Edukativno za sve neupućene u svijet Downovog sindroma, dirljivo, na trenutke s malim teretom doslovnosti u svjedočenju teškog majčinog iskustva, monodrama "Down, by law" riječke autorice, redateljice i kostimografkinje Mile Čuljak, u suverenoj 55-minutnoj izvedbi glumice Jelene Lopatić odigrana je sinoć na Maloj sceni pulskog INK-a.
Možda je i patetika u njenom prvotnom značenju jakih, potresnih (svakako ne lažnih) osjećaja neodvojiva iz obiteljskog suočavanja, a onda i umjetničkog posredovanja majke-umjetnice sa svime što djetetu (u relativno senzibiliziranom društvu i krutom, neosviještenom sistemu) donosi višak jednog kromosoma.
Bilježenje je za majku bio terapijski trampolin.
Snagu izvedbe monodrame o majčinom iskustvu nakon rođenja dječaka Borisa, sa svim očekivanjima, operacijama i bolestima čini dojam autobiografske izvedbe Jelene Lopatić, koja je nakon predstave rekla da su joj nakon prošlih izvedbi (premijera je bila 2018. godine) mnogi prilazili uvjereni da je ona Borisova majka.
Vrhunac ovog scenskog uprizorenja završna je glumičina izvedba himne Liverpoola u formi uspavanke, a emotivnu jačinu i svjedočenja, ali i poziva na solidarnost i zajedništvo umnogome osnažuju odlična dva songa autora glazbe Adama Semijalca.
No, još je dirljivije, autentičnije i ohrabrujuće bilo u naknadnom razgovoru s autoricama, kada je Mila Čuljak iskreno, odgovarajući na pitanje majke sa sličnim iskustvom, rekla da se njoj sada desetogodišnji Boris predstavio još u sedmom mjesecu trudnoće.
Foto: Mila Čuljak
S velikom vedrom 'pankerskom' energijom, majka, izvedbena umjetnica, radnica u kulturi i obrazovanju Mila Čuljak nakon predstave podijelila je s publikom sinovljeve (i obiteljske) nove životne poteškoće nakon što se prije 3-4 godine na Downov sindrom naslonio autizam.
Monodrama je koprodukcija Umjetničke organizacije Koautorska inicijativa OOUR i HNK Ivana pl. Zajca, a dramaturginja je Nataša Antulov.
Možda je najbolje završiti riječima autorice: "Pišući, stremila sam ojačanju svakodnevice koja je donijela silinu emotivnog, organizacijskog, njegovateljskog i društvenog balansiranja. U želji da priča koja se izborila, kao i Boris, doprinese shvaćanju i podršci zajednice osobama s Down sindromom, tražila sam tijelo koje će ju ispisati, isplesti i isplesati. Ovo je 55 minuta bliskosti, povezanosti, skrbi, nježnosti i razumijevanja prema svim familijama osoba s Down sindromom i svih nas".
U žargonu izraz "down by law" ima više različitih značenja. U glazbi (pretežno jazz-u) , izraz “down by law” označava postignuti uspjeh i zasluženo poštovanje za nečiji talent nakon napornog rada. U zatvorskom žargonu označava da vam netko čuva leđa. Jim Jamusch, redatelj istoimenog filma “ Down by law” ( 'Pod udarom zakona'), o izrazu kaže kako se 80-ih koristio u uličnom žargonu, a označavao je blisku osobu. Ranije se u zatvorskom žargonu koristilo, kaže Jamusch, za osobu koja bi pri izlasku iz zatvora kontaktirala obitelj zatvorenika s kojim je dijelio ćeliju te brinula o njima ako je bilo potrebno. Dakle, izraz “down by law” imao je značenje bliskosti i povezanosti