Djevojke Gimnazije Pula osvojile 2. mjesto na državnom natjecanju u šahu
Na natjecanju u Zagrebu nastupilo je više od 450 šahista i šahistica
Po prvi puta sve istarske žurne službe nalazit će se na jednome mjestu. Ondje će biti i prvi istarski Centar za spašavanje iz ruševina te helikopterska služba. Projekt je osmišljen po uzoru na postojeće u Francuskoj, Njemačkoj, Austriji i Sloveniji, pojasnili su nam zapovjednik Vatrogasne zajednice Istarske županije Dino Kozlevac, te zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Pula Ivica Rojnić koji nam pak govori da je prostor, koji vatrogasci u Dobrilinoj ulici koriste više od 120 godina, zamišljen još "za kočije i zaprege"
Po prvi puta sve istarske žurne službe nalazit će se na jednome mjestu. Ondje će biti i prvi istarski Centar za spašavanje iz ruševina te helikopterska služba. Projekt je osmišljen po uzoru na postojeće u Francuskoj, Njemačkoj, Austriji i Sloveniji, pojasnili su nam zapovjednik Vatrogasne zajednice Istarske županije Dino Kozlevac, te zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Pula Ivica Rojnić koji nam pak govori da je prostor, koji vatrogasci u Dobrilinoj ulici koriste više od 120 godina, zamišljen još "za kočije i zaprege"
Prije desetak dana Javna vatrogasna postrojba Pula, Vatrogasna zajednica Istarske županije, Grad Pula i Istarska županija, potpisali su Pismo namjere o ostvarivanju suradnje na projektu izgradnje Regionalnog centra za zaštitu i spašavanje, prvog takvog u Hrvatskoj.
Centar će na jednome mjestu objediniti sve žurne službe, a bit će smješten u pulskoj Istočnoj poslovnoj zoni, između ulica Valmade, Ceste prekomorskih brigada i Šandaljske ulice, na terenu koji je Grad Pula Javnoj vatrogasnoj postrojbi donirao još 2019. godine.
Dvije trećine budućeg Centra koristit će Javna vatrogasna postrojba Pula, a preostalu trećinu Vatrogasna zajednica Istarske županije sa Službom civilne zaštite, Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije s Ispostavom Pula, društvo Crvenog križa Istarske županije, Hrvatska gorska služba spašavanja - Stanica Istra, i inspekcija vatrogastva Hrvatske vatrogasne zajednice.
Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Pula, Ivica Rojnić, otkrio nam je pak kako ova priča seže još u rane osamdesete godine prošloga stoljeća.
- Tada je krenula ideja o premještanju postrojbe iz gradskog centra odnosno Dobriline ulice, a gdje djelujemo više od 120 godina. Još se tada uvidjelo da nam je ovaj prostor ukupne površine 500 metara kvadratnih manjkav, star i derutan. Vozila nam ne stanu u garaže, stoga su neka od njih u dobrovoljnim društvima jer ovdje jednostavno nemamo mjesta, a tijekom sezone budu vani u dvorištu. Međutim, to je samo jedan od problema. Svašta se naravno promijenilo od tih osamdesetih, a svi projekti koji su postojali sada su zastarjeli. 2019. godine, kada nam je Grad dao teren, krenuli su planovi o tome da bismo tamo ujedinili više službi.
Čak i u onom projektu starom 40 godina bilo je ideja koje su išle u smjeru da tamo uz nas budu, primjerice, HEP, Vodovod i druge službe. Danas smo ostali na svim žurnim službama, izuzev policije, pojašnjava nam zapovjednik Rojnić.
Idejno rješenje već postoji, a bez izrade glavnoga projekta nije moguća prijava na fondove Europske unije, ukoliko tako nešto bude potrebno za realizaciju Centra. Nedavno potpisivanje Pisma namjere značilo je kako su Grad i Županija suglasni oko financiranja izrade glavnoga projekta, i to na način da Grad uloži 70 posto, a Županija 30 posto sredstava. Samo glavni projekt stajat će, doznajemo, čak nekoliko stotina tisuća eura.
- Čitav projekt stajat će između 14 i 16 milijuna eura, ali sve to može varirati dok god ne bude objavljen javni natječaj za izvođače radova. Naime, Grad Pula je dao pravo građenja Javnoj vatrogasnoj postrojbi, te odradio sve urbanističke i formalno-pravne poslove koji su bili potrebni da se formira parcela površine 19.190 metara kvadratnih. Od toga će 8.821 metar kvadratni otpasti na izgrađenu odnosno pokrivenu površinu. U cijeloj Europi danas se prakticira da sve žurne službe budu na jednome mjestu.
Uz sve navedene pravne subjekte koje ćemo tamo smjestiti, moramo reći da će biti uspostavljen i Centar za vatrogastvo i civilnu zaštitu Puljštine i Istarske županije, zatim Centar za koordinaciju i upravljanje kod velikih nesreća i katastrofa Istarske županije, Grada Pule i ostalih općina, Centar za spašavanje iz ruševina što do sada nismo imali, Medicinsko-prijavna dojavna jedinica za zaprimanje hitnih intervencija Istarske županije i Hitna medicinska skrb. Imat ćemo i punkt za zbrinjavanje unesrećenih, te helikoptersku službu. Naime, heliodrom je predviđen na samome kraju parcele, najavio je zapovjednik Vatrogasne zajednice Istarske županije Dino Kozlevac.
Naglasio je i da će budući Centar održavati edukacije i obuke iz Hitne medicine, te omogućavati zbrinjavanje potrebitih u mjerama Crvenog križa.
- Imat ćemo organizaciju i provedbu mjera zaštite okoliša za čitavu Istru, a kroz jednu novoformiranu službu. Uspostavit ćemo Stožer vatrogastva civilne zaštite, u slučaju da nam se dogodi nešto što nadilazi postojeće pojedine službe. U tom prostoru bit će razna skladišta, operativna sala, mjesto za upravljanje, koordiniranje i zapovijedanje u slučajevima velikih nesreća i katastrofa. Bit će naravno opremljene i prostorije za obavljanje inspekcijskih i administrativnih poslova. Bitno je za reći da će sve te službe imati umreženi jedinstveni dojavni sustav za upravljanje, ali svaka će služba imati i svoju djelatnost. Bez preklapanja. Ne bih rekao da će Centar donijeti nova zapošljavanja u vatrogastvu, ali hoće u smislu razvoja službi i poslova. Mi se nadamo da će gradnja započeti krajem ove ili početkom iduće godine, veli također Kozlevac.
Budući Centar osmišljen je po uzoru na slične projekte kakvi već postoje u Francuskoj, Njemačkoj, Austriji i Sloveniji. Istra će ga, kako sada stvari stoje, dobiti tijekom 2026. godine. Naime, proći će još barem pet mjeseci do izrade glavnoga projekta, nakon toga se kreće s apliciranjima za sredstva te potom i samom gradnjom. Obavljeni su već i preliminarni razgovori s Ministarstvom regionalnog razvoja i Vladom Republike Hrvatske koji su također, uz Grad i Županiju, spremni sudjelovati u izgradnji.
Kozlevac i Rojnić slažu se u činjenici da su Istra i Pula razvile zavidnu razinu služba sigurnosti, no veliki problem vatrogascima predstavlja neadekvatan prostor u Dobrilinoj, a koji će – po dovršetku novog Centra – ostati u vlasništvu Grada Pule.
- Sad gubimo jako puno vremena na izlazak vatrogasaca iz centra grada, na komunikaciju među službama i na prijenos informacija. Samo to će biti veliki plus novog Centra. O efikasnosti i racionalizaciji da ne pričam. Sve će manje koštati, bit će postavljeni solarni paneli, razvijat ćemo Ronilačku službu i, kroz novu službu, voditi računa o zaštiti mora. Dakle, nebrojene su dobrobiti ovoga projekta, a budući operativni centar bit će barem deset puta veći od postojećeg koji je apsolutno neadekvatan, kaže Kozlevac.
- Pazite, nama nije lako ni održavati ovaj prostor. Sad upravo farbamo škure, ali sve je to staro više od sto godina. Nije to lako. Mi imamo instalacije, struju, vodu… ma sve iz tog doba. Ne znam kako nam uopće operativni centar još funkcionira sa svim tim austrougarskim kablovima. Probleme imamo i s grijanjem, kotlovnica nam se raspada. Nemamo uopće mogućnosti dekontaminiranja osoblja nakon neke opasne intervencije, a što je u Europi normalno.
Mi ne možemo poštivati ni standarde o gabaritima garažnog prostora, budući da je naš prostor zamišljen za kočije i zaprege. Nadalje, mi ovdje smetamo građanima što god da radili. U sezoni nam je, ponovit ću, gotovo pa nemoguć izlazak na teren. Izgubiti deset minuta u prometu je puno, puno previše, a da ne pričam koliko je našim djelatnicima teško naći parking kada ih u sezoni pozovemo da dođu ovamo iz pripravnosti, van svog radnog vremena. Minute koje gube dok traže parking u 11 ili u 12 sati po centru grada, od iznimne su važnosti za unesrećene koji čekaju na našu pomoć, pojašnjava nam na koncu Rojnić.
Svim će ovim problemima doći kraj već za dvije godine kada će u Puli, prema sadašnjim projekcijama, biti izgrađen prvi hrvatski Regionalni centar za zaštitu i spašavanje.
Na natjecanju u Zagrebu nastupilo je više od 450 šahista i šahistica
U Puli sam pronašao dvjestotinjak starih, unikatnih kvaka iz doba Austro-Ugarske i nekoliko iz doba Italije. Najviše ih ima na Monte Zaru, nešto u starom gradu u Dobrilinoj, Cankarevoj ulici, nekoliko je divnih primjeraka na zgradi Admiraliteta na pulskoj rivi...Mislio sam da će ih biti više sačuvano na Verudi u starim vilama, no nisam imao sreće. Puno je vrata zamijenjeno, kvake su izgubljene, zamijenjene jeftinim plastičnim verzijama, veli Hrelja
Premda su na kraju prvog poluvremena igrači Tramezzanija gubili 1-2, u nastavku su autogolom Ageymnaga i pogotkom Maurića u 85. minuti preokrenuli rezultat na 3-2. I onda drama: u 2. minuti nadoknade domaći igrač Kadušić dobiva crveni karton, a tri minute kasnije Kulušić postiže treći pogodak za goste
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.