Jasminov moljac, Margaronia (Palpita) unionalis Hübner, posljednjih godina postaje sve značajniji štetnik u mladim maslinicima gdje prouzrokuje štete do čak 90%.
Iako mu u imenu stoji jasmin, radi se o zapravo se radi o oligofagnoj vrsti koja se sve češće pojavljuje u maslinicima. Na porast njegove populacije utječe prisutnost raznih biljaka domaćina koji se nalaze u agroekosustavu uzgoja masline. Tako, osim masline, napada i druge vrste porodice Olaceae kao što su jorgovan, jasen, zelenika i kalina. Sve navedene vrste karakteristične su za područja gdje se uzgajaju masline što uvelike doprinosi sve većoj pojavnosti tog štetnika. Dodatno, sve je više površina pod mladim nasadima maslina na kojima su štete puno izraženije nego na rodnim stablima.
Leptir je bjelkaste boje s poluprozirnim krilima, izgledom podsjeća na neke noćne vrste. Tijelo mu je veličine oko tri centimetra. Aktivni su pred sumrak i u noći. Međutim, prave štete radi gusjenica koja se hrani mladim lišćem, vršnim pupovima, mesom plodova i izbojcima.
Uočava se na nekoliko izgrizenih mladih listića na vrhovima mladica, ostali listići probušeni. Paralelno grize i vrši pup čime se zaustavlja porast izboja, a sama sadnica zaostaje u razvoju jer se formiraju izboji na vrhu grančice u obliku metlice. Dodatno, prepoznat ćemo njegovu prisutnost po tome što su vršni listići zalijepljeni paučinom, a unutra se nalazi zelena gusjenica.
Na ovom području, najčešće ostvari tri generacije. Suzbijanje jasminovog moljca se provodi isključivo u mladim maslinicima i rasadnicima. Stariji nasadi se tretiraju samo kada su napadnuti plodovi masline.
Otporan je na većinu prirodnih insekticida. Za suzbijanje ovog leptira iznimno se preporučuje koristiti “neem” insekticid. Međutim, važno je napomenuti da taj insekticid uništava i korisne kukce u masliniku. Sukladno tome, njegova se primjena preporuča u ranu zoru ili neposredno prije mraka, kada su pčele i većina kukaca već na sigurnom.
Nadalje, u vrijeme izlaska gusjenice, preporuka je koristiti pripravke na osnovi spora Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki koji pripadaju biološkim insekticidima. Također, s obzirom na to da je gusjenica zaštićena u kukuljici, preporučuje se njeno odstranjivanje mehaničkim putem. Uz navedeno, potrebno je neprestano kontrolirati mlade nasade i paziti da se pretjerano ne gnoje dušičnim gnojivima.
Kakve štete prouzrokuje i kako nemilosrdno napada kada dođe među masline, možete vidjeti na slikama iz mladog maslinika u Medulinu. (Piše Marina BRZIĆ)