Nakon dvogodišnjeg istraživanja autorica Katarine Marić i Katarine Pocedić, multimedijalna izložba "PULA FORT CENTER; pulski fortifikacijski sustav" upravo je otvorena u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre na Kaštelu.
Kroz izložbu je prikazan sustav s oko 28 utvrda i više od 200 različitih vojnih objekata koji svjedoče o razvoju i superiornosti vojne tehnologije, obrambenih strategija i iznimnih građevinskih mogućnosti u 19. i početkom 20. stoljeća, kao i dvije ratne priče, o podmornici Curie i o dirižablu Citta di Jesi.
U biti, Pula Fort Center je posjetiteljski centar koji će biti otvoren za nova saznanja do kojih će dolaziti i stručnjaci i građani, a izložba/centar smješteni u utvrdi Kaštel koja je i sama bila dio sustava obrane Pomorske tvrđave Pula, bit će otvorena bar pet godina.
Pulski fortifikacijski sustav ubraja se među najkompleksnije obrambene sustave na Mediteranu.
Pula je, kao glavna ratna luka, bila važno vojno-strateško središte Habsburške Monarhije. Radi njene obrane, izgrađen je dinamičan sustav objekata podijeljen u 16 obrambenih okruga, koji se protezao na površini od 700 km2, od zapadne do istočne obale Istre, uključujući i otok Lošinj.
Građen je od 1813. do 1918. godine, planski i temeljito.
Utvrde, bitnice, tuneli i skloništa okružili su grad, a za njihove potrebe izgrađen je i velik broj skladišta, laboratorija, vodosprema, kamenoloma, molova i podzemnih protuzračnih skloništa. Grad i šire gradsko područje postaju Pomorska tvrđava Pula.
Sustav utvrda od bijelog vapnenca, savršeno uklopljen u krajolik, predstavlja iznimnu vojnu arhitekturu stvaranu i oblikovanu da sačuva grad, ne narušavajući mir i uobičajeni gradski život.
Danas je velik broj utvrda zarastao u makiju i često su teško pristupačne. Autorice kao primjere dobre prakse revitalizacije tvrđava navode Verudelu i Punta Christo.