Nova ravnateljica Muzeja Grada Rovinja je Vilma Bartolić, dosad viša kustosica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci. Dužnost ravnateljice preuzima 1. veljače.
Muzej dobiva čelnu osobu pola godine nakon ostavke dotadašnje ravnateljice Tajane Ujčić i poništenja prvog natječaja sredinom studenog zbog prekoračenja zakonskih rokova u obavještavanju kandidata o rezultatima natječaja. Na aktualnom drugom natječaju Vilmi Bartolić protukandidat je bio Gordan Grzunov, djelatnik Državnog arhiva u Pazinu.
- Muzej Grada Rovinja ima velik potencijal. S obzirom na bogatstvo i raznorodnost muzejske zbirke, muzej je prepoznatljiv i ima istaknutu ulogu u regionalnim okvirima. Zgrada muzeja se, pritom, obnavlja i to će rezultirati novim prostornim i programskim mogućnostima, pojašnjava nova ravnateljica vlastitu motivaciju prijavljivanja na natječaj.
Na pitanje o eventualnim planovima s ukinutom rovinjskom izložbom Grisia koja se održavala u istoimenoj živopisnoj ulici, nova ravnateljica veli: "Grisia je kao manifestacija bila odraz vremena u kojem je nastala i kao takva je odigrala veliku ulogu u muzeju i u Rovinju. Međutim, današnje vrijeme iziskuje promjene u svezi izlaganja u javnom prostoru. Zasad bih, što se tiče Grisie, ostala suzdržana. Ako se bude nastavila, treba promisliti na koji način, kaže ona.
Muzej Grada Rovinja
Rodom iz Livada, Vilma Bartolić svojedobno je bila član revizije zbirki Muzeja Grada Rovinja, gdje je bila i mentorica jednoj mlađoj kustosici, povjesničarki umjetnosti.
Na prvom poništenom natječaju, uz Vilmu Bartolić, natjecali su se Nuša Hauser, viša kustosica i dokumentaristica Centra za nematerijalnu kulturu Istre Etnografskog muzeja Istre u Pazinu te v.d. ravnateljice Muzeja Grada Rovinja Tanja Ranić Rovis, profesorica likovne kulture koja je, ne pojavivši se na testiranju, povukla kandidaturu ne želeći da je prozivaju za političku podobnost.
Vilma Bartolić diplomirala je povijest umjetnosti i francuski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlena u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) u Rijeci od 2007. godine. Voditeljica je Zbirke slikarstva, Zbirke crteža i specijalizirane zbirke Slavko Grčko. Članica je Hrvatskog muzejskog društva, ICOM-a Hrvatska, Stručnog povjerenstva za dodjelu likovne nagrade Ivo Kalina (2016./2017.), članica Kulturnog vijeća za muzejsku djelatnost i vizualne umjetnosti Grada Rijeke (od 2019.) te matičarka druge razine za umjetničke muzeje (od 2019.).
Mentorirala je brojne studente za stručnu praksu (Filozofski fakultet Rijeka, Odsjek za povijesti umjetnosti, Odsjek za kulturalne studije) te pripravnike za polaganje stručnog ispita za zvanje kustosa. Kurirala je veći broj izložbi kojima se tematizira fundus MMSU-a, samostalne izložbe suvremenih hrvatskih umjetnika te gostujuće samostalne ili skupne izložbe u organizaciji Muzeja. Poseban interes vezan je uz muzejski fundus, njegovu obradu, očuvanje i promociju te probleme suvremene muzejske prakse.
Sudjelovala je na Central and Eastern Countries Art Museum Curators Forum (Ningbo, Kina, 2015.), redovito sudjeluje na kongresima muzealaca Hrvatske te na brojnim stručnim skupovima koji se bave muzejskom tematikom. Dobitnica je stipendije francuskog Ministarstva kulture i komunikacije za sudjelovanje na međunarodnom seminaru 'Izazovi i praksa pri medijaciji u institucijama na području kulture'