Kultura

O PROGRAMU S KOORDINATORICOM MILENOM JOKSIMOVIĆ

U PULI ZAPOČINJE 'PROGRAM PLUS' Od ove jeseni školarce na neobično putovanje kroz bogatu pulsku prošlost vodit će niz stručnjaka za povijest i umjetnost

Nakon iznimno uspješnog programa Šareni trijem, koga je sama pokrenula prije četiri godine, i koji se od ove širi i izvan Istre, latinistica Milena Joksimović odvažila se preuzeti zadatak koordinatora jedne nove priče koja će mlade Pule odvesti sve do antičkog Rima. Osjetiti kako izgleda traženje arheoloških nalaza već u osnovnoj školi, sašiti svoj kostim i odigrati scenu rimske gozbe ili izložiti svoju fotografiju antičkog spomenika u pravoj, velikog galeriji - sve će ovo biti moguće s Programom PLUS, objašnjava koordinatorica


 
7 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Milena Joksimović

Nakon iznimno uspješnog programa Šareni trijem, koga je sama pokrenula prije četiri godine, i koji se od ove širi i izvan Istre, latinistica Milena Joksimović odvažila se preuzeti zadatak koordinatora jedne nove priče koja će mlade Pule odvesti sve do antičkog Rima. Osjetiti kako izgleda traženje arheoloških nalaza već u osnovnoj školi, sašiti svoj kostim i odigrati scenu rimske gozbe ili izložiti svoju fotografiju antičkog spomenika u pravoj, velikog galeriji - sve će ovo biti moguće s Programom PLUS, objašnjava koordinatorica

Boraviti na arheološkim nalazištima, vlastitim rukama tražiti 'artefakte' i svladavati osnove arheologije još u osnovnoj školi, obući antičku togu i odigrati scenu rimske svečanosti, sašiti svoj kostim, svladati osnove digitalne fotografije, ali i naučiti služiti se analognim aparatom i biti autor djela izloženog u pravoj galeriji – sve će ovo, doznajemo, biti omogućeno osnovnoškolcima i srednjoškolcima u Puli već od ove jeseni, i to na nizu originalnih radionica u okviru projekta pod nazivom „Program PLUS“.

- Nudimo djeci da u slobodno vrijeme rade i druge stvari osim igranja igrica. Ovo je projekt u sklopu cjeloživotnog obrazovanja i ovakve bi zajedničke aktivnosti i druženje trebali kod djece stvoriti temelje za dobre međusobne odnose u budućnosti, kaže nam koordinatorica Programa PLUS za Istru Milena Joksimović, latinistica i doktorica klasičnih znanosti.

Ovaj program, prema njenim riječima, za cilj ima osnaživanje djece i mladih, ali i pomoć roditeljima kroz osmišljanje slobodnog vremena njihove djece. A, kako bi program bio što zanimljiviji i poduke što temeljitije i kvalitetnije, u projekt su se uključili i renomirani pulski umjetnici, znanstvenici i pedagozi, ali kulturne institucije, poput Arheološkom muzeja Istre i galerije Makina.

Zajednička tema – antički Rim

- Imat ćemo tri radionice. Za učenike nižih razreda osnovnih škola, recimo od drugog do petog razreda, organiziramo jako zanimljivu školicu arheologije. Nju će voditi tandem Andrej Matić-Štefan i Dunja Štefan-Martić, oboje iz Arheološkog muzeja Istre, i oboje s višegodišnjim iskustvom u pedagoškom radu iz oblasti povijesti arheologije. Njihovi su projekti iznimno atraktivni za djecu i uključuju izučavanje rimskog razdoblja na ovim prostorima. Djeca će s mentorima obilaziti spomenike i učit će kako su u to doba izgledali Istra i Hrvatska, ali i Srbija i ostale zemlje nekadašnje Jugoslavije, pa će to biti idealna prilika da vide razliku između pozicije koju je imala kroz povijest Istra u odnosu na njih. Tematski ćemo se fokusirati na svakodnevicu, a polaznici će zajednički izabrati neku epizodu ili događaj iz rimske prošlosti i uprizorit će ga tako što će sami načiniti rekvizite i kostime i izvesti, za veliki finiš, svoju predstavu. To se zovu larp radionice (eng. Live Action Role Play, igranje uloga uživo, op.n.), a Dunja i Andrej se godinama time bave diljem Hrvatske, objašnjava Joksimović.

Arheološke radionice će se održavati u Areheološkom muzeju, dakle djeca će već biti u blizini pravih iskopina, a budući da nas očekuje još lijepog vremena, bit će im ponuđene i iznimno zanimljiva prilika da u pješčaniku na otvorenom traže 'artefakte', a potom ih restauriraju poput pravih arheologa i restauratora. A svladat će i osnove numizmatike, veli Milena.

No, ove će radionice, dodaje, pokriti još jednu jako važnu vještinu. Naime, pri osmišljanju tema, budući voditelji Programa PLUS napravili su anketu među roditeljima pokušavajući doznati koja znanja i vještine mladim uzrastima najviše nedostaju. Među najtraženijima se iskristalizirala iskonska, ali danas, čini se, premalo poznata 'vještina' – ušivanja gumba iglom i koncem. Izrada kostima na neki će način tako poslužiti i kao svojevrsna radionica domaćinstva.

-  Tu smo obuhvatili i arheologiju i povijest i kulturu i svakodnevni život, koji je njima zanimljiv, a s druge strane i rukotvorine i izrađivanje raznih artefakata, čime će se razviti njihove motoričke vještine. A tu je i gluma koja će im pomoći u prezentacijskim vještinama i podizanju samopouzdanja od malih nogu, dodaje koordinatorica.

Sve čari fotografije i filma

Za djecu viših razreda osnovne škole i srednjoškolce organizirat će se, pak, fotografska radionica, na kojoj će mentor biti pulski fotograf i voditelj galerije Makina Hassan Abdelghani. Djeca će ovdje dobiti tečaj zanemarene analogne fotografije, ali i osnove digitalne, a svima koji ne posjeduju svoj, osigurat će se aparati za rad i učenje. Upravo kao s radionicom za najmlađe, ovdje se neće baviti samo fotografijom, već će zajednički obilaziti spomenike po Puli iz rimskog i austrougarskog doba, ali i pravoslavnu crkvu Sv. Nikole, koje će potom pokušati dočarati 'kroz objektiv'. Spomenike će obilaziti u pratnji vodiča, koji će im objašnjavati arhitektonske i umjetničke aspekte spomenika pa se, objašnjava nam Joksimović, i ovdje fotografija isprepliće s poviješću i kulturom. Uz voditelja, radionica će uključiti i još nekoliko stručnih suradnika, poput arhitekata i povjesničara umjetnosti.

Ova će radionica obuhvatiti najveći spektar uzrasta i na nju se mogu prijaviti djeca od petog razreda osnovne škole do maturanata.

A za najveće polaznike nešto drukčija ponuda, ali ne sasvim. Dok mlađi budu svladavali povijest i vrijednost pulskih antičkih spomenika, starijima će se otvoriti 'prozor' u privlačno carstvo najpoznatije umjetnosti koja danas živi u rimskim zidinama Pule – u filmski repertoar velikih festivalskih godina kada oni još nisu bili rođeni.

- Konačno, za srednjoškolce imamo tečaj koji se zove „Tko to tamo…gleda filmove?!“, u sklopu koga će djeca, uz kokice, naravno, gledati filmove nekadašnje jugoslavenske produkcije i to u pratnji profesora povijesti Igora Šaponje, s kojim će ih nakon projekcija prokomentirati u povijesnom kontekstu. Profesor će im, primjerice, pojasniti ratna zbivanja u pozadini filma „Ko to tamo peva“ ili situaciju oko Informbiroa kada budu gledali 'Balkanskog špijuna'. Na ovaj način, nadamo se da će im poznavanje pozadine olakšati da shvate i zašto su neki od tih filmova smiješni starijim generacijama, a na taj ih način približiti i generaciji njihovih roditelja, veli Milena Joksimović.

Galerija Makina

Foto radionica održavat će se u fotografskom ateljeu Hassana Abdelghanija u DC Rojc, dok će završna izložba radova polaznika biti upriličena u galeriji Makina. Projekcije filmova i arheološka radionica, održavat će se u zgradi Arheološkog muzeja Istre.

- Plan je da sve radionice započnu do kraja ovog mjeseca, s tim da će najranije startati fotografska, ali još uvijek su prijave otvorene za sve zainteresirane, veli Joksimović i dodaje da je za svaku planirano 30 sati, što će za arheološku i fotografsku radionicu značiti jedno okupljanje tjedno, a za filmsku jednom u dva tjedna, jer projekcije i diskusije uzimaju znatno više vremena, dodaje koordinatorica.

Točan raspored još uvijek nije utvrđen. Točnije, vremena održavanja radionica odredit će se u dogovoru s roditeljima, s kojima je planiran sastanak prije početka programa.

Veliko finale, pak, očekuje se negdje u svibnju što je, dodaje koordinatorica, i idealan trenutak za kraj jer, u pravilu, školske obveze nakon svibnja snažnije 'pritišću'.

Arheološki muzej Istre

Sve je besplatno

Sve radionice u potpunosti su besplatne, naglašava Joksimović, i to zahvaljujući brojnim institucijama koje su iza njega stale. Opsežan je to i bogat program, ali ne i prvi sličan kojeg se ona osobno latila posljednjih godina.

Dr. Joksimović je, naime, vodeći se za svojim dugogodišnjim iskustvom u radu na mjestu profesora latinskog jezika, pokrenula danas iznimno popularan program Šareni trijem, koji se od ove, pete po redu godine, proširio i izvan Istre.

- Taj sam projekt pokrenula još dok sam radila kao nastavnik i njega također radimo u suradnji s AMI-jem. Radi se o programu u sklopu koga učenici stvaraju radove na zadane teme iz antičke prošlosti, prije svega rimske. Oni tu crtaju, izrađuju makete, snimaju filmove… Imali smo, primjerice, jednom film o rimskom vjenčanju. To bude jako lijepo. Ove godine će se organizirati po peti put i u Istri je već sada iznimno veliko zanimanje za njega, kaže Joksimović.

Start foto radionice očekuje se već ovog tjedna, ali za prijave nije kasno. Kao ni za preostale programe, a svi zainteresirani najavu sudjelovanja mogu poslati izravno koordinatorici na mail adresu programplus.pula@snv.hr.

Projekt se provodi, prema riječima koordinatorice, na inicijativu Srpskog narodnog vijeća i u suradnji s Kulturnim društvom Prosvjeta te Srpskim kulturnim centrom, a glavni partneri u Istri su Areheološki muzej Istre iz Pule i pulska galerija Makina. Program je podržao i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Republike Hrvatske.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.