Kultura

istra u domovinskom ratu

KNJIGA SLIKA I SJEĆANJA Predstavljena monografija o istarskoj specijalnoj jedinici Bak

Uspjeli smo u monografiji pokazati trodimenzionalnost svih tih ratnih događaja od '91. do '96., pa do raspuštanja same postrojbe * To nije povijest koja je gotova, to je podloga za buduća istraživanja, rekao je autor Dukovski i dodao kako se nada da će knjiga pomoći da se priča iz kulture sjećanja pretoči i preobrazi u kulturu pamćenja


 
4 min
Maja Jokanović

Uspjeli smo u monografiji pokazati trodimenzionalnost svih tih ratnih događaja od '91. do '96., pa do raspuštanja same postrojbe * To nije povijest koja je gotova, to je podloga za buduća istraživanja, rekao je autor Dukovski i dodao kako se nada da će knjiga pomoći da se priča iz kulture sjećanja pretoči i preobrazi u kulturu pamćenja

 - Iako je Istra zbog svog geografskog položaja bila pošteđena brojnih ratnih nedaća, to nije spriječilo hrabre mladiće iz policijskih postaja tadašnje Policijske uprave Pula da se 1991. godine upute u obranu Domovine. Otišli su tamo gdje je bilo najpotrebnije te sudjelovali u bojištima diljem zemlje, poruka je Udruge BAK iz Pule, kojom je započelo današnje svečano predstavljanje monografije „Specijalna jedinica policije Policijske uprave Istarske Bak u Domovinskom ratu i poraću“.

Monografija na 366 stranica prati specijalnu jedinicu Bak od početka ustrojavanja, kroz borbene i policijske aktivnosti pa sve do raspuštanja i preustrojavanja specijalne policije u interventnu 2001. Autor knjige je dr.sc. Darko Dukovski, redovni profesor povijesti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Rijeci, dok je glavni urednik Mladen Blašković, predsjednik Udruge specijalne jedinice policije BAK. Uz autora i urednika, knjigu je danas predstavio i recenzent, dr.sc. Jakša Raguž s Hrvatskog instituta za povijest.

Foto PU Istarska

Mladen Blašković je monografiju opisao kao prikaz ratnog puta jedinice Bak koji je bio častan, profesionalan i pošten, na čemu mogu biti ponosni svi žitelji Istre.

Profesor Dukovski pružio je detaljan uvid u proces prikupljanja 310 fotografija, od kojih su se mnoge nalazile u privatnim zbirkama, te izjava svjedoka i dokumenata koji je započeo još 2018. godine.

Autor Darko Dukovski (Foto PU Istarska)

- Uspjeli smo u monografiji pokazati trodimenzionalnost svih tih ratnih događaja od '91. do '96., pa do raspuštanja same postrojbe. To je znanstvena knjiga koja se temelji na dokumentima, na tisku, na literaturi i izjavama ljudi, što je jako dobro, bez obzira na to koliko su one subjektivne, rekao je autor Dukovski, naglašavajući kako su različita viđenja aktera bogatstvo monografije.

- To nije povijest koja je gotova, to je podloga za buduća istraživanja, rekao je autor Dukovski i dodao kako se nada da će knjiga pomoći da se priča iz kulture sjećanja pretoči i preobrazi u kulturu pamćenja.

Predstavljanu monografije u Valbandonu prisustvovali su i ratni zapovjednik specijalnih postrojbi MUP-a, umirovljeni general pukovnik Mladen Markač, izaslanik ministra hrvatskih branitelja, general Josip Lucić, načelnik PU Istarske Alen Klabot, zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko Mate Bilobrk, savjetnik ministra vanjskih poslova Josip Mihaljević, ratni načelnik Sektora specijalne policije MUP-a general Željko Sačić i istarski župan Boris Miletić, te nekadašnji zapovjednik jedinice Bak, Slavko Jereb.

Budite hrabri, budite dosljedniji i ustrajni. Vjerujte u nešto; u domovinu, u boga, u sebe. Tako ćete se moći izboriti s bilo čime.

Slavko Jereb, zapovjednik specijalne jedinice Bak

Nacionalnu himnu “Lijepa naša“ i istarsku himnu „Krasna zemljo, Istro mila“, izvela je policijska klapa „Sv.Mihovil“.

U ime PU Istarske, goste su pozdravili policijska glasnogovornica Suzana Sokač i načelnik PU Istarske Alen Klabot, koji se nakratko obratio gostima rekavši kako je važno što je put jedinice Bak u knjizi ispričan realno, iz perspektive svakog specijalca.

Kratki govor, u jednom trenutku prekinut pljeskom, održao je i župan Boris Miletić, započevši ga izrazima zahvalnosti pripadnicima BAK-a na tome što zbog njih danas živimo u slobodnoj Hrvatskoj, te ponosa što su svoj ratni put prošli bez ijedne mrlje. Župan je naglasio i kako se stalno uvjerava da je ostatak Hrvatske zahvalan na doprinosu kojeg su Istrijani dali u Domovinskom ratu.

- Ne možemo zaboraviti da je upravo ovdje u Istri odaziv na mobilizaciju bio najviši u Hrvatskoj, preko 90%. Nismo bili direktno pogođeni ratnim razaranjima, ali su naši ljudi otišli braniti domovinu i mi smo, kao Istra, primili mnoge izbjegle i prognane koji i danas ovdje žive jer su ovdje našli svoj novi dom, riječi su Borisa Miletića koje su gosti nagradili pljeskom.

- Sloboda nam nije pala s neba, zaključio je župan.

Nekadašnji zapovjednik jedinice Bak, Slavko Jereb, izjavio je kako je sretan što monografija donosi standardiziranu priču koja više nije samo plod osobnih razmišljanja, koja nisu uvijek objektivna. Ujedno, podijelio je i svoje viđenje važnosti ove priče za nove generacije.

Slavko Jereb

- Domovinski rat nije '91., '95. ili '96. On je samo odraz onoga u kakvom stanju su nam duše, u kakvom smo mi stanju, da li se možemo boriti. Cijeli život i cijela povijest su povijest ratovanja i borbe i ne možemo se zanositi da će uvijek sve biti u redu. Morat ćemo se boriti - da budemo svi sretni, spremni i zadovoljni, rekao je Jereb, i naglasio kako ćemo se uvijek morati boriti na razini domovine, ali i na razini ideala.

- Budite hrabri, budite dosljedniji i ustrajni. Vjerujte u nešto; u domovinu, u boga, u sebe. Tako ćete se moći izboriti s bilo čime, zaključio je Jereb.

Pet je pripadnika Specijalne jedinice policije Policijske uprave Istarske Bak poginulo u Domovinskom ratu, a 15 ih je ranjeno.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.