Komunal

Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.711.530 eura

ZELENO SRCE GRADA Projekt Pragrande bi trebao biti gotov do veljače 2028. godine. Puležani dostavili 135 ideja, komentara i prijedloga

Građani su iskazali želju za gradskim, cvjetnim i mediteranskim vrtovima, labirintom, etno parkom, ribnjakom, eko rasvjetom, sportskim terenima za badminton, košarku, mali nogomet te odbojku na pijesku, igrališta za djecu, adrenalinski park, pa čak i uspostavu tramvajske linije, te stajališta na Pragrandeu


 
4 min
Dean Mladenović ⒸFOTO: Dean Mladenović
Nekima još uvijek služi za odlaganje otpada

Građani su iskazali želju za gradskim, cvjetnim i mediteranskim vrtovima, labirintom, etno parkom, ribnjakom, eko rasvjetom, sportskim terenima za badminton, košarku, mali nogomet te odbojku na pijesku, igrališta za djecu, adrenalinski park, pa čak i uspostavu tramvajske linije, te stajališta na Pragrandeu

Već više od dvije godine aktualna je tema kapitalnog projekta Grada Pule uređenja zelene zone Pragrande, poznatijeg kao Zeleno srce grada.

Da je Pragrande prirodna oaza koja se proteže na 20 hektara, jedan od najvažnijih gradskih projekata, koji se iz prošle prolongirao u ovu, Istra24 je pisala u nekoliko navrata.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.711.530 eura, od toga na bespovratna sredstva iz ITU mehanizama otpada 85 posto ili 3.154.800, a ostatak od 15 posto su sredstva Grada u iznosu od 556.730 eura.

Podsjetimo, da je Grad u travnju ove godine ideje, prijedloge i mišljenja za uređenje zone Pragrande tražio od građana Pule, koji su ih mogli poslati i dostaviti putem emaila, kutija postavljenih u mjesnim odborima i kutija postavljenih u prizemlju sjedišta Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte, gdje su ih mogli predati.

Grad je tada zaprimio ukupno 135 ideja, komentara i prijedloga od građana Pule, te ih sve uvrstio na razmatranje koje je upravo u tijeku.

Pa su tako, poručuju iz Grada, građani predlagali sljedeće: Pragrande očuvati kao divlje, a urbano srce grada, osmisliti zonu kao otvoreni botanički park, zona bez automobila i gradnje s uređenim biciklističkim i pješačkim stazama, uređenje zone druženja za sve generacije, uređenje sportsko rekreacijskih sadržaja samo uz postojeće igralište, zaštititi izvore vode i bunare, zaštititi bioraznolikost uz proširenje zelenila, novi drvoredi uz biciklističke staze, izrada studije utjecaja za sve zahvate, popisati i zaštiti postojeću jedinstvenu bioraznolikost flore i faune, proširiti postojeći urbani voćnjak, posaditi drvored uz kanal, opremiti zonu s edukativnim materijalima.

"Nadalje su predložili da se postojeća Staza jabuka produži do Marsovog polja i preko šumice Gregovica do bolnice. Iskazali su želju za gradskim, cvjetnim i mediteranskim vrtovima, labirintom, etno parkom, ribnjakom, eko rasvjetom, sportskim terenima za badminton, košarku, mali nogomet te odbojku na pijesku, igrališta za djecu, adrenalinski park, pa čak i uspostavu tramvajske linije, te stajališta na Pragrandeu, a neki od žitelja Pule su također dostavili i fotografije kao ideje za uređenje iz nekih drugih gradova i država", kazali su nadležni iz komunalne palače.

Iz Grada naglašavaju da su održane i dvije tematske radionice koje su uključile sektorske stručnjake, predstavnike građana i civilnog društva te poručuju da se rezultat radionica može sažeti u nekoliko važnih točaka: Pragrande je potrebno očuvati kao zelenu oazu u gradu, u svom maksimalnom postojećem habitatu, povezati ga putem pješačkih i biciklističkih staza s gradom, omogućiti ugodne sadržaje za boravak građana svih generacija, a sportsko rekreacijsku zonu planirati uz postojeće igralište.

Kako doznajemo, trenutno je u fazi završna priprema urbanističko krajobraznog natječajnog programa koji uključuje i izradu predstudije izvodljivosti. Po izradi programa natječaja slijedi ishođenje natječajnog broja od strane komore arhitekata. Objava i provedba natječaja očekuje se u razdoblju rujan/prosinac 2024.godine. Nakon toga slijedi pregovarački postupak za ugovaranje izrade projektne dokumentacije s pobjednikom natječaja za najbolje idejno rješenje. Zatim u listopadu 2025. slijedi faza ishođenja dozvola, a nakon toga je predviđeno pokretanje javne nabave za izvođenje radova, naveli su iz Grada Pule o hodogramu aktivnosti projekta.

Treba naglasiti da je predviđeno trajanje projekta do veljače 2028. godine, kada bi Puležani konačno dočekali da Pragrande, trenutno zapuštena neuređena zona, postane funkcionalno Zeleno srce Pule, u skladu sa željama i potrebama građana.

Za Pulu, zona Pragrande ima izniman značaj u kontekstu povećanja kvalitete života i rada svih naših sugrađana te posjetitelja, kao i izniman značaj u kontekstu negativnog utjecaja klimatskih promjena te nam je namjera, ovu zonu pretvoriti u pravo „zeleno srce grada“.

Posebno bi naglasili kako efekt prožimanja zelenih i vodenih površina u izgrađeno gradsko tkivo bitno umanjuje efekt toplinskog otoka čime smanjuju temperature u gradovima. Kroz izrađenu Strategiju zelene urbane obnove, jasno je iskazano opredjeljenje o smjeru daljnjeg razvoja ove zone tako da se uredi kao centralni gradski park uz zadržavanja čim je moguće više zelenila te uz planiranje sportsko rekreacijskih sadržaja. Ti ciljevi, proizlaze iz strateških, razvojnih projekata Grada kao i oni koji su proizišli iz provedenog participativnog procesa, te će se definirati s budućim natjecateljima kroz Program natječaja.

Strategijom razvoja predviđeno je da se u ovoj zoni razvija centralna zelena zona – gradski park. To bi bilo popraćeno sportsko-rekreacijskim sadržajima u kojem će stanovnicima biti omogućen cjelodnevni boravak u prirodi. Zona Pragrande važna je i s aspekta odvodnje oborinskih voda budući da njome prolazi jedan od značajnijih odvodnih kanala Pule. Sam kanal Pragrande služi odvodnji površinskih odnosno oborinskih voda šireg sliva koje mu gravitiraju.

GRAD PULA

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.