Po prvi put smo svjedoci izlijevanju nafte na našem području, to jest, na jugoistočnoj obali Istre, u Ližnjanu.
Poput šumskih požara i drugih nepogoda u okolišu, izlijevanje nafte je nepredvidljivo i može se dogoditi u bilo koje vrijeme. Znanstvena istraživanja ukazuju na to da je dovoljno 8 grama nafte za onečišćenje 1 m3 mora, a utjecaj na morske organizme ovisi o njenoj koncentraciji, kao i o njenim svojstvima, naveli su na svojim stranicama iz Aquariuma Pula.
Izlijevanje nafte može izravno utjecati na divlje životinje kroz tri primarna procesa:
- gutanjem -kada životinje izravno progutaju čestice nafte ili konzumiraju plijen izložen nafti
- apsorpcijom - kada životinje stupaju u izravan kontakt
- udisanjem - kada životinje udišu hlapljive organske spojeve (VOC) koji se oslobađaju iz nafte.
Prve posljedice izlijevanja nafte u more opažaju se, pojašnjavaju, na morskim pticama i sisavcima; nafta uništava njihovu sposobnost izolacije te bez mogućnosti odbijanja vode i izolacije od hladne vode, ubrzo ugibaju od hipotermije (pothlađenja).
Naftne pare direktno utječu na pluća sisavaca i ptica (kada se pokušavaju očistiti), njihovu imunološku funkciju i reprodukciju.
Morske kornjače i ribe mogu progutati naftu, što ih može otrovati.
Ribe, školjke i koralji možda neće biti odmah izloženi utjecaju nafte, ali mogu je progutati u vodenom stupcu. Izložene utjecaju nafte, odrasle ribe mogu doživjeti smanjeni rast, povećanje jetre, promjene u brzini rada srca i disanja, gubitak peraja i smanjenu reprodukciju. Riblja jajašca i ličinke posebno su osjetljivi na letalne i subletalne utjecaje nafte.
Čak i kada se ne primjećuju smrtonosni učinci, upitna je zdravstvena ispravnost riba i ostalih organizama kojima se hranimo, upozoravaju iz ove institucije.