Dodijeljene nagrade za najbolje informatičke i matematičke radove pulskih školaraca
Impresivnih 175 digitalnih uradaka pristiglo je kao odgovor na javni poziv iz pulskih osnovnih škola. U svakoj kategoriji nagrađena su tri najbolja učenika
Najstariji izloženi primjerak je u isto vrijeme i onaj najmanji. Mali školski ATLAS GÉOGRAPHIQUE, tiskan kod Remondinija u Veneciji 1801. godine, namijenjen je, kako je posebno navedeno, mladima oba spola. Veličina 8x12 cm nije umanjila čitljivost 60 geografskih karata svih dijelova svijeta * Atlasi su izloženi do kraja ovog tjedna
Najstariji izloženi primjerak je u isto vrijeme i onaj najmanji. Mali školski ATLAS GÉOGRAPHIQUE, tiskan kod Remondinija u Veneciji 1801. godine, namijenjen je, kako je posebno navedeno, mladima oba spola. Veličina 8x12 cm nije umanjila čitljivost 60 geografskih karata svih dijelova svijeta * Atlasi su izloženi do kraja ovog tjedna
Putovati možemo stvarno, kroz maštu, gledajući dokumentarne filmove ili čitajući putopise. Ako već niste, iz Sveučilišne knjižnice u Puli možete krenuti na jedno sasvim drugačije putovanje. Za to vam ne treba putna karta, nego ona geografska, iz atlasa.
Bogato putovanje u prošlost nudi se (do kraja ovoga tjedna!) na drugom katu knjižnice, gdje se može pogledati izložba starih atlasa iz fonda Pokrajinske knjižnice Istre (Biblioteca Provinciale dell’ Istria) koju je priredila knjižničarka Sonja Brhanić.
Atlasi su tiskani u 19. i na samom početku 20. stoljeća.
Izloženi mali džepni, školski, povijesni i veliki geografski atlasi tihi su svjedoci promjena u svijetu, geografskih otkrića, političkih i teritorijalnih posljedica ratova i pomicanja granica iz nekih interesnih razloga.
Najstariji izloženi primjerak je u isto vrijeme i onaj najmanji. Mali školski ATLAS GÉOGRAPHIQUE, tiskan kod Remondinija u Veneciji 1801. godine, namijenjen je, kako je posebno navedeno, mladima oba spola. Veličina 8x12 cm nije umanjila čitljivost 60 geografskih karata svih dijelova svijeta.
U istoj vitrini izložen je formatom puno veći FACSIMILE - ATLAS, tiskan u Stockholmu 1889., godine. u kojemu su sakupljene reprodukcije najvažnijih mapa tiskanih u 15. i 16. stoljeću. Iznenadit će vas preciznost autora karata rađenih u vrijeme kad nije bilo tehnologije i masovne dostupnosti informacija.
Sigurno je bilo teško prikupiti informacije koje nalazimo u prof. Hickman’s Geographisch – statisticher UNIVERSAL-ATLAS iz1925. i 1929. godine. Uz geografske karte iz tog vremena možemo vidjeti i grafički prikazane statističke podatke o proizvodnji u svijetu.
Puno pažnje pridavalo se malim školskim atlasima.
Giovanni De Agostini, talijanski geograf koji je, zajedno s bratom Albertom Mariom, 1901. godine utemeljio lstituto Geografico De Agostini, autor je atlasa za djecu ITALIA VIVA iz 1941. godine. U vrlo poetskom predgovoru obećao je djeci dugo i zanimljivo putovanje kroz Italiju koje nipošto neće biti dosadno.
Svojim sadržajem i dizajnom pažnju privlači i sedam atlasa manjeg formata, tiskanih od 1890. do 1909. godine. SEE-ATLAS , MINIATURE ATLAS, ATLANTE GEOGRAFICO STORICO DELL’ ITALIA, tri geografsko-statistička atlasa i ATLANTE GEOGRAFICO UNIVERSALE (1902.) izdavača Manuali Hoepli koji je i danas prisutan na izdavačkoj sceni.
"Povremeno se treba odmaknuti od računala i globalne mreže, zaviriti u vrijedne radove istraživača i čuvatelja znanja, u taj papirnati Google prije Googlea. Iako djeluje arhaično, jednako je zanimljiv, daje točne informacije i možete biti sigurni da ćete u njemu pronaći nešto što može probuditi radoznalost i potaknuti vas na novo istraživanje", kaže knjižničarka Sonja Brhanić
Impresivnih 175 digitalnih uradaka pristiglo je kao odgovor na javni poziv iz pulskih osnovnih škola. U svakoj kategoriji nagrađena su tri najbolja učenika
"Svi oni koji me poznaju, vrlo dobro znaju da ne podliježem utjecajima, stoga ostajem čvrst u svojim namjerama. Naravno, ponekad se mora pristati na kompromise, ali uvijek uz najveće poštovanje naše povijesti, civilizacije, identiteta i dostojanstva kao Talijana"; to je jedna od poruka Valmera Cusme koji je podsjetio: "Na kraju krajeva, prava koja uživamo dao nam je većinski narod, to jest Hrvati. To su prava duboko ukorijenjena u povijesti i civilizaciji ovih krajeva, a priznata su i na razini Europske unije. Možda je neugodno podsjetiti na to, ali upravo zahvaljujući manjinskim pravima Hrvatska je primljena u Europsku uniju. Oni koji se protive tim pravima su u manjini."
Nove brojke pokazuju da je u zadnje tri godine, zbog velike dobiti, preko 550 tisuća eura otišlo na plaćanje poreza na dobit
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.