Politika i društvo

ISTRANI U SABORU

Daus Plenkoviću: "IDS traži dodatak na plaće službenika sukladno stupnju razvijenosti regije"

IDS predlaže uvođenje dodatka kako bi sačuvali postojeću i privukli novu stručnu radnu snagu u javnom sektoru na razvijenim područjima, kao i da se privatnim poslodavcima na tim područjima omogući dodatne porezne olakšice kako bi se povećale neto plaće radnika


 
2 min
Istra24
foto: Press IDS

IDS predlaže uvođenje dodatka kako bi sačuvali postojeću i privukli novu stručnu radnu snagu u javnom sektoru na razvijenim područjima, kao i da se privatnim poslodavcima na tim područjima omogući dodatne porezne olakšice kako bi se povećale neto plaće radnika

Objavljujemo u cijelosti IDS-ovo priopćenje u svezi prijedloga zastupnika Emila Dausa koji je iznio danas u Saboru tijekom aktualnog sata.

"IDS predlaže, da se zbog viših troškova života uvede dodatak na koeficijent na plaće djelatnicima u državnom i javnom sektoru, sukladno stupnju razvijenosti, kako bi sačuvali postojeću i privukli novu stručnu radnu snagu u javnom sektoru na razvijenim područjima, kao i da se privatnim poslodavcima na tim područjima omogući dodatne porezne olakšice kako bi se povećale neto plaće radnika“, predložio je Daus dodavši kako bi se tek tada donekle kompenzirali ove diskriminatorne učinke indeksa razvijenosti na one građane zbog kojih su ta područja uostalom i postala razvijena!

Na danas održanom aktualnom prijepodnevu u Hrvatskom saboru predsjednik Kluba zastupnika IDS-a Emil Daus, ponukan činjenicom Vladinog donošenja nove Odluke o razvrstavanju općina, gradova i županija prema stupnju razvijenosti, poznatiju kao tzv. indeks razvijenosti, upitao premijera koje je kompenzacijske mjere Vlada planirala za građanke i građane u razvijenim područjima, kada ih je već kroz indeks razvijenosti višestruko kaznila?

Ukazao je kako su kažnjeni u pristupu i korištenju europskih sredstava i to kroz natječaje na kojima ne mogu sudjelovati jer su raspisani samo za određena područja prema stupnju razvijenosti, kao i natječaje u kojima su kriterij bodovanja projekta sukladno indeksu razvijenosti, što često prevagne nauštrb kvalitete projekta te kroz sam postotak sufinanciranja projekata koji je za njih bitno niži.

A, osim toga i troškovi života mnogo su viši od onih dijelova zemlje koji su manje razvijeni - od cijene kvadrata stana za mlade obitelji, cijene kvadrata poljoprivrednog zemljišta za proizvodnju, cijene raznih proizvoda, javnih i ostalih usluga, itd.

Premijer Plenković u svom je odgovoru obrazložio kako je generalni cilj da različiti krajevi zemlje dođu na jednaku razinu.

Daus napominje kako je očito da razvijeniji krajevi stagniraju, a manje razvijeni i dalje ostaju manje razvijeni, iz kojih radno sposobno stanovništvo bježi „ko vrag od tamjana“, bez obzira koliko se u te krajeve ulaže i kako to znači da se nešto radi pogrešno.

Ističe da je profesoru, liječniku, policajcu, stručnim suradnicima, kao i ostalim službenicima i namještenicima, život mnogo skuplji na razvijenijim područjima RH, ne misleći pritom samo na Istru i Kvarner, već i na sva ostala razvijena područja RH.", zaključio je Daus.

                                                                                                                                              


Nastavite čitati

Hrstić: Ministarstvo zdravstva ne smanjuje kontrolu nad javnim nabavama

"Apsolutno je nemoguće da prođe ispod radara neka nabava. Sva nabava koja ide iz državnog proračuna mora dobiti suglasnost u Ministarstvu prije pokretanja samog procesa nabave", izjavila je u četvrtak ministrica Hrstić Hini, u osvrtu na medijske navode u kojima se donošenje novog pravilnika karakterizira kao "zeleno svjetlo za muljaže" te tvrdi da će ustanove bez suglasnosti Ministarstva moći nabavljati opremu za deset puta veće iznose nego do sada

Uoči 33. obljetnice HRZ-a u Hrvatsku stigao osmi moćni Rafale

Osmi od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale, sletio je u vojarnu “Pukovnik Marko Živković”na Plesu rano popodne, a do kraja travnja 2025. godine u Hrvatskoj biti svih 12 aviona Rafale (deset jednosjeda i dva dvosjeda) te će Eskadrila lovačkih aviona biti kompletna

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.