U prostoru ECPD-a održan je jučer 9. Susret dadilja obrtnica Hrvatske čiji je domaćin bila Ana Peruško Lampić, predstavnica dadilja za područje Istarske županije.
Prisutnima su se, osim Peruško Lampić, domaćice susreta, obratili Ivan Alerić, predstavnik Upravnog odjela za gospodarstvo Istarske županije te Danijela Jerković, predsjednica Upravnog odbora Hrvatske udruge dadilja.
Kako doznajemo od Peruško Lampić susretu je prisustvovalo više od 40 dadilja iz cijele Hrvatske koje su razgovarale o temama koje muče ovaj sektor, izmjenile iskustva, ali i dodatno se obrazovale.
Ana Peruško Lampić
- Obzirom da sam ja prva koja je u Istri otvorila obrt za dnevnu skrb djece, a upravo su mi druge kolegice iz Hrvatske tada bile velika potpora i vjetar u leđa osjećala sam odgovornost da danas u svom gradu ja okupim sve njih, ali i sve nove kolegice. Nadam se da će se i nove generacije držati zajedno, kao i mi svih ovih godina, poručila je Peruško Lampić.
Grad kao potpora obrtima
Susretu se u ime Grada Pule odazvao gradonačelnik Filip Zoričić koji je svim prisutnima zaželio dobrodošlicu u Pulu.
- Razmatramo i tražimo način na koji možemo pomoći obrtima za čuvanje djece, od kojih je šest u Puli, a njih 17 u Istri. Itekako ste suport roditeljima, djeci, gradu i lokalnoj zajednici. Ove godine smo povećali subvencije za privatne vrtiće, gradimo gradske vrtiće i neke nadograđujemo, a obrtima za čuvanje djece želimo biti potpora, rekao je gradonačelnik.
U sklopu Susreta dadilja održale su se dvije radionice.
Dvije interaktivne radionice
Prva je bila interaktivna radionica na temu „Elementi muzikoterapije u pedagoškom kontekstu“, a predavačica je bila Andrea Prenka, muzikoterapeutica i glazbena edukatorica, vlasnica obrta ArtON. Prisutni su se upoznali s muzikoterapijskom praksom i razlikama između muzikoterapije i glazbene pedagogije, te praktičnom primjenom unutar pedagoškog rada. Sudionici su imali priliku aktivno sudjelovati, svirati na instrumentima, a tu su glazbu koristili kao medij za međusobno upoznavanje i povezivanje.
Druga radionica je bila na temu „Promatranje sporta kao metode odgoja“, a predavač je bio Branimir Benčik, voditelj juda, nutricionist i vlasnik obrta za čuvanje djece „Sportići“. Na radionica se govorilo o promatranju sporta kao metode odgoja s fokusom na implementaciju vrijednosti juda u današnjem odgoju djece i mladih kroz životno iskustvo Branimira Benčika kao trenera juda i danas dadilje.
Hrvatska udruga dadilja je strukovna neprofitna organizacija osnovana 2010. godine. Okuplja dadilje koje skrbe o djeci sukladno Zakonu o dadiljama. Sjedište joj je u Zagrebu, a djeluju na području Republike Hrvatske. Djelatnost dadilje legalizirana je 2013. godine donošenjem Zakona o dadiljama. Kontinuirano surađuju s mjerodavnim ministarstvima, lokalnim samoupravama i medijima promovirajući struku, dobru praksu u obrtima dadilja i dobrobiti ove vrste skrbi za djecu.
U zajedničkom razgledu grada
Cilj i svrha Hrvatske udruge dadilja je promovirati djelatnost dadilje kao kvalitetan vid skrbi o djeci, pružati potporu dadiljama u svim segmentima njihova rada i zagovarati njihova prava, razvijati profesionalizaciju zanimanja i kvalitetu rada dadilja, biti izvor informacija dadiljama, roditeljima, agencijama, udrugama, institucijama, ustanovama i organizacijama koje se bave odgojem i brigom o djeci, zalagati se za kvalitetnu komunikaciju između dadilja, roditelja i djece.