Krasna Zemlja

novi prijedlog zakona o pomorskom dobru

Ruše se svi nezakoniti objekti koji nisu na kartama iz 2011. Lučki i komunalni redari prolazit će stručno osposobljavanje

Butković: Kazne će biti stroge. Želimo poslati poruku da je pomorsko dobro naš zalog za budućnost, jedno od naših najvećih blaga i nešto što trebamo sačuvati za buduće generacije. Ovisno o samom prekršaju, izricat će ih lučki redari za prekršaje počinjene na lučkom području luka otvorenih za javni promet, a komunalni redari na području pomorskog dobra u općoj upotrebi


 
4 min
Istra24
Oleg Butković. Foto Jurica Galoic/Pixsell

Butković: Kazne će biti stroge. Želimo poslati poruku da je pomorsko dobro naš zalog za budućnost, jedno od naših najvećih blaga i nešto što trebamo sačuvati za buduće generacije. Ovisno o samom prekršaju, izricat će ih lučki redari za prekršaje počinjene na lučkom području luka otvorenih za javni promet, a komunalni redari na području pomorskog dobra u općoj upotrebi

U prošlotjednom intervjuu za Morski.hr o novom prijedlogu Zakona o pomorskom dobru podpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković govorio je i o ovlastima koje će steći komunalni i lučki redari u borbi s bespravnom gradnjom. Prenosimo dio intervjua.

Za razliku od starog, novi Prijedlog zakona donosi i snažne mehanizme kontrole. Tko će kontrolirati provođenje zakona i kako će to izgledati u praksi?

- Zakonom se predviđa da pored inspektora lučke kapetanije pojedine poslove inspekcijskog nadzora pomorskog dobra u općoj upotrebi obavljaju komunalni redari u upravnim odjelima za komunalno gospodarstvo i jedinstvenim upravnim odjelima jedinica lokalne samouprave, a pojedine poslove inspekcijskog nadzora pomorskog dobra u lučkim područjima luka otvorenih za javni promet lučki redari. Kao što je već pojašnjeno, predviđeno je da će stručno osposobljavanje komunalnih i lučkih redara provoditi Ministarstvo.

Komunalni i lučki redari stječu i gube ovlaštenje za obavljanje određenih poslova inspekcijskog nadzora pomorskog dobra temeljem rješenja kojeg donosi Ministarstvo.

Nakon što se izglasa novi Zakon, znači li to i da kreće najveća akcija rušenja bespravnih objekata na pomorskom dobru, izgrađenih nakon 2011. godine? Hoće li biti izuzetaka i imate li plan kako će se to provoditi?

- Intencija je da se uklone objekti koji su nezakoniti, a izuzeci su predviđeni samim Zakonom. Naime, ako područje nije vidljivo na službenim kartografskim evidencijama iz 2011. godine, uklonit će se - osim ako ga jedinica lokalne samouprave želi „ozakoniti“ na način da izmjeni prostorne planove i evidentira taj prostor i njegovu namjenu. Takva iznimka nam je bila nužna budući je velik dio kopna diljem obale u službenim kartografskim evidencijama naveden kao more. Međutim, većina objekata bit će uklonjena, a bespravni graditelji neće moći stjecati nikakva prava na takvim građevinama na pomorskom dobru.

Dobrom dijelu devastacije pridonijele su nažalost i jedinice lokalne uprave i samouprave, tumačeći postojeće zakone kako je tko želio, posebice kad je o plažama riječ. Kako će se ubuduće definirati pojam nadohrana ili nasipanja plaža?

- Pojam nadohrana i pojam nasipavanja sada će se po prvi puta definirati u hrvatskoj regulativi. To su stručni pojmovi, a od sada će dobiti i pravnu dimenziju. Jedinice lokalne samouprave bit će obvezane donositi detaljne planove upravljanja pomorskim dobrom na svojem području; jasno se propisuje kako će se plaže smjeti dohranjivati, u kojoj količini i kojim materijalom. Uz to, na prirodnim plažama dohrane su potpuno zabranjene. Osim detaljnog propisivanja obveza jedinica lokalne samouprave, propisat će se i sankcije za nepridržavanje.

Kakve će biti kazne za prekršitelje, tko će ih i kako izricati?

Kazne će biti stroge. Želimo poslati poruku da je pomorsko dobro naš zalog za budućnost, jedno od naših najvećih blaga i nešto što trebamo sačuvati za buduće generacije. Ovisno o samom prekršaju, izricat će ih lučki redari za prekršaje počinjene na lučkom području luka otvorenih za javni promet, a komunalni redari na području pomorskog dobra u općoj upotrebi.

Naime, posebno ovlašteni inspektori i službenici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture će i dalje zadržati ovlasti provedbe nadzora nad odredbama Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, međutim, od sada će takvu ovlast imati i posebno osposobljeni komunalni redari.

U praksi nam je najveći problem bio manjak inspektora. Moramo imati kadar osposobljenih i educiranih ljudi koji mogu brzo reagirati na svaku nepravilnost; to će osigurati i brzo otkrivanje počinitelja, ali i osigurati izvršnost izrečenih rješenja, budući da do sada nije bila izričito propisana nadležnost komunalnog redarstva na pomorskom dobru. Dodatno, visokim iznosom prekršajnih kazni želimo odaslati poruku kako se devastacija pomorskog dobra neće tolerirati - kazao je u eksluzivnom intervjuu za Morski HR podpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture, Oleg Butković.

Prijedlog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama možete pronaći OVDJE te i sami sudjelovati u njegovom kreiranju.


Nastavite čitati

Peticiju "Veće mirovine odmah!" potpisalo 33.500 umirovljenika

"U ime onih koji su najsiromašniji i najnesretniji u ovoj zemlji prenosimo njihova očekivanja da će se u vrlo brzom roku formirati nova hrvatska Vlada koja će u većoj mjeri nego prijašnja pokazati socijalnu osjetljivost prema umirovljeničkoj populaciji i koja će prestati ignorirati zahtjeve iz SUH-ove peticije", istaknula je predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.