U trećem članku serijala Favela Puntižela bavimo se firmom Sea Team čiji su vlasnici za 270.000 eura kupili budući nasad od 106 maslina na k.č. 4/2 k.o. Štinjan, a na kojem su upravo u tijeku zemljani radovi sukladno elaboratu Podizanje nasada maslina izrađenom u veljači ove godine.
K.č. 4/2 navodi se u elaboratu kao Donji dio. Za razliku od Gornjeg dijela, o kojemu smo pisali u prvom članku, ova čestica nije parcelirana na više manjih.
Podsjetimo kako su dvije čestice koje čine Gornji dio parcelirane na novih 29 i prodane 29-orici slovenskih državljana, te kako se na tim česticama trenutno izvode radovi koji odgovaraju parcelaciji, a ne elaboratu nasada maslina.
Zbog toga je načelnik općine Fažana Radomir Korač, kako smo pisali u drugom članku najavio prijavu vlasnika i izvođača radova, vodnjansku tvrtku Progressum constructum d.o.o. donedavno u vlasništvu Luke Marčete.
"Gornji dio" prije parcelacije
"Gornji dio" nakon parcelacije
U slučaju Donjeg dijela, k.č. 4/2 prodana je u komadu 18-orici Slovenaca, točnije potpisano je 18 ugovora o zasnivanju založnog prava i prava plodouživanja za njih i njihove nasljednike. Vlasnici će se formalno uknjižiti prestankom moratorija na prodaju poljoprivrednog zemljišta stranim državljanima.
Povezane tvrtke, vlasnici, direktori i izvođači
Godinu dana nakon potpisivanja ugovora, 18-orica Slovenaca, s njih još 17-ero, registriralo je u Hrvatskoj firmu Sea Team čija je glavna djelatnost kampovi i prostori za kampiranje.
Sea Team je registriran na adresi Fojbon 48a u Puli na kojoj je registrirana i tvrtka Bis Impetus u vlasništvu Ive Rosande Pušar. Iva Rosanda Pušar sadašnja je vlasnica i tvrtke Progressum constructum, odnosno izvođača radova na spornim česticama.
Izvadak iz Sudskog registra
Iz ovih činjenica razvidna je povezanost tvrtke Sea Team, Ive Rosande Pušar, obitelji Rudan kao izvornih vlasnika čestica na kojima se podižu navodni nasadi maslina i obitelji Marčeta poznate po brojnim parcelacijama i preprodajama vikend parcela o kojima smo pisali u više navrata.
Iako je pretežita djelatnost Sea Team-a kampiranje, zastupnik tvrtke Aleš Doberšek rekao nam je da se vlasnici namjeravaju baviti uzgojem maslina. Treba ovdje napomenuti da među 30-ak registriranih djelatnosti tvrtke poljoprivreda nije navedena. Najbliža poljoprivrednoj djelatnosti jeste - "turističke usluge na poljoprivrednom gospodarstvu".
Na pitanje nije li 270.000 eura previsoka cijena za sadnju 106 maslina (2500 eura po maslini) objasnio nam je kako tvrtka na tom zemljištu u budućnosti planira neku drugu djelatnost iako nije znao reći što se točno planira.
Aleš Doberšek: Kunem se u vlastitu djecu
-Za sada nam zakon dozvoljava samo sadnju maslina. Ali nekad u budućnosti, za 10 ili 20 godina, možda se namjena zemljišta izmijeni. Držati ćemo se strogo hrvatskih zakona. Kupili smo zemlju kao zalog za budućnost, a unutar tvrtke još nismo razmišljali o tome što ćemo tada pokrenuti, rekao je Doberšek i dodao kako odrješito odbacuje teze o nastanku nove bespravne favele.
- Kunem se u vlastitu djecu da neću postaviti nikakav objekt na poljoprivredno zemljište niti ondje bespravno boraviti. Ako bi netko od nas na takvoj lokaciji postavio mobilnu kućicu, idućeg dana pojavile bi se sve moguće inspekcije. To je praktički samoubojstvo i takva ideja nije nam ni kraju pameti, kazao je Doberšek dodajući da favele obično niču na skrovitijim područjima, a nikako na top lokacijama poput ove.
S obzirom na enormne količine neriješenih slučajeva bespravne gradnje i bujanja favela u Istri, povjerenje Doberšeka u efikasnost hrvatskih inspekcija u najmanju je ruku zadivljujuće. Dobar pokazatelj te efikasnosti mogla bi biti upravo reakcija inspekcija na osnovi serijala Favela Puntižela.
Kameni i zemljani radovi izvode se i na susjednoj čestici koja nije obuhvaćena elaboratom
Doberšek tvrdi da nije upoznat ni s činjenicom da se zemljani radovi i nasipavanje kamenjem, osim na k.č. 4/2, izvode i na susjednoj k.č. 5/3 k.o. Štinjan koja nije obuhvaćena elaboratom. K.č. 5/3 u vlasništvu je Marije Loščac, rođene Rudan, a veličine je 7000 kvadrata, kao i k.č. 4/2.
35 vlasnika Sea Team-a dakle izvodi radove na dvije čestice ukupne površine 14.000 kvadrata. 14.000 podijeljeno s 35 iznosi 400 kvadrata, što odgovara gabaritima uobičajene vikend parcele.
Uzmemo li kao istinite Doberšekove tvrdnje ostaje zapitati se koja je računica kupnje 7000 kvadrata zemlje za sadnju 106 maslina po cijeni od 270.000 eura, odnosno 2500 eura po maslini?
Istini za volju, lokacija je „zlata vrijedna“ i možda nije suludo za nju platiti nekoliko desetina tisuća eura po glavi kao zalog za budućnost. Prema riječima načelnika Fažane Radomira Korača, na toj se lokaciji ipak ne planira promjena namjene.
S druge strane, opravdano je i posumnjati da je zapravo posrijedi nastanak još jedne favele, ovog puta na top lokaciji. Ako je tome tako ova priča pokazuje kako izbjeći zabranu parcelacije poljoprivrednog zemljišta na manje od jednog hektara koja je na snazi od travnja 2022.
Scenarij parceliranja poljoprivrednog zemljišta i pojedinačne prodaje vikend parcela zamjenjuje se osnivanjem firme ili drugog subjekta koji omogućava zajedničku kupovinu jedne velike parcele i naknadnog internog uređivanja odnosa među suvlasnicima. Dugo očekivana izmjena zakona, izgleda, neće polučiti značajne rezultate.
Budućnost će pokazati što će na ovoj lokaciji niknuti, a mi ćemo priču zasigurno i dalje pratiti. Možda jednog dana ovdje bude niknuo predivni mali autokamp usred maslinika, a možda najskuplji maslinik u povijesti Hrvatske, čije će zlatne kapljice vrijediti doslovno kao njihova težina u zlatu.