Grad Umag i Muzej grada Umaga u prostorima Zajednice Talijana „Fulvio Tomizza“ Umag predstavili su stručnu knjigu „U NARUČJU - TRADICIJSKO UMIJEĆE SPREMANJA PLOVILA POMOĆU DRVENIH DIZALICA – GRUA“ autorice, etnologinje i kulturne antropologinje Sunčane Dežjot.
Znanje i vještine izrade dizalica za barke predstavljaju jedinstveno umijeće pouzdanog načina spremanja plovila, koje se razvijalo isključivo na obalama sjeverozapadne Istre. Umijeće je uvjetovano potrebom lokalnog stanovništva da barke koje nemaju vez u sigurnoj luci ni mogućnost prirodnog zaklona, zaštite od naleta vjetra Garbina uz plitku i hridinastu obalu karakteristične za umaško priobalje.
Grue su danas prepoznatljiv dio ribarske/pomorske tradicije i baštine ribarstvenog područja Lokalne akcijske grupe u ribarstvu (FLAG-a) „Pinna nobilis“. Stoga Grad Umag nastavlja popularizirati i promovirati nematerijalno kulturno dobro i širiti svijest o znanju te vještini izrade dizalica i njihove upotrebe. Ovim projektom ne misli se stati s njegovanjem kulturnog dobra, na dalje će se poticati sudjelovanje zajednice u razvijanju novih oblika aktivnosti u očuvanja znanja i vještina izrade drvenih dizalica za barke.
Izdanje ove publikacije dio je Europskog projekta „Grue - očuvanje i promocija tradicionalnih drvenih dizalica za barke“, a kojemu je cilj promicanje kulturne baštine umaškog kraja i trajna zaštita, očuvanje i promocija umijeća izrade grua. Nositelj projekta je Grad Umag, a provodi ga u partnerstvu s Muzejom grada Umaga. Realizacija projekta započeta je u studenom 2020. godine, a predviđeno trajanje je 24 mjeseci. Ukupna je vrijednost projekta 452.502,50 kuna, a udio javne potpore 446.220,00 kn u okviru Podmjere 2.3.1. Potpora za aktivnosti promocije, marketinga i očuvanja ribarske/pomorske tradicije i baštine ribarstvenog područja FLAG-a u okviru provedbe Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a Pinna nobilis za razdoblje 2014. – 2020.