Početkom proljeća, u vrijeme ravnodnevnice, dio istočne padine Plominske gore na obroncima Učke prekriju cvjetovi elegantnog i izuzetno mirisnog pjesničkog narcisa, odnosno samoniklog gorskog sunovrata kog ponekad zovu i drimavac (Narcissus poeticus).
Zbog stabljika visine od 30-40 centimetara, bijeli cvjetovi "leže" na visokoj travi padine i, u vrijeme najintenzivnije cvatnje, na prvi pogled stvaraju privid snijega. Planina Golica u slovenskim Karavankama zbog ovog fenomena „cvjetnog snijega“ u svibnju je vrlo popularna među planinarima, ali naša Učka prilično samozatajno nosi svoju kićenu fazu.
Ako Vas ovog vikenda ne uplaši kiša i odlučite odmoriti nos od mirisa roštilja, „drimavci“ vas čekaju na Plominskoj gori, do koje je samo 40-ak minuta hoda od Plomina. Potrebno je potražiti crveno-bijelu planinarsku markaciju koja se nalazi s desne strane ceste Plomin-Rijeka, dvadesetak metara nakon restorana Dorina u pravcu Rijeke. Slijedite označeni put i, nakon što se dignete iznad posljednjih kuća, lako prohodna staza dovest će vas do narcisa, ali i mjesta s jednim od najljepših pogleda u Istri.
A, ako želite hodati malo dulje a da vas svo vrijeme prate divni vidici, na Plominsku se goru možete popeti i slabije označenom, ali također dobro utabanom stazom koja kreće kod samog vidikovca Plomin na cesti Plomin - Rijeka. Staza nije bitno strmija, ali je nešto dulja i trebat će vam oko sat i pol do prve visoravni.
Iskusniji planinari i šetači na izbor imaju i staze Istarskog planinarskog saveza.
Ne zaboravite - narcisi su tu samo za gledanje i za slikanje, nikako za branje. Osim toga, ime narcisa, kao i riječ "narkotik", dolazi od grčke riječi „narke“ zbog otrova kojeg biljka sadržava.
U prirodi ne ostavite ništa osim otisaka stopala, iz nje ne ponesite ništa osim lijepih uspomena i u njoj ne ubijte ništa osim slobodnog vremena.