Danas je u Pićnu u Centru za nematerijalnu kulturu Istre - Centroper la cultura immateriale dell'Istria održana konferencija za medije Etnografskog muzeja Istre - Museo etnografico dell'Istria na kojoj su predstavljeni programi i događanja muzeja za proljetni ciklus.
Program Mjesec pripovijedanja najavio je Noel Šuran, koji će se održati povodom Svjetskog Dana pripovijedanja, a koji se obilježava 20. ožujka.
Tim povodom CENKI organizira tri programa od koji se prvi održava već 1. ožujka i to suradnji s Osnovnom školom Vladimir Nazor Potpićan, područne škole Pićan i Sveta Katarina. Učenici ovih škola sudjelovat će u programu Šćoriće s Pićonštine iz arhiva CENKI-ja.
Program 'Ča delaš?' moderirat će Rosanna Bubola, a na rasporedu je 13. ožujka 2024. u 18 sati a CENKI će ugostiti fotografkinju Ednu Strenja Jurcan, arhitekticu, fotografkinju, voditeljicu zborova i glazbenicu iz Pule, koja promovira glazbeni repertoar na istrovenetskom i istriotskom narječju, te antifašističke i pjesme otpora.
Treći program u Mjesecu pripovijedanja održat će se 21. ožujka u 18 sati pod nazivom 'Večer od smiha', a kako je najavio Noel Šuran, koji će ujedno biti i moderator, večer će biti ispunjena smijehom i dobrom energijom koju će kroz Viceve i štorice od nikad, publici prenijeti Anton Tone Rojnić, iz Bokordići, izvrstan pripovjedač i veliki zaljubljenik u Istru.
'Četvrtkom u muzeju!' zajednički je projekt Etnografskog muzeja Istre i Muzeja grada Pazina koji se sad već tradicionalno održava treću godinu, a programe su predstavile Maja Zidarić Pilat, ravnateljica Muzeja grada Pazina i Mirjana Margetić, muzejska savjetnica pedagoginja iz Etnografskog muzeja Istre koja je naglasila kako posjetitelje od ožujka do svibnja očekuju raznovrsna događanja za sve dobne skupine.
Kako je najavila Mirjana Margetić 'Četvrtkom u muzeju!' započinje Etnografski muzej Istre s radionicom međunarodno raširenih plesova u suradnji s Udrugom "TradInEtno", a 28. ožujka, 18. travnja i 16. svibnja posjetitelji mogu sudjelovati na radionicama tradicionalnih istarskih plesova pod vodstvom članova FD Pazin.
Etnografski muzej Istre nadalje 11. travnja gostuje u Kinu Valli u Puli s izložbom "Iz muzejske dokumentacije: Etnografski muzej Istre-Museo etnografico dell'Istria kroz plakate i filmove", autorice Ivone Orlić i Nikoline Rusac, kroz koju će muzej predstaviti vizualne aspekte svog djelovanja i dio muzejske dokumentacije.
Od programa Etnografskog muzeja Istre, organizatori izdvajaju predstavljanje knjige Olge Orlić, Antropologija solidarnosti u Hrvatskoj: poljoprivreda potpomognuta zajednicom, koja će se održati 25. travnja, a sve u suradnji muzeja i Festivala književnosti i kulture "KaLibar bestival".
Maja Zidarić Pilat ispred Muzeja grada Pazina najavila je za 4. travnja predstavljanje Knjige Branko Fučić – povjesničar umjetnosti i konzervator koja je nastala kao dio biblioteke Povjesničari umjetnosti koju stvaraju članovi Društva o istaknutim osobama iz domene povijesti umjetnosti na lokalnoj i regionalnoj razini. Nadalje 2. svibnja slijedi predstavljanje Udruge Zavičajna zbirka Enriko Depiera iz Tinjana, nakon koje će Nina Brečević održat radionicu izrade Lidvninih kolača za učenike nižih razreda osnovnih škola.
Treći od programa Muzeja grada Pazina je predavanje dr.sc. Josipa Višnjića, višeg konzervatora arheologa i voditelja Hrvatskog restauratorskog zavoda u Juršićima o povijesti i arhitekturi boljunskog kaštela te arheološkim nalazima pronađenim prilikom radova na kaštelu tijekom 2021. godine.
Ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Ivona Orlić najavila je važno događanje za etnološku struku, a to je Godišnji skup Hrvatskog Etnološkog Društva s temom: Naše zajedničke budućnosti: pogled iz perspektive etnologije i kulturne antropologije koji će se održati od 22. do 24. svibnja 2024., a kojem je domaćin upravo Etnografskog muzeja Istre.
Na skupu će sudjelovati brojni etnolozi i kulturni antropolozi iz cijele Hrvatske, a sva predavanja, osim za stručnu, bit će dostupna i za širu javnost.
Na kraju konferencije Ivona Orlić najavila je gostovanje Etnografskog muzeja Istre s izložbom „Tradicijska znanja i umijeća: nematerijalna kultura Istre na nacionalnoj i UNESCO listama“ u Kopru. Riječ je o izložbi koja promovira i širu javnost upoznaje s elementima nematerijalne kulturne baštine Istre, koji su uvršteni na jednu od lista zaštite, UNESCO ili nacionalnu.