U galeriji Waldinger u Osijeku, sutra se u 20 sati otvara izložba “Utopija” vodnjanskog umjetnika Matije Debeljuha.
"Utopija je prostorna instalacija. Prvi dio čini projekcija video rada. Riječ je o poetskoj posveti starosti koja je istovremeno i reminiscencija na Villu Idola, jednu od najljepših austrougarskih vila u Puli i socijalistički starački dom, a danas devastiranu zgradu, prepuštenu propadanju kao posljedici političke trgovine.
Drugi dio instalacije čine fotografije koje je umjetnik snimao kroz proteklih dvadesetak godina. To su segmenti iz svakodnevnog života, fragmenti autorovog pogleda, vizure bez značaja. Kao isprinte velikih dimenzija postavlja ih, vješa, preslaguje, gomila na bočnim stranicama konstrukcije. U samu instalaciju postavlja kamen, s diskretnim, jedva zamjetnim intervencijama kao fragilnim otiskom ljudskog djelovanja na geološku konfiguraciju. Taj heterogeni materijal – fotografije, video i kamen – različit uslijed materijalnosti medija i tvari, ali i u ritmu, dinamici i ekspresiji koje ostvaruju povezuju ishodišni postupak i zaključna intencija: to je dokumentiranje prolaznosti suptilno provučeno kroz trajanje različitih egzistencija i simboličkih razina.
Pomniji pogled u izložbu rastvorit će slojevit i lirski narativ kojemu su prostor, starost, sjećanje, trošnost, krhka uporišta. Naslov rada i izložbe „Utopija" ne pojednostavljuje stvari. Upravo suprotno, to je labilni i dvosmisleni putokaz jer istovremeno sadrži i eu-topia – dobro mjesto i ou-topia – ne-mjesto.
Nejasno je na koje se značenje rad referira. Je li žuđena utopija posljednji bljesak svjetla i horizont u nedogledu na kojima se zaustavlja umjetnikova kamera ili je ona tek tlapnja ludosti, vječna čežnja za boljim svijetom? Je li naslov igra, autorova ironična objekcija na svijet koji se raspada ili metafizički odgovor? (...)
Matija Debeljuh govori o izopćenosti bića koja živim tijelom dodiruju ništavilo. Egzistencijalni strah ili nelagodu koju pred tim osjećamo, suvremena su društva svojim mehanizmima i institucijama produbila i učvrstila, ne bi li se zaštitila od balasta beskorisnih ljudi i patnje koja uznemiruje. Gradeći udoban svijet zadovoljnih potrošača, spremna su negirati i starost i patnju kao važan dio života. No ta su iskustva, čak i ako ih nije moguće izreći, inherentna i neodvojiva od ljudskog života. Debeljuhov rad nam pokazuje da ih je umjetnošću ne samo moguće, već i potrebno prenijeti..." (iz predgovora Irene Bekić)
Izložba se otvara u sklopu programa Video Forum 2023., a realizirana je u suradnji s vodnjanskom galerijom Apoteka - prostor za suvremenu umjetnost i Povijesnim i pomorskim muzejom Istre iz Pule.
Izložba ostaje otvorena do 02. studenoga 2023, a radno vrijeme galerije Walding jer: utorak - nedjelja od 17 do 20 sati. Ulaz je slobodan.