Kultura

Sućut Ministrice kulture

U 87. godini preminula pijanistica i pedagoginja Pavica Gvozdić

Glazbenica snažna temperamenta i velike muzikalnosti, koncertirala u svim većim europskim glazbenim središtima te Kanadi i Japanu. Njezin repertoar obuhvaća djela od 18. do 20. stoljeća, s posebno njegovanim odabirom skladba suvremenih hrvatskih autora


 
2 min
HINA
foto FaH/ Veljko MARTINOVIĆ

Glazbenica snažna temperamenta i velike muzikalnosti, koncertirala u svim većim europskim glazbenim središtima te Kanadi i Japanu. Njezin repertoar obuhvaća djela od 18. do 20. stoljeća, s posebno njegovanim odabirom skladba suvremenih hrvatskih autora

Hrvatska pijanistica i glasovirska pedagoginja Pavica Gvozdić preminula je u subotu u Tuheljskim Toplicama u 87. godini života, objavila je Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek uputila je obitelji izraze sućuti u povodu odlaska jedne od najboljih hrvatskih pijanistica, nezaboravne glazbene pedagoginje Pavice Gvozdić, ističući da je njezina nadarenost prepoznata vrlo rano, a njezino glazbeno obrazovanje u najvećoj je mjeri formirao čuveni pijanistički pedagog Svetislav Stančić.

Obuljen Koržinek podsjetila je da su brojni nastupi u najuglednijim svjetskim koncertnim dvoranama, nagrade na najznačajnijim međunarodnim pijanističkim natjecanjima, nezaboravne interpretacije na diskografskim izdanjima s djelima svjetskih glazbenih klasika od Bacha i Brahmsa do Chopina i Liszta, ali i domaćih autora poput Papandopula, Dore Pejačević ili Cossetta, samo dio iznimno bogatog umjetničkog opusa Pavice Gvozdić koji čini nemjerljiv doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.

‘’Iznimno poštovanu umjetnicu, iznad svega posvećenu pedagoginju, blagu i uvijek nasmijanu osobu, posebno će pamtiti brojne generacije studenata Muzičke akademije - ne samo polaznici njezine klase nego i svi mi ostali koji smo je imali čast poznavati i svakodnevno susretati. Na blistavoj karijeri Pavice Gvozdić kao i na njezinom dugogodišnjem pedagoškom radu i jedinstvenoj osobnosti, bit ćemo zauvijek zahvalni“, kazala je Obuljen Koržinek.

Hrvatska pijanistica i glasovirska pedagoginja magistrirala je glasovir na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji 1969., na kojoj je predavala od 1975. godine. Pobjednica je više natjecanja u zemlji i inozemstvu.

Glazbenica snažna temperamenta i velike muzikalnosti, koncertirala u svim većim europskim glazbenim središtima te Kanadi i Japanu. Njezin repertoar obuhvaća djela od 18. do 20. stoljeća, s posebno njegovanim odabirom skladba suvremenih hrvatskih autora.

Na nosačima zvuka zabilježila je antologijske interpretacije Bachovih šest partita, Debussyjevog Preludija te Brahmsovih i Papandopulovih izabranih klavirskih skladba. Dobitnica je Nagrade Vladimir Nazor za životno djelo 2013


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Kekin (Možemo): Prošli smo prljave kampanje, ali ovakve se stvari nikada nisu događale

'Njegov se posao odvija u birtiji, kako mi je sam rekao. Nađe se s predstavnikom neke firme koja razmatra da uzme njegovu pjesmu, onda se nađe s nekim iz Gornjih Drenovaca koji bi radio svirku za kirbaj, pa se nađe s kim tko hoće da mu se napiše pjesma, itd. Meni to u sto godina ne bi palo na pamet da je to klopka pravog Nikice Jelavića, a vi možete tvrditi da sam ja naivna'', kazala je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.