Na jučerašnjoj 25. sjednicu Općinskog vijeća Općine Medulin izabran je novi predsjednik vijeća Simeone Ukotić koji je došao s liste IDS-a i ISU-a, nakon nedavne ostavke dotadašnjeg predsjednika Vladimira Veljovića koji je svoj mandat stavio u mirovanje, te je na njegovo vijećničko mjesto došla Katarina Škorić s Nezavisne liste Ivana Kirca.
Sjednicu je do izbora novog predsjednika vodila potpredsjednica vijeća Nina Jukopila.
Aktualni sat započeo je pitanjem HDZ-ovog vijećnika Pere Medića o mogućnosti rješavanja problema s uspornicima na ulazu u Medulin koji znatno usporavaju promet u sezoni, te tvrdnjom kako sami mještani komentiraju da ih je previše.
Pero Medić
Medulinski načelnik Ivan Kirac se složio da su uspornici preagresivni, te da je Općina o tome razgovarala sa županijskim cestama koje su nadležne za prometnicu i da će na sljedećem sastanku s njima vidjeti kako riješiti situaciju, a da će Općina na toj lokaciji postaviti nadzorne kamere.
Vijećnicu Ninu Jukopila zanimalo je zašto je cijeli Medulin dobio optičke kablove pod zemljom osim Burla gjde su postavljeni po zraku. Kirac je odgovorio da je to pitanje za Hrvatski telekom, a nadopunio ga je pročelnik Upravnog odjela za komunalnu izgradnju i održavanje Goran Peruško kazavši da je Telekom to radio po svom projektu.
foto: Općina Medulin
Na Sjednici se je najduže raspravljalo o donošenju Plana upravljanja pomorskim dobrom što je izazvalo i najviše polemika.
Nakon što je pročelnik Peruško kazao je da je vijećnicima dostavljen grafički prikaz mikrolokacija, plaža i djelatnosti koje će se na njima obavljati, vijećnik Medić postavio je pitanje može li se koncesionarima u iznimnim situacijama produžiti sezona, te je predložio da se nekima može produžiti rad, ovjerom kod javnog bilježnika, na što mu je pročelnik Peruško poručio da to nije moguće zakonski.
Vijećnici su nadalje raspravljali o mogućnostima da se ne treba sve gledati kroz novac, te je vijećnik Darko Privrat istaknuo da postoji mogućnost da bilo tko može doći na natječaj i ponuditi enormne novce te Medulincima oduzet mogućnost rada, s čime se nije složila vijećnica Nina Jukopila, naglasivši da su to sve "naši ljudi".
Nina Jukopila
Nakon rasprave u kojoj su vijećnici iznijeli svoje mišljenje o načinu bodovanja, sa sedam glasova za, te tri suzdržana usvojeni su Plan upravljanja pomorskim dobrom i Odluka o redu na pomorskom dobru.
Kriteriji o ocjenjivanju koje je potrebno ispuniti prilikom bodovanja na natječaju za koncesije na pomorskom dobru u Općini Medulin kažu da ponude mogu prikupiti maksimalnih 100 bodova, na temelju sljedećih kriterija:
Ponuđeni novčani iznos naknade za dozvolu na pomorskom dobru donosi do maksimalno 20 bodova, prethodno iskustvo i dobro i odgovorno obavljanje djelatnosti, odnosno korištenje pomorskog dobra dodatnih 10 bodova, upotreba opreme i pratećih instalacija i pružanje usluga koje na dobar i kvalitetan način uzimaju u obzir i sadrže specifičnosti i obilježja autentičnih kulturnih i prirodnih vrijednosti područja Općine Medulin te koriste najviše estetske standarde do 10 bodova, upotreba opreme i pratećih instalacija i pružanje usluga koje koriste ekološki prihvatljive materijale 15 bodova, te upotreba opreme i pratećih instalacija i pružanje usluga koje su korisne za okoliš, odnosno sustav odvojenog prikupljanja otpada, fitodepuracija i tome slično još 10 bodova.
Daljnjih 10 bodove donosi, upotreba opreme i pratećih instalacija i pružanje usluga koje koriste materijale i predmete s certifikatom kvalitete prema europskim propisima, razdoblje obavljanja djelatnosti na temelju dozvole, odnosno duži period obavljanja djelatnosti koji pospješuje izvansezonsku ponudu do maksimalnih 20 bodova, te veći ili inovativni razvoj turističke ponude u usporedbi s postojećom do pet bodova.
Odlukom i redu na pomorskom dobru među ostalim je utvrđen status nezakonito izgrađenih zgrada i drugih građevina izgrađenih na pomorskom dobru, jednostavnih građevina i drugih izvedenih zahvata u prostoru na pomorskom dobru koji se ne smatraju građenjem a koji se prema odredbama zakona ne mogu ozakoniti. Propisane su i odredbe o ustrojavanju pomorskog redarstva te su navedene zabrane postupanja na pomorskom dobru uočene u praksi kao najčešća povreda pomorskog dobra, počevši od neovlaštenog korištenja, korištenja izvan opsega dane dozvole (prijašnjeg koncesijskog odobrenja) nepoštivanja reda u prostoru, onemogućavanje nesmetanog prolaza pomorskim dobrom te mjere održavanja čistoće i urednosti pomorskog dobra.
foto: Općina Medulin
U Planu upravljanja pomorskim dobrom dosadašnja koncesijska odobrenja zamijenjena su institutom dozvola te se iste izdaju na temelju provedenog javnog natječaja ili na zahtjev gospodarskog subjekta pod određenim uvjetima, što je također novina u odnosu na važeću Uredbu o postupku davanja koncesijskog odobrenja, koja se primjenjivala na način da je prednost imao podnositelj zahtjeva koji je ranije predao zahtjev. Dozvola se izdaje na rok od dvije do pet godina na temelju provedenog javnog natječaja ili na rok do 20 dana na zahtjev gospodarskog subjekta.
Prema predviđenim odredbama Plana upravljanja natječaj provodi Povjerenstvo prema kriterijima koji su također utvrđeni u Planu upravljanja pomorskim dobrom te će se temeljem tog Plana raspisati natječaj
Na koncu je Vijeće dalo suglasnost na sklapanje Povelje o prijateljstvu s Općinom Santa Comba u Španjolskoj s kojom Općina Medulin sudjeluje na projektu YOUth and democracy: empovering EUropes next generation koji je financiran iz programa CERV.
Glavna karakteristika projekta je njegova snažna transnacionalna dimenzija, jer će se zahvaljujući sudjelovanju 19 zemalja ostvariti veliki utjecaj na područjima koja sudjeluju: Španjolska, Slovačka, Litva, Latvija, Portugal, Cipar, Bugarska, Poljska, Hrvatska, Grčka, Malta Austrija, Francuska, Mađarska, Italija, Irska, Rumunjska i Finska. Tijekom 18 mjeseci građani ovih općina sudjelovat će u 6 događaja u 6 različitih zemalja. Jedna od radionica održati će se i u Općini Medulin i to u proljeće 2025. godine