Nakon jučerašnjeg našeg teksta pod naslovom "POLA MILIJUNA EURA PODIJELILO PULSKU SCENU Teatru Naranča najviše novaca, a imaju dva člana u Kulturnom vijeću, niti 1 euro Open Season Festu" - u kojem smo se detaljnije bavili raspodjelom proračunskih sredstava udrugama u kulturi i umjetničkim organizacijama, pa i mogućim sukobom interesa, kada u pojedinom Kulturnim vijećima, od ukupno pet članova, kao što je to slučaj s Teatrom Naranča, u sjede dva člana iste umjetničke organizacije - očitovala se i pročelnica gradskog odjela za kulturu Emina Popović Sterpin.
Teatar Naranča je i ove, kao i prošle godine, dobila od svih 170 odobrenih projekata daleko najviši novčani iznos, ovaj put 263 tisuća kuna.
Na naše pitanje zašto se nije smanjio prevelik 40-postotni utjecaj predstavnika Teatra naranča u Kulturnom vijeću za scensku, dramsku i filmsku umjetnost, pročelnica Popović Sterpin odgovara: "Mogu se složiti da nije poželjno da u jednom vijeću djeluje dvoje ili više članova iste organizacije, te će se u idućem izboru članova Kulturnih vijeća o tome voditi računa".
Inače, i u Kulturnom vijeću za interdisciplinarne kulturno umjetničke prakse su dvije članice iz Muzeja suvremene umjetnosti Istre - ravnateljica muzeja Ketrin Miličević Mijošek i Iva Gašparić. Iako, tu treba reći da nema programa MSUI-a kojima su dodijeljeni novci.
Prethodno ona pojašnjava da Zakonom o kulturnim vijećima koji je bio na snazi do srpnja 2022. godine, kao ni Zakonom o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi donesenom 27. srpnja 2022., a kojim se uređuje osnivanje i rad kulturnih vijeća, nije propisana zabrana izbora više članova iste organizacije/udruge/tvrtke/ustanove u jedno kulturno vijeće.
- Također, istim zakonom jasno je definirano u kojim slučajevima se član kulturnog vijeća smije razriješiti, a u slučaju članova koje prozivate nema razloga i osnove za njihovim razrješenjem. Mandat imenovanih članova Kulturnih vijeća Grada Pule ističe 18. veljače iduće godine, kaže pročelnica za kulturu.
Na pitanje zašto se u pulska Kulturna vijeća ne biraju stručni ljudi iz drugih gradova izvan Istre, čime bi se osigurala njihova autonomija i nezavisnost u odlučivanju, ona odgovara: "Obzirom da je zadaća Kulturnih vijeća, osim vrednovanja prijedloga programa i projekata pristiglih na Javni poziv za financiranje javnih potreba u kulturi, kontinuirano pratiti i razmatrati stanje u području umjetničkog i kulturnog stvaralaštva koje vrednuje, ne slažem se da je odabir članova koji nisu iz Pule, pa čak ni iz Istre optimalno rješenje, jer ne poznaju dovoljno ni aktere pulske kulturne i umjetničke scene, ni važnost i kontinuitet pojedinih projekata za građane i grad".
- Smatram da bi se tada neminovno prijedlozi financiranja u većini slučajeva temeljili na vičnosti predlagatelja u opisu projekta i izvrsnosti ispunjavanja prijavnice, te ne znam na koji bi način vršili evaluaciju ili pratili programe kojima se dodjeljuje financijska potpora. Članovi kulturnih vijeća zaduženi su i za predlaganje ciljeva kulturne politike grada i mjera za njezino provođenje, što bi značilo da bi stručnjaci iz drugih gradova utvrđivali smjer daljnjeg kulturnog razvoja Pule. U konačnici, članove Kulturnih vijeća po javnom pozivu predlažu umjetničke organizacije, udruge, samostalni umjetnici i druge pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost u području kulture i umjetnosti, a na poziv nije pristigao ni jedan prijedlog za imenovanja člana koji ne djeluje i živi u Istri, zaključuje pulska pročelnica za kulturu Emina Popović Sterpin.