Prema novom švicarskom zakonu, bit će zabranjena svastika i Hitlerov pozdrav
Prekršaji bi mogli rezultirati kaznom u vrijednosti od 200 franaka
Eurovizija ne bi bila Eurovizija da nema ekscentrika, a ekstravagantan i brkat hrvatski bend Let 3 bi svakako pobijedio u toj kategoriji kada bi ona postojala. Njihovu pjesmu "Mama ŠČ" britanski bilten o poznatim osoba Popbitch opisao je kao "apsolutnu kakofoniju (na najbolji mogući način)"
Eurovizija ne bi bila Eurovizija da nema ekscentrika, a ekstravagantan i brkat hrvatski bend Let 3 bi svakako pobijedio u toj kategoriji kada bi ona postojala. Njihovu pjesmu "Mama ŠČ" britanski bilten o poznatim osoba Popbitch opisao je kao "apsolutnu kakofoniju (na najbolji mogući način)"
Dvadeset šest zemalja, od kojih svaka ima tri minute za osvajanje naklonosti žirija i javnosti koja ima pravo glasa, nastupa večeras u finalu Pjesme Eurovizije, čiji je domaćin ove godine Velika Britanija, umjesto prošlogodišnje pobjednice Ukrajine.
Prepuni tetovaža i s kapom u obliku tegle za cvijeće, Kaluš Orchestra je na prošlogodišnjem natjecanju osvojio pobjednički stakleni mikrofon sa svojom pjesmom "Stefanija", u kojoj se isprepliću elementi hip-hop i folk glazbe.
Međutim, ruska invazija srušila je ukrajinske nade da će u svojoj zemlji organizirati natjecanje i ugostiti legije uzbuđenih obožavatelja europopa, te prisilila organizatore da potraže drugu lokaciju za održavanje događaja.
Odabran je sjeverozapadni engleski grad Liverpool, dom divova svjetske glazbe Beatlesa.
"Dok su oči svijeta uperene u Liverpool radi Eurovizije, naša srca će biti s narodom Ukrajine koji se bori za svoj suverenitet i opstanak", rekla je britanska ministrica kulture Lucy Frazer.
"Da ima pravde, ovo finale bi se održavalo u Kijevu, no mi smo u Ujedinjenom Kraljevstvu počašćeni što možemo biti domaćini ovog događaja u njihovo ime i ugostiti legije obožavatelja i medija", dodala je.
Pjesma s kojom se Ukrajina ove godine natječe je "Heart of Steel" (eng. srce od čelika), a riječ je o elektro-pop skladbi sastava Tvorči, nadahnutoj opsadom čeličane Azovstalj u Mariupolju.
Olef, pjevač grupe Kaluš Orchestra, tijekom prošlogodišnjeg natjecanja je s pozornice pozvao: "Molim vas pomozite Ukrajini, Mariupolju. Pomozite Azovstalju odmah".
No, kladionice ne predviđaju drugu, uzastopnu pobjedu za Ukrajinu.
Favorit natjecanja je pjesma "Tattoo" švedske pjevačice Loreen.
Loreen je već jednom pobijedila. Bilo je to 2012. godine, a pobijedi li sada ponovno, pridružit će se Ircu Johnnyju Loganu kao jedina druga dvostruka pobjednica.
Reper Kaarija, koji predstavlja Finsku, drugi je favorit sa svojom pjesmom "Cha Cha Cha", koju BBC opisuje kao "opojni spoj industrijskog metala i hiperpopa".
On bi bio prvi finski pobjednik otkako je heavy metal sastav Lordi, prerušen u čudovišta, pobijedio s pjesmom "Hard Rockh Hallelujah" 2006. godine.
Eurovizija ne bi bila Eurovizija da nema ekscentrika, a ekstravagantan i brkat hrvatski bend Let 3 bi svakako pobijedio u toj kategoriji kada bi ona postojala.
Njihovu pjesmu "Mama ŠČ", napad na ruskog predsjednika Vladimira Putina i "ljudsku glupost", britanski bilten o poznatim osoba Popbitch opisao je kao "apsolutnu kakofoniju (na najbolji mogući način)".
"Mi smo vojnici ljubavi, imamo uniforme u vojsci ljubavi", objavio je sastav ovog tjedna, noseći kožnate vojne kape.
Ovogodišnje finale, koje se održava pred 6.000 vrištećih obožavatelja u Areni Liverpool, zasjenjeno je u petak političkom prepirkom zbog predloženog obraćanja Volodimira Zelenskog.
Europska radiodifuzijska unija odbila je pozivnicu ukrajinskog predsjednika da pošalje poruku zbog straha od politizacije događaja, unatoč porukama nekih pjesama, i zbog vječnog žaljenja na taktičko glasanje.
Ta je odluka izazvala kritike britanske vlade.
"Vrijednosti i slobode za koje se predsjednik Zelenskij i narod Ukrajine bore nisu političke, one su osnovne", rekao je glasnogovornik premijera Rishija Sunaka novinarima.
"Eurovizija je sama to priznala kada je prošle godine s pravom suspendirala sudjelovanje Rusije na natjecanju", dodao je.
Prekršaji bi mogli rezultirati kaznom u vrijednosti od 200 franaka
Ova balkanska zemlja ovisi o ruskom plinu. Ruski Gazprom Neft i Gazprom posjeduju 50, odnosno 6,15 posto NIS-a. Država posjeduje 29,87 posto dok mali dioničari drže preostale dionice
Njemačka ima oko milijun Sirijaca od kojih je većina stigla nakon izbijanja građanskog rata 2011., a posebice tijekom "migrantske krize" 2015
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.