U prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre / Museo d’arte contemporanea dell’Istria u tijeku je skupna tematska međunarodna izložba SúnPoíēsis: od Ego- do Eko-centrizma kroz umjetnost / from Ego- to Eco-Centrism through Art nastala u suradnji s njemačkom institucijom Kunsthalle Trier.
Uz edukativne programe koji se organiziraju u direktnoj suradnji sa odgojno – obrazovnim ustanovama i kojima se sadržaj izložbe prilagođava uzrastu posjetitelja, za širu javnost organizirana su dva stručna vodstva; 6. i 13. 07. 2024. s početkom u 10.00 sati, a održat će ih povjesničarka umjetnosti i nezavisna kustosica Sabina Oroshi.
foto MSUI - Pula
Kao dio kustoskog programa njemačke institucije, koncepcija izložbe kustosice Sabine Oroshi, kako sama ističe, “teži potvrditi sveprožimajuću nesigurnost, propadanje i fragmentaciju naše stvarnosti. Umjetnici predstavljaju radove koji se hvataju ukoštac s učincima razdvajanja u zajednicama i ekosustavima, naglašavajući ideju sinpoezisa ili „postajanja-sa." Umjetnička djela odražavaju različite ontologije i stvarnosti, pritom naglašavajući međuzavisnost i međupovezanost umjetnosti, prirode i čovječanstva te kreirajući transformativni prostor koji osporava konvencionalne percepcije stvarnosti i doprinosi uključivijem razumijevanju”.
Izložba je od 7. 03. do 7. 04. 2024. javnosti predstavljena u Trieru, a izvorni postav uključuje radove sljedećih umjetnica/ka: Nicole L'Huillier (Čile/Njemačka), Elene Victorie Pastor (Venezuela/Njemačka), Tijane Radenković (Slovačka), Robertine Šebjanič (Slovenija), Lane Stojićević (Hrvatska), Mirjane Vodopija (Hrvatska) i Silvia Vujičića (Hrvatska).
foto MSUI - Pula
Upravo u kontekstu zadanog tematskog okvira te s ciljem daljnjeg obogaćivanja projekta, pulska etapa izložbe nadilazi njen prvotni gostujući aspekt te je na inicijativu Muzeja proširena radovima regionalnih umjetnica/ka mlađe generacije u čijem se fokusu predmetna tematika javlja kao konstanta, a uključuje radove Ide Blažičko, Alexa Brajkovića, Gaie Radić i Dore Ramljak. Ovoj međuinstitucionalnoj suradnji koja uz ona programska, uporišta pronalazi i u povijesnim sponama između dva partnerska grada; Pule i Triera, dodane su nove vrijednosti te ista ima za cilj potaknuti i promovirati nove, smislene narative kroz suvremenu umjetničku produkciju i prezentaciju.
Izložba traje do 14. 07. 2024. i može se pogledati svakim danom osim ponedjeljka i blagdana od 10.00 do 21.00 sat.