Legalni kriminal. U jeziku oksimoron, u prostorno-planskoj praksi - stvarnost. Uzmimo za primjer Viškoviće. To malo naselje na obronku zapadne obale Istre podno Skitače u općini Raša upravo proživljava nepovratnu devastaciju prostora, potpunu urbanističku i strukturalnu metamorfozu.
Na tisućama četvornih metara poljoprivrednog zemljišta, na dva gradilišta udaljena par stotina metara, grade se luksuzne vile s bazenima, njih barem 20, s veličanstvenim pogledom na Kvarner i Raški zaljev. Istra24 je prošlog tjedna već pisala da je Građevinska inspekcija Državnog inspektorata zatvorila jedno od tih gradilišta - ono na ulazu u naselje - porečke tvrtke Fels Family (vlasnika Željka Ereiza i Thomasa Floriana Reimarskog).
Čudo u Viškovićima: Poljoprivredno zemljište skuplje od građevinskog
Viša građevinska inspektorica Mirjana Krsnik u listopadu je utvrdila da Fels Family na gradilištu gdje je, prema simulaciji projekta te tvrtke, planirano 10 vila s bazenom gradio protivno projektu iz građevinske dozvole. Ukratko, investitor je otišao previše u visinu i pritom još izašao iz gabarita građevinskog u poljoprivredno zemljište.
Gradilište firme Fels Familiy na ulazu u Viškoviće koje je zatvorila građevinska inspekcija
Gradilište tvrtke Fels D.A. na kojem su vile u visokoj fazi izgradnje
Ali tamo je sada sve poljoprivredno. Čak i tamo gdje su već podignute vile. Zato je puno interesantniji dio priče oko prostornog plana koji je čitav ovaj cirkus u Viškovićima i omogućio. Nije naodmet niti istaknuti za koliko je tragično malo novca prvotni investitor kupio parcele na kojima će zauvijek promijeniti lice i naličje Viškovića, dosad tipičnog istarskog sela prošaranog suhozidima i maslinama.
Kronološki gledano, parcele na gradilištu gdje je zaustavljena bilo kakva daljnja gradnja 10 vila s bazenima, prodavali su 2006. godine u suvlasničkim dijelovima njihovi ondašnji posjednici različitim porečkim tvrtkama istih vlasnika i direktora – talijanskih državljana Ennia Alberta Corazzola i Francesca Masa. Čak deset firmi kasnije se spaja u jednu, Pulcher d.o.o., spomenutog Corazzola i izvjesnog Enrica Saponarija. Cijena? Za nekretnine na građevinskom području na top lokaciji u ono je vrijeme bilo potrebno izdvojiti tek 32 eura po metru kvadratnom. Toliko je koštalo zemljište koje se prodavalo s putom, koji je rušio cijenu. Bez puta, dakle, čista građevinska zona koštala je 48 eura po kvadratu. Lani je, međutim, Pulcher jednu od parcela Fels Familyju prodao za puno više, 102 eura po četvornom metru. Upravo prošle godine Fels Family stupa na scenu u Viškovićima, mirnom pitoresknom mjestu – kako piše u oglasima za prodaju njihovih nekretnina - a početkom ove počinje gradnju. Fels Family i sestrinska Fels D.A., koja je investitor na nekoliko parcela na gradilištu podno ovog na ulazu u Viškoviće, metar kvadratni vile s pogledom na more prodaju za 2.350 eura.
Sve je, dakle, počelo tom prodajom i kupnjom parcela koje su po prostornom planu bivše Općine Labin bile građevinske. U kojem su točno trenutku urbanizirane nije poznato zato što nam Istarska županija onemogućava direktan kontakt s voditeljem odsjeka za prostorno uređenje i gradnju sa sjedištem u Labinu, koji ima uvid u tu dokumentaciju. Ono što je poznato jest to da su urbanizirane najkasnije devedesetih godina, a moguće i ranije. Tada se, naime, na tom dijelu Viškovića planirala stambena namjena. I tako je bilo sve do 2008. godine kada je taj prostorni plan stavljen van snage, a Općina Raša imala obavezu donijeti svoj. U tom novom planu koji je predložio tadašnji IDS-ov raški načelnik Josip Knapić 2011. godine to urbanizirano područje najednom nestaje sa slike. Nekad smislena, kompaktna urbanistička cjelina cijepa se. Urbaniziraju se zone koje su ranije bila poljoprivredne i obrnuto.
Simulacija projekta vila s bazenima na gradilištima koje je zatvorila inspekcija
No, kao što smo već pisali, porečke firme ishodovale su svoje lokacijske dozvole u vrijeme kada je zemljište bilo građevinsko. U zadnji čas, 2007. godine. Zbog toga je gradnja dozvoljena. Građevinske su izdane, kako za koju česticu, u razdoblju između 2010. i 2011. godine.
Tako će, nevjerojatno, ali istinito, u prostornom planu ova mega gradilišta biti naznačena kao poljoprivredno zemljište, dok će u stvarnosti to biti građevinska zona, zasad s vilama u različiti fazama izgradnje. Bivši načelnik Raše Josip Knapić nam je već kazao da se ne sjeća zašto je odonuda skinuta urbanizacija. Taj mu je detalj ispario iz memorije. Aktualna načelnica Glorija Paliska od Viškovića pere ruke. Sve što se događalo, događalo se prije njezinog mandata, rekla je.
Zakonski Teksas: Ili gradnja na poljoprivrednom ili rušenje cijele vile koje se nikada neće dogoditi
Zapisi iz javne rasprave o pokretanju prostornog plana Općine Raša pak govore da je izvjesni Nino Rocco 2007. godine tražio da se dio tih parcela uključi u građevinsko područje jer je su u tijeku bili postupci za ishodovanje lokacijskih dozvola za izgradnju pristupnog puta i za izgradnju 11 obiteljskih kuća s bazenima. Njegov prijedlog nije prihvaćen jer se, citiramo, sukladno kriterijima utvrđenim temeljem prostornog plana Istarske županije ne mogu se uključiti u građevinsko područje naselje Viškovići. Dodatno je kao obrazloženje navedeno i da te čestice nisu u kontaktu s granicom građevinskog područja utvrđenom Prijedlogom prostornog plana uređenja Općine Raša te se sukladno utvrđenim kriterijima i postavljenom prioritetu ne mogu uključiti u građevinsko područje naselja Viškovići. A prijedlog je davao načelnik.
Primjedba je ponovno upućena na ponovljenoj javnoj raspravi 2011. godine (plan se donosio četiri godine, a u Općini sada ne znaju zašto je to trajalo tako dugo, najduže u Istri, možda i u Hrvatskoj) kada su već bile izdane i potvrde glavnog projekta, ali je obrazloženje za odbijanje zahtjeva bilo isto kao i 2007.
Kako bilo, inspektorica Krsnik naredila je da se projekt uskladi sa stanjem na terenu što bi značilo da bi investitoru Županija trebala odobriti proširenje u poljoprivrednu zonu, mimo prvotne građevinske dozvole. Da bi to sproveo, dobio je rok od 90 dana. Ostalo mu je još mjesec dana. Ako ne uspije, bespravni dio mora ukloniti. No, to bi značilo rušenje cijele građevine što zasad u praksi ne funkcionira.
Na tim su parcelama zasad vidljive četiri kuće u različitim fazama izgradnje. Fels Family na svojim mrežnim stranicama promovira, međutim, pet vila s bazenima koje procjenjuju na 15 milijuna kuna. Na simulaciji projekta vidljivo je da investitor aspirira sagraditi ukupno 10 vila, što bi značilo da će vrijednost ukupne investicije jednog dana biti otprilike 30 milijuna kuna. Na drugom gradilištu, Fels D.A. gradi na 18 parcela. U visokoj fazi izgradnje je već devet vila s bazenom. Tvrtka čak jedno od tih zemljišta prodaje tvrdeći da je građevinsko, i to za 160 eura po metru kvadratnom. No, i ta je lokacija, naime, deurbanizirana. Doduše, lokacijske dozvole dobivene su također 2007. godine, netom prije nego što je tadašnji načelnik Knapić tu zonu isključio iz građevinskog područja, dok je parcelacija obavljena tijekom 2009. godine.
Groteska je prava riječ za ono što se događa Viškovićima. Naseobina koju sami investitori oglašavaju kao mirno i okruženo zelenilom upravo se pretvara u još jedno mjesto u Istri koje će svoj neprocjenjiv resurs - prostor – prepustiti jednoličnim zdanjima koji će jedan drugome nalikovati kao jaje jajetu, kupit će ih stranci s većom platežnom moći od domicilnog stanovništva koji su svoje parcele prodavali za nekoliko desetaka eura po metru kvadratnom, većinu godine bit će prazne, dok ćemo one koji će u Viškovićima doista živjeti moći pobrojati na prste jedne ruke. Zasigurno će ih, kada se sve vile dovrše, biti manje nego bazena.