Kultura

POMORSKI MUZEJ CRNE GORE U KOTRU

"LEGENDE SVJETLA" OD SAVUDRIJE DO PALAGRUŽE Predstavljena monografija o svjetionicima u Hrvatskoj

Svoju knjigu „Legende svjetla“ profesor Jurica Gašpar posvetio je svjetionicima na hrvatskoj obali Jadrana * Duž istarske obale tijekom 19. stoljeća austrougarska je mornarica izgradila 8 svjetionika, a najstariji u Hrvatskoj je onaj u Savudriji iz 1818. godine


 
3 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini
Svjetionik u Savudriji

Svoju knjigu „Legende svjetla“ profesor Jurica Gašpar posvetio je svjetionicima na hrvatskoj obali Jadrana * Duž istarske obale tijekom 19. stoljeća austrougarska je mornarica izgradila 8 svjetionika, a najstariji u Hrvatskoj je onaj u Savudriji iz 1818. godine

U Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru u petak je predstavljena monografija „Legende svjetla“ profesora Jurice Gašpara posvećena svjetionicima na hrvatskoj obali Jadrana.

Riječ je o projektu hrvatske Udruge prijatelja Mediterana „Lux Mediterraneum“, a režiju istoimenog dokumentarnog filma potpisuje Igor Goić.

Članovi udruge jedrilicom su obilazili svjetionike na hrvatskoj obali Jadrana kako bi napravili fotografsku, video i dokumentarističku priču o ukupno 48 reprezentativnih objekata, svjetionika koje je Austro-Ugarska sagradila u 19. stoljeću.

„Mi smo ovaj projekat realizirali godinama, neki bi rekli i presporo, ali projekt je bio zahtjevan. Ovu večer posvetili smo našem mentoru i prijatelju profesoru, povjesničaru pomorstva, Mithadu Kozličiću, izuzetnom poznavaocu jadranskih svjetionika, koji nas je rano napustio i nije dočekao da projekt završimo“, rekao je autor monografije Jurica Gašpar.                      

Svjetionici u Istri

Prisvajanjem velikoga dijela nekadašnjih teritorija (među kojima Istre i Dalmacije) propale Republike Venecije, austrijsko je kontinentalno Habsburško Carstvo 1797. dobilo izlaz na more.                

Nakon kratke suverenosti Napoleonove Francuske u Istri (1805.-1813.) vladajući se Beč prilagođava novonastalim pomorskim potrebama, te pokreće gradnju svjetionika u istarskom akvatoriju. Najprije se 1818. izgradio svjetionik na najzapadnijem istarskom rtu Savudriji (visok 36 metara, najstariji u Hrvatskoj), a već se 1832. osjetila potreba da se za plovidbu svjetlosno osigura i najjužnija točka Istre. Preliminarno su testirane tri lokacije u tri pokusna razdoblja: hrid Porer (kolovoz 1832.), otočić Fenoliga (rujan 1832.) i rt Kamenjak (listopad 1832.). Temeljem iskustva i dojmova mnogih zapovjednika brodova, riječki se guverner odlučio za Porer (kružna kamena kula izdiže se do visine od 31 metar).

Duž zapadne obale Istre nalaze se slijedeći svjetionici: na hridi u blizini Sv. Ivana na Pučini kod Rovinja (1853., fokus na visini od 15 metara), na rtu Kumpar (kod Pule,1860.) na rtu Zubu u Lanterni južno od Novigrada (1872., 11 metara), na lukobranu u Umagu (1875.) na rtu Penedi na Velikom Brijunu (1877., 20 metara) te na Verudeli (1877., 10 metara).

Na istočnoj obali Poluotoka svjetionici su izgrađeni na rtu Sv. Andrija kod Rapca (1871.),na rtu Crna Punta (1873., 5 metara) i na rtu Ubas (1887.), a na jugoistoku svjetionik na rtu Marlera (1882,, 9,5 metara).

Prva mreža sigurnosne svjetlosne signalizacije na istarskom moru uključivala je i svjetionike na današnjem slovenskom dijelu Istre (u Piranu i Portorožu) i u Muggi (Milje).

„Da bi Austro-Ugarska napravila svjetionike, napravila je tehnološke pripreme infrastrukture kako bi se izgradnja mogla realizirati; a to znači ceste, lukobrane, kamenolome, brodove i na kraju svjetionike", rekao je predsjednik udruge Gordan Smadilo.

Objasnio je da je druga fascinacija plovni put istočnom obalom Jadranskog mora kojim se plovi od antičkih vremena, a u suvremenije vrijeme svjetionici su trasirali taj put koji je priodnio razvoju civilizacije i integraciji naroda Sredozemlja, Europe i razvoju trgovačkih puteva.

"Posebni dio projekta je život svjetioničara na lanterni, koji ima jednu emotivnu dimenziju“, rekao je.

Svjetionici na Jadranu nisu samo dio hrvatske nego i europske arhitektonske kulturne baštine, dodao je Smadilo.

Autor filma Igor Gojić posebno je zahvalio Pomorskom muzeju u Kotoru koji je prepoznao projekt još dok je bio u začetku 2015. godine. Tada je, naime, predstavljen kotorskoj publici.


Nastavite čitati

Svijet
 

Oklahoma City i Milwaukee u polufinalu NBA kupa

Oklahoma City Thunder su kod kuće sa 118-104 pobijedili Dallas Maverickse, a do slavlja ih je vodio Shai Gilgeous-Alexander s 39 koševa, osam skokova i pet asistencija * Milwaukee Bucks su također na svom terenu sa 114-109 nadigrali Orlando Magic i plasirali se u polufinale NBA kupa u Las Vegasu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.