Iako je od onečišćenja zaštićene uvale Šćuza u neposrednoj blizini Rta Kamenjak proteklo već gotovo mjesec i pol dana, tko je misteriozni onečišćivač zbog čega je uvala "zapivala" u fekalijama, još nije otkriveno. Ni svi napori Državnog inspektorata, ni Općine Medulin još nisu urodili plodom jer i dalje se ne zna kako je došlo do zagađenja.
Načelnik Medulina Ivan Kirac koji je danas na lokaciji gdje se dogodio ekološki incident održao konferenciju za novinare poručio je "da je more u laguni Šćuza prema zadnjim nalazima Zavoda za javno zdravstvo izvrsne kvalitete i nije ni ni bilo onečišćeno".
Kirac je potvrdio da su ove subote u neposrednoj blizini uvale u naselju Volme zatečene osobe koje su u jutarnjim satima ispuštale fekalije u prirodu.
Lokacija gdje je vlasnik ilegalnog objekta iskrcao fekalije
- Počinitelji su kažnjeni novčanim kaznama, a uz to i utvrđeno je kako objekt nije legalan te ćemo podnijeti prijavu Državnom inspektoratu. Činjenica da naši mještani neodgovorno i nepromišljeno ispuštaju otpadne vode u prirodu zgraža me i kao načelnika i kao čovjeka. Poručujem svim prekršiteljima da ćemo najoštrije kažnjavati takve i sve slične radnje, izjavio je Kirac.
U zadnjem konkretnom slučaju neodgovorni vlasnici ilegalno sagrađenog objekta kažnjeni su s maksimalnom novčanom kaznom u iznosu od dvije tisuće kuna, a slijedi im i prijava Državnom inspektoratu.
Kirac je u nastavku rekao da je kontrolom izvještaja o zbrinjavanju otpadnih voda iz individualnih septičkih jama utvrđeno da velik broj objekata u naselju Volme-Šćuza u posljednjih godinu dana nije imao niti jedno pražnjenje septičkih jama putem ovlaštenog zbrinjavatelja otpadnih voda, te će Općina Medulin provesti cjelokupni pregled svih objekata koji nisu spojeni na sustav kanalizacije.
- Postavlja se pitanje, gdje završava sadržaj septičkih jama navedenog područja ukoliko to nije putem ovlaštenih zbrinjavatelja? Svjedoci smo nesnosnog smrada uz premantursku cestu, nalaza koji pokazuju onečišćenje kopna kod kanala Šćuza, a do sada nije uočen točan uzrok i krivac ovakvog stanja. Obzirom na ozbiljnost situacije, a radi utvrđivanja uzroka zagađenja, Općina Medulin će u narednom periodu izvršiti prekope na pojedinim prometnicama u naselju Volme, Volme-Šćuza, kako bi utvrdili da li postoji nelegalan spoj na kanalizacijsku mrežu koji bi mogao predstavljati uzrok zagađenja, izjavio je Kirac.
Na pitanje o kakvim se prekopima radi i što kane otkriti, načelnik Medulina je rekao da sumnjaju da postoji takozvana „mrtva cijev“ putem koje nepoznati počinitelji ispuštaju fekalije u prirodu, dodajući da prema saznanjima koje imaju, ta cijev nije spojena na javnu odvodnju i pročistač.
- Postoje nagađanja da se prilikom gradnje prometnice ta cijev ugradila. Općina će uskoro otvoriti tri prometnice kako bi vidjeli postoji li zaista ta mrtva cijev koja nigdje nije vidljiva u službenoj dokumentaciji, ni Općine ni tvrtke Albanež. Ukoliko to postoji i netko ispušta fekalije u tu cijev i to odlazi u prirodu, to je poražavajuće, naveo je Kirac.
Potvrdio je da su u subotu fekalije ispuštali domaći stanovnici.
Na pitanje koliko je ilegalnih objekata na području okolnih naselja u blizini Šćuze i ima li Općina o tome evidenciju, s obzirom da postoji sumnja da neki nemaju riješenu kanalizaciju te da se fekalije ispuštaju u more ili prirodu, Kirac je odgovorio da to još ne mogu utvrditi.
- Općina konstantno prijavljuje Državnom inspektoratu sve što utvrdimo da je van domene komunalnih redara. Volme se nalaze na građevinskom području, ali naravno da ćemo sve provjeriti. Ukoliko je neki objekt dobio rješenje o izvedenom stanju, možda nije legalizirao i septičku jamu tako da je njegova septička i dalje nelegalna, kazao je.
Ilustracija/ naselje Volme
Na konstataciju ne bi li Općina trebala imati informaciju gdje se zbrinjavaju fekalije i bi li se uopće išta otkrilo da nije bilo incidenta na Šćuzi, načelnik Medulina je odgovorio da Općina ne preispituje koliko je puta netko praznio septičku.
- Koncesionar koji ma ima koncesiju za pražnjenje septičkih jama, svaki put kad dođe na pročistač na Marleru navede adresu s koje je lokacije prikupljeno, rekao je načelnik, odgovorivši da nemaju informaciju o ilegalnim priključcima sve dok nekog ne otkriju.
Zanimalo nas je koliko je novoizgrađenih objekata u Volamama i plaća li Općina skupu cijenu divljeg turizma?
- U Volmama je oko 50 adresa od čega se njih 45 bavi turizmom. Svjesni smo svih tih problema, jer i fekalni otpad, ali i otpad bespravnih graditelja koji dolaze i borave u objektima i bacaju smeće u prirodu sve to mi u konačnici skupo plaćamo. Ne zaboravimo Kaštijun koj zbog smrada tjera naše goste i ugrožava zdravlje mještanima. Po pitanju Kaštijuna nama su ruke vezane i očekujemo od vlasnika, Grada Pule i Istarske županije da to riješe, naglasio je Kirac.
Ravnatelj Javne ustanove Kamenjak Aljoša Ukotić potvrdio je da je uzorkovanje mora na lokacij Šćuza uvedeno tek ove godine, podsjetivši da je ovo područje pod zaštitom ekološke mreže Natura 2020.
- Možemo biti zadovoljni što smo među pvima usvojili Plan upravljanja koji nam daje smjernice zaštite ovog područja i same lagune Šćuza. Nikom nije drago što se ovo dogodilo, ali zato smo stalno prisutni u istraživanjima i sve pomno pratimo, kazao je Ukotić, dodajući da je ovo područje i dalje ribogojilište, ali je izlov zabranjen.
- Ne možemo govoriti da ova situacija već duže postoji, no insinuacije su da je sve krenulo u špici prošle godine. Što se tiče plivača i posjetitelja van uvale Šćuza, oni nisu niti jednom bili u opasnosti, naglasio je Ukotić.
Na situaciju se osvrnula i pročelnica u Općini Medulin Suzana Racan Stern.
- Mislim da ćemo tek narednih godina vidjeti prave posljedice Zakona o legalizaciji. Kao što smo lani vidjeli posljedice kada je izbio veliki požar na Premanturskoj jer su nam kuće građane bez prilaznih puteva i cesta tako i u ovom slučaju, dodala je Racan Stern.
Ilustracija/ Velik broj kuća se iznajmljuje. Općina nema podatke tko ima ilegalne priključke
U nastavku konferencije za medije rečeno je da je prilikom ispitivanja na kopnenom dijelu uvale pronađena lokacija, odnosno kanal na sjeverozapadu uvale Šćuza gdje je utvrđeno onečišćenje bakterijom Enterokoki te Escherichia coli, što je mogući izvor neugodnih mirisa na koji mještani upućuju.
- Napominjemo da je uzet uzorak i mora ispred samog kanala te nije utvrđeno onečišćenje navedenim bakterijama već je u granicama urednosti. Sustav javne odvodnje i sve vodne građevine kojima upravlja Albanež d.o.o. u neposrednoj blizini uvale Šćuza uredno funkcioniraju i ne pokazuju greške u radu. Također djelatnici Albaneža izvršili su pregled kompletnog sustava oborinske odvodnje kako bi se utvrdilo da li postoji ilegalan spoj na istu, međutim i u ovom slučaju nisu uočene nepravilnosti. Vodni redari provjerili su vodonepropusnosti individualnih sustava za zbrinjavanje otpadnih voda (septičkih jama) primjenom brojila, te nisu utvrđene manjkavosti tih sustava. Unatoč tome, dodatne kontrole će se provoditi i u narednom periodu kako bi isključili bilo kakvu mogućnost zagađenja, kazao je Kirac.
U Volmama cvate turizam
Apelirao je na sve mještane i posjetitelje da odgovorno i savjesno pristupaju očuvanju i prirode.
- Nećemo dozvoliti da neodgovorno ponašanje uzrokuje negativne posljedice za našu prirodu i ovakva onečišćenja više se ne smiju dozvoliti. Žalosti da smo zbog ovog zagađenja otkrili niz radnji koji se događaju u našoj zajednici, a koje nanose dugoročne štete za okoliš. Krenimo od sebe, počnimo poštivati zakone, ponašajmo se odgovorno i očuvajmo ono što nam je ostalo za buduće generacije, zaključio je Ivan Kirac.