Krasna Zemlja

Povezivanje istoka i zapada Hrvatske

Učenici iz Podravine posjetili Vodnjanštinu: Upoznali se s proizvodnjom maslinovog ulja, vina i istarskog pršuta

U Vodnjanu sam odrastala, bila sam svako ljeto kod strica koji je ovdje živio. Došli smo povezati Podravinu i Istru te pokazati učenicima kako je u Istri jer među njima ima puno onih koji nikada nisu vidjeli maslinu, a kamoli kušali maslinovo ulje. Znači radi se o djeci koja će biti budući ugostitelji, koji će jednog dana ovakve proizvode nuditi gostima kod nas u Podravini, a neki će možda poželjeti doći i raditi baš ovdje u Istru, poručila je profesorica Đurđica Časar iz Strukovne škole Đurđevac


 
3 min
Dean Mladenović
Učenici i profesori iz Đurđevca ispred vinarije Medea

U Vodnjanu sam odrastala, bila sam svako ljeto kod strica koji je ovdje živio. Došli smo povezati Podravinu i Istru te pokazati učenicima kako je u Istri jer među njima ima puno onih koji nikada nisu vidjeli maslinu, a kamoli kušali maslinovo ulje. Znači radi se o djeci koja će biti budući ugostitelji, koji će jednog dana ovakve proizvode nuditi gostima kod nas u Podravini, a neki će možda poželjeti doći i raditi baš ovdje u Istru, poručila je profesorica Đurđica Časar iz Strukovne škole Đurđevac

Danas su na Vodnjanštinu u pratnji deset profesora na jednodnevni izlet stigli učenici iz Strukovne škole Đurđevac da bi se upoznali s proizvodnjom maslinovog ulja, vina i istarskog pršuta.

Došlo je ukupno 38 srednjoškolaca, učenika ugostiteljske struke, a bilo je i nešto ekonomista koji su u masliniku firme Oio Vivo bili impresionirani berbom maslina sa strojevima za trešnju stabala te kušanjem vrhunskih maslinovih ulja, a začudili su se i "paprenošću" maslinovog ulja.

Začetnici ideje o posjetu učenika iz Đurđevca su Vodnjanac Goran Kovačić i profesorica Đurđica Ćasar iz Strukovne škole Đurđevac, koja je napomenula da je veliki dio svog djetinjstva provela baš u Vodnjanu kod strica, te je željela da i djeca iz Podravine vide kako je u Istri, o kojoj im je puno pričala.

- Ja sam u Vodnjanu odrastala, bila sam svako ljeto kod strica koji je ovdje živio. Došli smo povezati Podravinu i Istru, te pokazati učenicima kako je u Istri, jer među njima ima puno onih koji nikada nisu vidjeli maslinu, a kamoli kušali maslinovo ulje. Znači radi se o djeci koja će biti budući ugostitelji koji će jednog dana ovakve proizvode nuditi gostima kod nas u Podravini, a neki će možda poželjeti doći i raditi baš ovdje u Istru, veli nam profesorica Ćasar.

Profesorica Đurđica Časar

Vodnjanac Goran Kovačić nam kaže da ga je na ideju o dolasku učenika ponukala želja za promocijom Vodnjana i poduzetništva u njemu, te segment spajanja istoka i zapada Hrvatske.

- Učenici koji su došli u jednodnevni posjet su iz Strukovne škole Đurđevac, koja se školuju za zanimanja koja su deficitarna u Istarskoj županiji i Vodnjanu. Cilj je da djeca upoznaju poduzetništvo koje postoji kod nas i da jednog dana eventualno nađu posao baš ovdje, jer se radi o našoj djeci, poručio je Kovačić.

Goran Kovačić s učenicima iz Đurđevca

Velimir Jurić iz Oio Vivo dolazak djece je ocijenio kao hvalevrijedan jer se radi o djeci koja se školuju u sektorima koji su njima jako važni.

- Smatram da je jako dobro da vide cijeli proizvodni proces, odnosno kako se namirnice uzgajaju i kako dolazi do finalnog proizvoda. Zadovoljan sam s reakcijama djece i profesora koji su nam došli u posjet, jer je zanimljivo da neki od njih nisu uopće bili upoznati s proizvodnjom maslinovog ulja, primijetio je Jurić.

Velimir Jurić

U vinariji Medea u Vodnjanu učenici i profesori su se upoznali s cjelokupnim proizvodnim procesom od dolaska grožđa u obradu, pa do odlaska vrhunskih vina na police trgovina, što su im predstavile djelatnice vinarije.

U vinariji Medea

Zadnja poduzetnička lokacija koju su posjetili u Vodnjanu bila je pršutarna i stancija Buršić na kojoj su se upoznali s proizvodnjom ove vrhunske istarske delicije.

Pršutarna Buršić


Nastavite čitati

Pula
 

( FOTO) Puležan Robert Hrelja objektivom lovi stare istarske kvake: "Zamjenom drvenih ulaznih vrata plastičnom i alu stolarijom nestaje dio vrijedne zanatske baštine"

U Puli sam pronašao dvjestotinjak starih, unikatnih kvaka iz doba Austro-Ugarske i nekoliko iz doba Italije. Najviše ih ima na Monte Zaru, nešto u starom gradu u Dobrilinoj, Cankarevoj ulici, nekoliko je divnih primjeraka na zgradi Admiraliteta na pulskoj rivi...Mislio sam da će ih biti više sačuvano na Verudi u starim vilama, no nisam imao sreće. Puno je vrata zamijenjeno, kvake su izgubljene, zamijenjene jeftinim plastičnim verzijama, veli Hrelja

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.