Kultura

umjetnici suvremene srpske likovne scene

POREČ: U galeriji Zuccato sutra se otvara izložba "Bolji život"

Predstavit će se radovi afirmiranih umjetnika Uroša Đurića, Mihaela Milunovića, Marine Marković, Milorada Miće Stajčića i Nikole Markovića * Otvorenje u 20 sati


 
4 min
Istra24

Predstavit će se radovi afirmiranih umjetnika Uroša Đurića, Mihaela Milunovića, Marine Marković, Milorada Miće Stajčića i Nikole Markovića * Otvorenje u 20 sati

Sutra se u 20.00 sati u porečkoj galeriji Zuccato otvara izložba „Bolji život“ kojom se predstvaljaju umjetnici suvremene srpske likovne scene.

Multimedijalna izložba "Bolji život" ostvarena je u suradnji s galerijom X VITAMIN iz Beograda. Predstavit će se radovi afirmiranih umjetnika Uroša Đurića, Mihaela Milunovića, Marine Marković, Milorada Miće Stajčića i Nikole Markovića. Kustosica izložbe je Ksenija Marinković osnivačica X VITAMIN galerije iz Beograda.

„Bolji život“ nije samo izložba, već poziv na razmišljanje i zalaganje za osvještenije i skladnije društvo. Kroz različite umjetničke medije izložba se baviti aktualnim temama te potiče na dijalog i promišljanje.

Izložba predstavlja pregled suvremene umjetničke prakse te je prilika da se istaknu radovi umjetnika koji su poznati po svom jedinstvenom pristupu umjetničkom stvaralaštvu. Riječ je o relevantnoj izložbi koja okuplja umjetnike koji nastupaju s različitih umjetničkih pozicija. Galerija X VITAMIN predstavlja svoju individualnu interpretaciju koncepta "Bolji život".

Izložba je rezultat regionalne suradnje i razmjene, što je jedno od obilježja suvremene umjetnosti. Pruža jedinstvenu platformu za umjetnike da izraze svoje ideje i emocije, a za publiku da istraže različite perspektive trenutnih okolnosti i suvremenih narativa.

Izložba će trajati od 25.05. do 24. 06. 2023, a na otvorenju posjetitelji će imati priliku sudjelovati u raspravi o umjetninama. Ulaz je besplatan.

Pregled umjetnika

UROŠ ĐURIĆ (1964) živi i radi u Beogradu. Studirao je povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu (1984.-87.) i slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu, gdje je diplomirao (1992.) i magistrirao (1998.). Svoje radove aktivno izlaže od 1989. Tijekom godina njegova su djela bila predstavljena u mnogim umjetničkim galerijama i muzejima, uključujući Jeu de Paume u Parizu, Kunsthalle Fridericianum u Kasselu, Austrijski kulturni forum u New Yorku, Albertina, Ludwig, Secession i Kunsthalle u Beču, Galerija Zachęta u Varšavi, Frankfurter Kunstverein u Frankfurtu, Muzej moderne umjetnosti u Saint-Etienneu i Stadtpark Forum u Grazu. Sarađivao je sa Thomasom Trummerom, Renéom Blockom, Geraldom Mattom, Lórándom Hegyijem, Victoria Combalia, Ami Barak, kao i sa većinom najuglednijih srpskih i regionalnih institucija i kustosa. Radovi mu se nalaze u zbirkama muzeja Albertina i Ludwig u Beču, Muzeja suvremene umjetnosti u Beogradu, Muzeja suvremene umjetnosti Vojvodine u Novom Sadu, kao i u mnogim drugim javnim i privatnim zbirkama diljem svijeta. Dobitnik je Nagrade Oktobarskog salona (1991. i 2005.), Memorijalne nagrade Nadežda Petrović (1994.), Nagrade Bijenala mladih (1996.) i Nagrade Sava Šumanović (2021.).

MIHAEL MILUNOVIĆ je rođen u Beogradu 1967. godine. Milunović je odrastao u umjetničkom obiteljskom okruženju. I otac i djed su mu bili poznati srpski umjetnici, a majka je poznata srpska i hrvatska kiparica. Milunovićeva rana iskustva igranja u ateljeu njegovih roditelja, njegov interes za geografiju i strojeve ili slike poput Tiziana, Velázqueza ili De Chirica imat će trajan utjecaj na njegov rad. Nasilje, represija, manipulacija; neugodna stvarnost suvremenog života ogoljena je u primamljivim kreacijama Mihaela Milunovića. Milunović je pohađao Fakultet likovnih umjetnosti u Beogradu, zatim École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris, gdje je studirao u klasi profesora Vladimira Veličkovića i klasama profesora Marine Abramović i Tonija Brauna. Zapažen, postao je laureat Zaklade RENOIR (radio je i živio u ateljeu Pierre-Augustea Renoira). Njegov rad obuhvaća širok raspon disciplina, od slikarstva, crteža i fotografije do velikih skulptura i instalacija. Dekontekstualizacijom svakodnevnih predmeta, simbola ili situacija, Milunović kod gledatelja izaziva nelagodu, kombinaciju otuđenosti i znatiželje. Od sredine 90-ih Milunović je sudjelovao na brojnim izložbama diljem Europe. Radovi mu se nalaze u prestižnim muzejskim zbirkama, uključujući MUMOK, Beč; Muzej suvremene umjetnosti, Beograd; Coleccion Solo, Madrid; Muzej Deji, Nanjing; Kolekcija Moet & Chandon LVMH, Francuska; Zbirka Wiener Städtische, Austrija; Palazzo Forti, Verona; Musée d'Art et d'Industrie, Saint-Etienne, Francuska, itd. Živi i radi između Pariza i Beograda.

MARINA MARKOVIĆ je rođena 1983. godine u Beogradu. Završila je preddiplomski i magistarski studij na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu, gdje je trenutno na doktorskom studiju iz područja novih medija. Od 2006. godine redovito izlaže u zemlji i inozemstvu (Amerika, Japan, Španjolska, Italija, Meksiko, Velika Britanija...). Dobitnica je nagrada Dimitrije Bašićević Mangelos za 2011. i nagrade Vladimir Veličković za crtež. Od 2012. godine član je The Drawing Center New York. Živi i radi na relaciji Beograd – New York. 2022. Suosnivačica je Naked Art Residency, internacionalnog umjetničkog residence programa u Goloj Glavi (RS)

NIKOLA MARKOVIĆ rođen je 1979. u Kopru, Slovenija. Magistrirao 2008. godine na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu kod prof. Čedomira Vasića. Živi i radi u Beogradu. Izlagao samostalno i skupno na preko 40 izložbi u zemlji i inozemstvu. Djela mu se nalaze u brojnim privatnim i javnim zbirkama. Dobitnik je nagrade Mangelos za 2008. godinu.

MILORAD MIĆA STAJČIĆ je rođen 1977. godine u Beogradu. Diplomirao je na Fakultetu organizacijskih znanosti na smjeru Informacijski sistemi i na Fakultetu likovnih umetnosti na smejru kiparstvo u klasi prof. Mrđana Bajića. Trenutno je na doktorskim umjetničkim studijima. Osnivač je i suvlasnik galerije “X Vitamin” u Beogradu. Njegovi radovi se nalaze u mnogim javnim i privatnim kolekcijama, u zemlji i inozemstvu. U svom umjetničkom radu osim skulpture izražava se i putem instalacija, video radova, performansa, fotografije. Najčešća tema su društvene vrijednosti, simboli, tabu teme, potrošačko društvo, religija, novac.


Nastavite čitati

Istra
 

LEKCIJA ZA KSENOFOBE Policijski podaci dokazuju nekriminalno ponašanje naših radnika iz Azije

Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.