Krasna Zemlja

AKO SE PROGLASI NEPOGODA, 200 MILIJUNA KUNA POMOĆI

UGROŽENI ISTARSKI POLJOPRIVREDNICI: Robert Sodomak iz Umaga: "Cijena struje skočila je 200 posto! Gnojivo je skočilo s 4 na 10 kuna, a suša nam je uništila 50 posto rajčica!"

"Sve je poskupjelo, a ni uz povećanje cijena krajnjeg proizvoda ovu godinu nećemo izgurati bez zaduživanja", kaže umaški poljoprivrednik * Poljoprivrednici Luciano i Ivana Musizza iz Poreča obrađuju oko 6 hektara krumpira, lubenica, dinja, rajčica i žitarica: "Na nasadima imamo najmanje 30 posto štete, što iznosi oko 150.000 kuna" * Porečki poljoprivrednik Dalibor Jukopila: "Na nešto više od pola hektara maslinika urod će biti prepolovljen, a cijene ulja će sigurno značajno porasti"


 
5 min
Ivan Dobran ⒸFOTO: Manuel Angelini

"Sve je poskupjelo, a ni uz povećanje cijena krajnjeg proizvoda ovu godinu nećemo izgurati bez zaduživanja", kaže umaški poljoprivrednik * Poljoprivrednici Luciano i Ivana Musizza iz Poreča obrađuju oko 6 hektara krumpira, lubenica, dinja, rajčica i žitarica: "Na nasadima imamo najmanje 30 posto štete, što iznosi oko 150.000 kuna" * Porečki poljoprivrednik Dalibor Jukopila: "Na nešto više od pola hektara maslinika urod će biti prepolovljen, a cijene ulja će sigurno značajno porasti"

Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) pozvala je oprije deset dana, 19. kolovoza, sve hrvatske županije i grad Zagreb, da proglase prirodne nepogode zbog suše koja je naštetila velikom dijelu proizvodnih područja u poljoprivredi.

Maksimalni iznos potpore je 15 tisuća eura - na raspolaganju 200 milijuna kuna

Krajem srpnja suša je zahvatila 70 posto područja RH. Podaci za pojedina područja variraju no okvirno se procjenjuje pad prinosa kukuruza 70 posto,  ječma, suncokreta i pšenice 40 posto te krumpira za oko 50 posto.

Slijedom poziva HPK istarski župan Boris Miletić pokrenuo je proceduru za utvrđivanje nastalih šteta na području Istre.

- Prirodna nepogoda može se proglasiti ako je vrijednost ukupne izravne štete najmanje 20 posto vrijednosti izvornih prihoda jedinice lokalne samouprave za prethodnu godinu ili ako je prirod umanjen najmanje 30 posto prethodnog trogodišnjeg prosjeka na području jedinice lokalne samouprave ili ako je nepogoda umanjila vrijednost imovine na području jedinice lokalne samouprave najmanje 30 posto, stoji u priopćenju Županije.

Maksimalni iznos potpore je 15.000,00 eura, a na raspolaganju je sveukupno 200 milijuna kuna.

Brojni poljoprivrednici još ne znaju za poziv

Iako je župan istarske gradove i općine obavijestio prije tjedan dana, većina ih još nije objavilo javne pozive, pa brojni poljoprivrednici nisu ni čuli za potpore.

Prema okvirnim brojkama koje smo dobili od poljoprivrednika izgledno je da pojedine samouprave u Istri mogu zadovoljiti kriterije za proglašenje prirodne nepogode, no to će se sa sigurnošću znati tek po utvrđivanju svih elemenata.

- Prvi korak je da općinska/gradska povjerenstva utvrde da li postoje uvjeti za proglašenje prirodne nepogode, te ukoliko oni postoje načelnici/gradonačelnici moraju zatražiti proglašenje od župana, uz dostavu podataka iz kojih je vidljivo da postoje uvjeti za proglašenje. Nakon proglašenja elementarne nepogode od strane župana, Županijsko povjerenstvo izlazi na teren i vrši kontrolu popisa štete. Sve navedeno preduvjet je da se proglasi prirodna nepogoda te da oštećeni poljoprivrednici mogu podnijeti zahtjev za naknadu štete, navodi se u priopćenju Županije.

Jedan veći proizvođač iz Pule kaže nam da u ovom trenutku o potporama nije dobio nikakvu informaciju.

- Sada kada me pitate o ovoj temi, iskreno mogu reći da sam samo nešto načuo u medijima, ali detalje ne znam. Naravno da bi se mnogi javili ako je moguće dobiti određena sredstva, međutim, u ovom trenutku ne znam ništa o proceduri koja se planira. Čini mi se da je 200 milijuna kuna koje se dijele na razini čitave Hrvatske premalen iznos za sve koji bi se javili. Nejasno je i što će biti po isteku tih sredstava i hoće li se namiriti šteta svih koji su bili oštećeni, ili će se u ovom slučaju sredstva dijeliti po principu “najbrži prst“. Očekujem od nadležnih u Županiji da nas izvijeste o proceduri u što kraćem roku, zaključuje naš sugovornik.

Povrh suše problem je povećanje gotovo svih troškova u proizvodnji

Poljoprivrednik iz Umaga Robert Sodomako obrađuje ukupno 60-ak hektara nasada, a štetu procjenjuje na okvirno 30 do 40 posto očekivanog uroda.

- Suša je napravila svoje. Bunari su ostali prazni, a mjestimično se u njima pojavila i slana voda. Od sedam hektara nasada rajčica uništeno je oko 50 posto, rekao je Sodomako.

Povrh manjeg uroda dodatnu teškoću predstavlja povećanje gotovo svih troškova u proizvodnji.

- Sve je poskupjelo. Cijena struje, bitna stavka radi navodnjavanja, skočila je oko 200 posto. Dok smo lani trošili oko 4000 kuna po hektaru, ove godine trošimo 8000 kuna. Gnojivo je također skočilo s 4 kune na gotovo 10, rekao je i dodao kako ni uz povećanje cijena krajnjeg proizvoda ovu godinu neće izgurati bez zaduživanja. Upravo je iz tog razloga financijska pomoć države u ovom trenutku izuzetno važna.

foto Dubravka Petrić/Pixsell

Poljoprivrednici Luciano i Ivana Musizza iz Poreča obrađuju oko 6 hektara krumpira, lubenica, dinja, rajčica i žitarica. U svom agroturizmu zapošljavaju ukupno pet radnika, a ove ih je godine, kažu, izvukao tek prihod od ugostiteljske djelatnosti.

- Da nema restorana, šteta od suše bila bi daleko veći udarac na naše poslovanje. Ovako smo se koliko toliko pokrili. Na nasadima imamo najmanje 30 posto štete, što iznosi oko 150.000 kuna. Dodatno, zbog manjeg uroda ove smo godine kupovali i sjeno za ishranu stoke, rekla je Ivana Musizza i dodala da će se zasigurno javiti na natječaj ako i kada bude objavljen.

Javne pozive za sada objavili Poreč, Umag i Buje

Porečki poljoprivrednik Dalibor Jukopila naglašava kako je važno vidjeti koje će grane poljoprivrede biti obuhvaćene i koji će biti kriteriji za dodjelu poticaja. Smatra da su sušom najviše oštećeni ratari, vinari i maslinari, a daleko manje povrtlari.

- I sam uzgajam povrtlarske proizvode na dva hektara. Svaka ozbiljna povrtlarska proizvodnja je nemoguća bez vode i vjerojatno se svaki takav proizvođač pobrinuo da si osigura vodu. Na nešto više od pola hektara maslinika mogu pak reći da će urod biti prepolovljen, a cijene ulja će sigurno značajno porasti, rekao je.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske Županije Ezio Pinzan naglasio je potrebu da gradovi i općine u čim kraćem roku utvrde razmjere štete na svojim područjima.

- Odgovore jedinica lokalne samouprave očekujemo za otprilike mjesec dana. Nakon toga će stanje na terenu utvrditi županijsko povjerenstvo. Ako se podaci pokažu točnima župan će za pojedine lokalne samouprave proglasiti prirodne nepogode, a poljoprivrednici će se na temelju toga moći prijaviti na natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava, rekao je Pinzan.

Javne pozive za sada su objavili gradovi Pazin, Umag i Buje. Od drugih samouprava, do objave ovog članka, nismo dobili potvrdu.

Iz dijela istarskih gradova i općina rečeno nam je da se na to pripremaju dok su neke samouprave tražile od Županije pojašnjenja detalja za provođenje postupka.


Nastavite čitati

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.