Politika i društvo

SARAJEVO FILM FESTIVAL

CNN-ova novinarka Amanpour: 'Što smo 90-ih vidjeli u BiH sada Rusi ponavljaju u Ukrajini. laži Moskve nalikuju srpskoj propagandi'

Amanpour je svoje prve korake kao ratna izvjestiteljica CNN-a, tada najutjecajnije televizijske mreže na svijetu, napravila upravo u BiH odnosno u Sarajevu kamo je sada doputovala na projekciju filma "Poljubite budućnost" kojim je u petak otvoreno 29. izdanje filmskog festivala SFF


 
3 min
HINA

Amanpour je svoje prve korake kao ratna izvjestiteljica CNN-a, tada najutjecajnije televizijske mreže na svijetu, napravila upravo u BiH odnosno u Sarajevu kamo je sada doputovala na projekciju filma "Poljubite budućnost" kojim je u petak otvoreno 29. izdanje filmskog festivala SFF

Rat koji Rusija vodi protiv Ukrajine neka je vrsta reprize rata koji je 90-ih godina prošlog stoljeća vođen protiv BiH, a laži koje u tom ratu koristi Moskva sasvim nalikuju srpskoj propagandi, kazala je u subotu u Sarajevu Christiane Amanpour, čuvena novinarka CNN-a.

Amanpour je svoje prve korake kao ratna izvjestiteljica CNN-a, tada najutjecajnije televizijske mreže na svijetu, napravila upravo u BiH odnosno u Sarajevu kamo je sada doputovala na projekciju filma "Poljubite budućnost" kojim je u petak otvoreno 29. izdanje filmskog festivala SFF.

Taj film govori o otporu Sarajlija ratu kroz alternativnu glazbenu pozornicu koja je u gradu funkcionirala tijekom cijelog razdoblja opsade, a kulminirala je potporom koju su dobili angažmanom irske skupine U2 i na kraj njenim koncertom u Sarajevu po završetku rata 1997. 

Amanpour je među akterima ovog dokumentarca koji je režirao američki redatelj hrvatskih korijena Nenad Čičin Šain, a u njemu se pojavljuje cijeli niz utjecajnih osoba iz 90-ih, uključujući bivšeg predsjednika SAD-a Billa Clintona.

"Morala sam biti iskrena"

Suočen s činjenicom da europske zemlje nisu bile spremne intervenirati da bi se prekinuo rat u BiH upravo je Clinton preuzeo ključnu ulogu u okupljanju zapadnih saveznika što je dovelo do zračnih udara na položaje vojske bosanskih Srba 1995. nakon čega su uslijedile oslobodilačke operacije Hrvatske vojske i Armije BiH što je dovelo do Daytonskog sporazuma.

Amanpour kaže kako je u Sarajevu kao mlada novinarka morala naučiti kako ispričati priču o tome da to nije bio tek građanski rat i kazati tko su bili žrtve, a tko agresori.

"Morala sam biti iskrena jer je međunarodna zajednice željela izjednačiti stvari i biti 'neutralna'", kazala je novinarka koja se tijekom izvještavanja iz Sarajeva suočavala s optužbama da je navodno izgubila neutralnost.

Sada je u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu upozorila kako te lekcije ne smiju biti zaboravljene.

"Rusi sada pokušavaju učiniti isto demokraciji i kulturi koju žele izbrisati", kazala je Amanpour tijekom razgovora s novinarima i publikom u Sarajevu.

Kaže kako se upravo u BiH po prvi put izravno suočila s fenomenom lažnih vijesti odnosno propagande koja je tada dolazila sa srpske strane, a to isto sada rade Rusi pokušavajući nametnuti lažni narativ o ratu koji vode protiv Ukrajine.

"Laži su teže oružje od puke propagande. To je ratno oružje", istaknula je Amanpour.

Čičin Šain: Čekam poziv iz Srbije

Redatelj Čičin Šain kazao je kako je za njega dolazak u Sarajevo i predstavljanje filma o tom gradu predstavljalo izrazito emotivni doživljaj, posebice nakon reakcija publike na film "Poljubite budućnost".

Smatra to dokazom da umjetnost pa tako i film nisu izgubili utjecaj na ljude.

"Vjerujem da umjetnost jeste i ostaje moćno oružje promjene", kazao je Čičin Šain. 

Vjeruje isto tako da će njegov film o opsadi Sarajeva biti prikazan i u Srbiji, tim prije jer on nije kritika srpskog naroda nego političara koji je bio nacionalist - Slobodana Miloševića.

"Čekam poziv iz Srbije", kazao je Čičin Šain.


Nastavite čitati

Svijet
 

Cijena kave skočila je na najveću rekordnu razinu

U utorak je cijena zrna arabice, koja čini većinu globalne proizvodnje, premašila 3.44 dolara po funti (0.45 kg), nakon što je ove godine skočila više od 80%, dok je kava sorte robusta poskupjela više od 60 posto, prenosi BBC

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.