Kultura

francuska spisateljica Annie Ernaux

Dobitnica Nobelove nagrade za književnost na udaru izraelske javnosti zbog podrške Palestini

Hoće li optužbe utjecati na njezin književni ugled? Teško je to povjerovati. Njezine knjige duboko su introspektivne i intimni zapisi žene, života i egzistencije, koji bez isprike grebu po onom najintimnijem u nama, i najsurovijem oko nas. Snaga književnosti Annie Ernaux upravo je u sposobnosti nadilaženja globalnih tema i politike


 
3 min
Istra24
Annie Ernaux (foto: Hina)

Hoće li optužbe utjecati na njezin književni ugled? Teško je to povjerovati. Njezine knjige duboko su introspektivne i intimni zapisi žene, života i egzistencije, koji bez isprike grebu po onom najintimnijem u nama, i najsurovijem oko nas. Snaga književnosti Annie Ernaux upravo je u sposobnosti nadilaženja globalnih tema i politike

Piše Maja Jokanović

Svega nekoliko dana nakon što je objavljeno da je Nobelovu nagradu za književnost 2022. godine dobila Annie Ernaux, njezino ime ponovno se našlo na naslovnicama dnevnih novina i internet portala. Ovog puta u negativnom kontekstu.

Svjetski mediji počeli su preispitivati književničinu "mračnu stranu" nakon što je izraelski Jerusalem post objavio podatke o njezinom simpatiziranju pro-palestinskog "BDS pokreta", čije se aktivnosti često identificiraju s antisemitizmom. Objava je, očekivano, pokrenula propitivanje ispravnosti odluke Odbora za dodjelu Nobelove nagrade, no koliko je optužba za antisemitizam zaista opravdana?

BDS pokret (eng. 'Boycott, Divestment and Sanctions'; u prijevodu "bojkot, otuđenje, sankcije“) bori se za oslobađanje palestinskih teritorija pozivanjem na ekonomsku, kulturnu i političku izolaciju Izraela, a mreža njegovih pobornika vrlo je rasprostranjena u svijetu; Roger Waters, jedan od osnivača glazbenog sastava Pink Floyd, najpoznatiji je pobornik pokreta među umjetnicima Zapada.

U članku se navodi da je Annie Ernaux 2018. godine potpisala javno pismo neslaganja s pozitivnom slikom izraelske države u francuskim medijima, u kojem nedvosmisleno stoji: "Moralna je dužnost svake razumne osobe odbiti normalizaciju odnosa s državom Izrael".

Također, u svibnju 2019. je pozvala na bojkot prijenosa Eurosonga održanog u Tel Avivu, a dvije godine kasnije potpisala je i „Pismo protiv Apartheida“ – javnu osudu izraelske politike u pojasu Gaze, uspoređujući Izrael s Južnoafričkom republikom u doba Apartheida.

"Izrael je kolonijalna sila. Palestina je kolonizirana. Ovo nije sukob: ovo je apartheid", jedna je od izjava iz pisma.

Njezini stavovi o Izraelu vrlo su jasni. No, jesu li zaista antisemitski? Po tom se pitanju ne slažu svi; dok jedan dio javnosti smatra da je sam „BDS“ pokret antisemitski i da podržavanje njegovih aktivnosti podrazumijeva  i negativan stav prema Židovima, drugi dio mišljenja je da Ernaux izražava isključivo svoj stav prema državnoj politici Izraela u kojem, baš kao ni u njezinom stvaralaštvu, nema ni naznaka antisemitizma.

Pojedini francuski intelektualci koriste i prigodu da naglase kako se pravo na slobodu mišljenja u Francuskoj visoko cijeni. Odbor za dodjelu Nobelove nagrade očigledno dijeli ovaj stav - Annie Ernaux je prvenstveno književnica, nagrađena za svoje stvaralaštvo.

Što o svemu misli ona? Ernaux ne bježi od svojih uvjerenja, kao ni od potrebe i ljudske obveze da ih javno iznosi. Kao osoba ljevičarskih stavova, očekivano je glasna u davanju podrške stranama koje smatra žrtvom, bilo to javnosti prihvatljivo ili ne. Palestina je tek jedna od tema na njezinom spisku - s jednako puno žara podržava hrabrost žena Irana koji protestiraju protiv režima i osuđuje politiku Vladimira Putina.

Hoće li optužbe utjecati na njezin književni ugled? Teško je to povjerovati. Njezine knjige duboko su introspektivne i intimni zapisi žene, života i egzistencije, koji bez isprike grebu po onom najintimnijem u nama, i najsurovijem oko nas. Snaga književnosti Annie Ernaux upravo je u sposobnosti nadilaženja globalnih tema i politike.

Ukoliko priča o politici privremeno i nadglasa priču o knjigama, to svakako neće biti prva (a vjerojatno ni posljednja) Nobelova nagrada zasjenjena politikom; reakcije na dodjeljivanje nagrade austrijskom piscu Peteru Handkeu 2019. godine bile su znatno burnije zbog njegove blagonaklonosti režimu Slobodana Miloševića. Borisa Pasternaka politika je natjerala da se odrekne nagrade, a Hitler je svojevremeno Nijemcima zabranio preuzimanje nagradu iz bilo koje oblasti, nakon što je Nobelova nagrada za mir dodijeljena njegovom kritičaru, novinaru Carlu von Ossietzkom

Laureatima Nobelove nagrade svaka se riječ dvostruko mjeri i rijetki su oni koji se u hodu po zvijezdama ne susretnu s kritikom. Ne možemo znati hoće li optužbe ugroziti poziciju Annie Ernaux na književnoj sceni, ali jasno je da nju samu neće zaustaviti u aktivizmu.

Po primitku informacije da joj je dodijeljena nagrada izjavila je kako "dobiti Nobelovu nagradu znači nastaviti sa svojim odgovornostima". Iznošenje podrške narodu Palestine, to sada znamo, ona smatra jednom od svojih odgovornosti i sasvim sigurno će joj ostati dosljedna, bez obzira na posljedice.


Nastavite čitati

Svijet
 

Oklahoma City i Milwaukee u polufinalu NBA kupa

Oklahoma City Thunder su kod kuće sa 118-104 pobijedili Dallas Maverickse, a do slavlja ih je vodio Shai Gilgeous-Alexander s 39 koševa, osam skokova i pet asistencija * Milwaukee Bucks su također na svom terenu sa 114-109 nadigrali Orlando Magic i plasirali se u polufinale NBA kupa u Las Vegasu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.