Kultura

U CIRCOLU I U ROCK GALERIJI

ZAPOČINJU DANI POSVEĆENI PJESMI 'BELLA CIAO" Od radničke i partizanske pjesme, do fenomena urbane kulture modernog doba

„Bella Ciao“ ugnijezdila se u urbanu kulturu Pule i u glazbenu kulturu jedne cijele države, ali i postala globalni identifikator slobodarskog duha i nepristajanja na bilo što nametnuto i kruto. Fenomen ove pjesme, tema je događanja u organizaciji Udruge Ipsilon i pulske Zajednice Talijana Circolo, koje će se odvijati 28. i 29. prosinca na dvije adrese u Carrarinoj ulici u Puli.


 
2 min
Maja Jokanović

„Bella Ciao“ ugnijezdila se u urbanu kulturu Pule i u glazbenu kulturu jedne cijele države, ali i postala globalni identifikator slobodarskog duha i nepristajanja na bilo što nametnuto i kruto. Fenomen ove pjesme, tema je događanja u organizaciji Udruge Ipsilon i pulske Zajednice Talijana Circolo, koje će se odvijati 28. i 29. prosinca na dvije adrese u Carrarinoj ulici u Puli.

Iako je neki smatraju ljevičarskom pjesmom i simbolom socijalističkih, komunističkih, pa čak i anarhističkih grupa, njen tekst ni na koji se način ne dotiče ideoloških tema.

Pjesma „Bella Ciao“, svojevrsni glazbeni fenomen, nastala je u 19. stoljeću, a proslavile su je „mondine“ - fizičke radnice s rižinih polja sjeverne Italije – da bi u Drugom svjetskom ratu bila revitalizirana kao borbena, protestna himna protiv fašističkog i nacističkog okupatora. Prema nekim izvorima, njen je tekst tada znatno modificiran kako bi prenio slobodarsku poruku talijanskih partizana.

Ipak, kraj rata i činjenica da je nastala prije dva stoljeća, nisu bile dovoljni da joj se popularnost ugasi. Štoviše, kroz 20. stoljeće njezin (očigledno) primamljivi zvuk prešao je granice Italije i europskog kontinenta, tekst joj je preveden na više desetina jezika, a utvrdila se i kao ultimativna pjesma borbe protiv ugnjetavanja i nezdravih autoriteta svih vrsta.

U ovom posljednjem stoljeću, na globalnoj je razini još jednom popularizirana u španjolskoj hit seriji „Kuća od papira“, no u Puli i bivšoj Jugoslaviji svoj ulazak u popularnu kulturu doživjela još ranih ’90.-ih godina, kada ju je pulski punk band „KUD Idijoti“ uvrstio na svoj album „Tako je govorio Zaratusta“.

„Bella Ciao“ ugnijezdila se tako u urbanu kulturu Pule i u glazbenu kulturu jedne cijele države, ali i postala globalni identifikator slobodarskog duha i nepristajanja na bilo što nametnuto i kruto.

Fenomen ove pjesme, tema je i dvodnevnog događanja u organizaciji Udruge Ipsilon i pulske Zajednice Talijana Circolo, koje će se odvijati 28. i 29. prosinca u Carrarinoj ulici u Puli.

Program će započeti u četvrtak u 19 sati u Rock galeriji, otvaranjem izložbe i video projekcijom grupa i pojedinaca koji su ovu popularnu pjesmu izvodili, pod nazivom „PJEVALI SU O BELLA CIAO“.

Drugog dana događaja, u petak, u prostoru Circola će se, s početkom u 18 sati, održati projekcija dokumentarnog filma „BELLA CIAO Per la liberta“, autorice Giulije Giapponesi.

„Budući da o njenom porijeklu i nastanku danas postoje mnoge verzije i stručni prijepori ovo će biti rijetka prilika saznati nešto više o pjesmi koju su nekoć pjevali talijanski partizani u borbi protiv fašista i Mussolinija a koju danas s podjednakim žarom pjevaju u Ugandi, Kurdistanu, Turskoj, Grčkoj, Kini, Čileu, Iraku...“. poručuju organizatori događaja. Film traje 92 minute i ima hrvatske titlove.

Nakon projekcije, u 20 sati će započeti razgovor o fenomenu pjesme Bella Ciao, u kojem će sudjelovati pisac Dragan Velikić, etnomuzikolog Dario Marušić, sociolog Krešimir Krolo te povjesničarka umjetnosti Paola Orlić.

Program je financiran uz pomoć Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarska županije i ulaz na sva događanja je besplatan.

 


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.