako se i kada planira njihova realizacija - koja se mora dogoditi do kraja godine. Doznat će samo da je ukupna vrijednost projekata procijenjena je na 132.723 eura.  Za realizaciju navedenih ostalo je 6 mjeseci do kraja 2023. godine.

Stoga pozivamo Grad da informira javnost o cijeni svake pojedinačne male komunalne akcije te terminima realizacije do kraja 2023.

Informacija o novom postupku participativnog proračuna “skrivena” je na nepreglednom webu Grada. Stav predstavnika Grada da su konzultacije s članovima Vijeća mjesnih odbora dovoljne, pokazuje neznanje i izostanak stvarne želje da se provede smisleni proces. Osim toga, u tekstu samog poziva nedostaje osnovna informacija, a to je koliko maksimalno mogu vrijediti projekti koje predlažu građani. 

Povjerenje, uvažavanje, poticanje, davanje važnosti, iskrenost, transparentnost - to su temelji participativnog proračuna. Ono što čini Grad je samo alibi za ubijeni participativni proces i garancija neuspjeha.

 

Participativni proračun koristi se u mnogim gradovima u svijetu i u rastućem broju gradova u Hrvatskoj. Takvim se načinom izrade proračuna poboljšava uključenost građana u upravljanju javnim resursima odnosno potiče se građane da razmišljaju o kvaliteti života u svojim gradovima i predlažu ideje za njeno poboljšanje."


Nastavite čitati

Pula
 

DUŠICA RADOJČIĆ: 'Mislim da Zoričićeve ambicije generalno ne odgovaraju njegovim kapacitetima. Imao je priliku usmjeriti i razviti grad Pulu, ali to nije učinio'

Čudi me da je Peđa Grbin ljubav i brigu za Pulu doživio tako naglo, neposredno pred lokalne izbore. Očito nije svjestan što su njegovi kolege iz pulskog SDP-a predstavljali u Gradskom vijeću ove zadnje četiri godine. Upravo su oni bili u koaliciji s HDZ-om i sve njegove optužbe o tome kako grad stagnira i ne razvija se, dijelom može zahvaliti svojim kolegama koji su četiri godine zajedno s HDZ-om podržavali sve odluke gradonačelnika Zoričića, pa i one najspornije

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.