Kultura

"Fort Center Pula - pulski fortifikacijski sustav"

TVRĐAVE PULE Iako isključivo obrambenog karaktera, zahtijevale su izuzetnu vještinu gradnje i osjećaj za estetiku

Izložba obuhvaća period od 1813. do 1918. godine, a tematski razmatra razne segmente nastanka i širenja fortifikacijskog sustava, načine gradnje i vrste utvrda, vrste naoružanja, ali i pokušava rekonstruirati ambijent i život unutar tvrđave, sudbine vojnika koji su u njima provodili puno vremena odvojeni od obitelji i socijalnog života


 
4 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

Izložba obuhvaća period od 1813. do 1918. godine, a tematski razmatra razne segmente nastanka i širenja fortifikacijskog sustava, načine gradnje i vrste utvrda, vrste naoružanja, ali i pokušava rekonstruirati ambijent i život unutar tvrđave, sudbine vojnika koji su u njima provodili puno vremena odvojeni od obitelji i socijalnog života

U sklopu projekta 'Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod' (vrijednog 23 milijuna kuna, od čega 9 iz europskih fondova) sinoć je u u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre na Kaštelu otvorena multimedijalna izložba pod nazivom "Fort Center Pula – pulski fortifikacijski sustav".

Izložbu je službeno otvorio gradonačelnik Pule, Filip Zoričić riječima: "Baštinu treba čuvati, zidine su sada tu, ali ako ih ne čuvamo, one će nestati. Ono što je bitno da su ovu izložbu realizirale pulske snage i hvala im na svemu".

Autorice izložbe su Katarina Marić i Katarina Pocedić, više kustosice u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, a ova jedinstvena izložba tematizira pulski obrambeni sustav, fortifikacijske objekte s naglaskom na razdoblju austrijske uprave, koja organizira ratnu luku, otvara Arsenal te kroz nekoliko faza izgrađuje obrambeni sustav, koji se sastoji od brojnih većih i manjih fortifikacijskih objekata.

Ogroman posao

Izložba obuhvaća izložbene prostore Muzeja na Kaštelu, kao i tunelske prostore na srednjoj razini, ispod same utvrde.

Autorice su odradile ogroman posao obilaska i istraživanja terena, fotografiranja i snimanja objekata, odabira građe iz fundusa Muzeja, ali i brojnih drugih institucija.

Pulski obrambeni sustav broji 28 utvrda, od kojih su dvije srušene (Zaro i Maximilian) i više od 200 popratnih obrambenih građevina.

Za sve te građevine autorice izložbe su sustavno prikupljale stare fotografije, planove i nacrte. Učinjene su fotografije i video snimci iz zraka za 50-ak obrambenih građevina i utvrda iz pulskog fortifikacijskog sustava. Za gotovo 80 posto objekata postoji barem jedna fotografija, a cilj je, s vremenom,  skupiti sve na jednom mjestu, kako bi izložba postala ishodišna točka za istraživanje pulskog fortifikacijskog sustava.

Osim iz fundusa Povijesnog i pomorskog muzeja Istre, građa za potrebe izložbe pronađena je u brojnim drugim ustanovama - Arhivu Grada Pule, zatim su to Österreichisches Staatsarchiv, Kriegsarchiv, Heeresgeschichtliches Museum, Österreichische  Nationalbibliothek i Bildarchiv Austria u Beču, Državni arhiv u Splitu, Sveučilišna knjižnica u Puli, Archivio di Stato di Venezia, Archivio Diplomatico del Comune di Trieste i Civico Museo della Guerra per la Pace "Diego de Henriquez" u Trstu, Archivio vescovile di Udine, Biblioteca comunale di Treviso, Narodni muzej Slovenije u Ljubljani, Imperial War Museum, London.

"Zahvalni smo i kolekcionarima Ivanu Bogavčiću iz Zagreba i Nikoli Pajiću iz Pule, koji su nam omogućili uvid u njihove zbirke i korištenje građe", ističe ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja Istre Gracijano Kešac.

Iako često obrađivana, u različitim kontekstima i prigodama, ova, kako prostorno, tako i muzeološki zahtjevna tema o pulskim fortifikacijama, angažirala je kustose Muzeja te nekoliko vanjskih stručnih suradnika.

Njome se želi prikazati cjelokupan sustav obrane Tvrđave Pula, njezine obrambene sektore i pojaseve te pojedinačno predstaviti sve fortifikacijske objekte, od obalnih i pojasnih tvrđava, preko većih i manjih bitnica do skupina obrambenih građevina.

Posjetiteljima će se predočiti teritorij koji je Tvrđava Pula obuhvaćala i posebno prikazati lokalitete obrambenih građevina, njihovu pristupačnost i stanje u kojem se nalaze.

Autorice izložbe Katarina Pocedić i Katarina Marić

Naglasak u izložbi je na razdoblju austrijske uprave, koja organizira ratnu luku, otvara Arsenal, a paralelno s time, kroz nekoliko faza, odvija se izgradnja različitih modela tvrđava, koje su svoj oblik mijenjale usporedo s izmjenama u razvoju vojnih strategija i prema novim tehnološkim dosezima u izradi naoružanja i u izgradnji brodova.

Izložba obuhvaća period od 1813. do 1918. godine. Tematski razmatra razne segmente nastanka i širenja fortifikacijskog sustava, načine gradnje i vrste utvrda, vrste naoružanja, ali i pokušava rekonstruirati ambijent i život unutar tvrđave, sudbine vojnika koji su u njima provodili puno vremena odvojeni od obitelji i socijalnog života.

Ponajprije se želi prikazati naša kulturno-povijesna baština, naš odnos prema njoj, brojnost i raznolikost građevina, njihova umjetnička i arhitektonska vrijednost, jer iako se radi o vojnim objektima, isključivo obrambenog karaktera, ti objekti nisu bili lišeni detalja koji su zahtijevali izuzetnu vještinu gradnje i osjećaj za estetiku.

Izložba je i u multimedijskom smislu inovativna, kako bi i na taj način zainteresirala posjetitelje za temu koju obrađuje i za lokalitete na kojima se tvrđave nalaze. Izrađena je interaktivna maketa južne Istre u kojoj je pohranjena sva prikupljena dokumentacija o sustavu i koja će služiti posjetiteljima kao svojevrsna info zona gdje mogu dobiti informacije o pulskim utvrdama i ostalim građevinama.


Nastavite čitati

Pula
 

DUŠICA RADOJČIĆ: 'Mislim da Zoričićeve ambicije generalno ne odgovaraju njegovim kapacitetima. Imao je priliku usmjeriti i razviti grad Pulu, ali to nije učinio'

Čudi me da je Peđa Grbin ljubav i brigu za Pulu doživio tako naglo, neposredno pred lokalne izbore. Očito nije svjestan što su njegovi kolege iz pulskog SDP-a predstavljali u Gradskom vijeću ove zadnje četiri godine. Upravo su oni bili u koaliciji s HDZ-om i sve njegove optužbe o tome kako grad stagnira i ne razvija se, dijelom može zahvaliti svojim kolegama koji su četiri godine zajedno s HDZ-om podržavali sve odluke gradonačelnika Zoričića, pa i one najspornije

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.