Politika i društvo

PRVI KRUG LOKALNIH IZBORA U ISTRI

DOBITNICI: SDP, Filip Zoričić, Donald Blašković, Ivan Kirac i Zoran Dekleva GUBITNICI: IDS, HDZ, Možemo!, Angelo Mattich i Klaudio Vitasović

Nakon potopa Pausovog IDS-a ključno je pitanje: je li spasitelj Loris Peršurić i hoće li novo vodstvo stranke podržati u drugom krugu Borisa Miletića?


 
3 min
Dražen Majić ⒸFOTO: Manuel Angelini

Nakon potopa Pausovog IDS-a ključno je pitanje: je li spasitelj Loris Peršurić i hoće li novo vodstvo stranke podržati u drugom krugu Borisa Miletića?

Najveći gubitnik prvog kruga lokalnih izbora svakako je IDS. Predsjednik stranke Dalibor Paus nije ušao u drugi krug, potpredsjednik Valter Glavičić ponižen je u Labinu izgubivši u prvom krugu, Valter Boljunčić nije povratio Pulu. Paus je podnio ostavku, stranka je obezglavljena.

Ključno je pitanje: je li spasitelj Loris Peršurić i hoće li novo vodstvo stranke podržati Borisa Miletića?

S druge strane, najveći uspjeh u prvom krugu polučio je SDP. Sanja Radolović je kao prva ušla u drugi krug izbora i Istra ima dobre šanse prvi put u povijesti dobiti županicu. Peđa Grbin u Puli je ušao u drugi krug i slijedi neizvjesna bitka. Pored toga, zadržali su Umag, Fažanu, Tinjan, Vižinadu i Fažanu.

Jedan od dobitnika prvog kruga je i Filip Zoričić koji s značajnom prednošću ulazi u drugi, dok je njegova lista s pet vijećnika (uz IDS) prva snaga u vijeću. Iznenađujući uspjeh pobjedom u prvom krugu polučio je i Donald Blašković u Labinu.

Dobitnik je i Ivan Kirac koji je u bogatom Medulinu zadržao načelničku fotelju. Veliki uspjeh polučila je i nezavisna lista Zorana Dekleve u Višnjanu. Čini se da bi ovaj poraz mogao biti kraj političke karijere višnjanskog šerifa Angela Matticha.

Zahvaljujući dobrom mandatu Suzane Jašić i koaliciji sa SDP-om Možemo! ima dobre šanse ponoviti uspjeh u Pazinu. U Puli su doživjeli ogromni pad. Dušica Radojčić je osvojila 1.531 glas što je gotovo duplo manje od 2.792 koliko je osvojila prije četiri godine. Lista Možemo! u Puli je osvojila nešto više glasova, 1.814, ali i dalje je to puno lošije nego prije 4 godine kada su imali 3.139 glasova: sa četiri mandata u pulskom Gradskom vijeću pali su na dva.

Dodatno, Možemo! je ostvario lošiji rezultat i u županiji gdje su za skupštinu osvojili gotovo 1.000 glasova manje.

Izborni poraz doživio je i HDZ. U županiji Anton Kliman je dobio skoro 6.000 glasova manje od Irene Hrstić prije četiri godine. Još je gore prošao Sean Soldatić, kandidat za gradonačelnika Pule koji je dobio tek 500 glasova što je potpuni debakl u odnosu na 1.278 glasova koje je prije 4 godine osvojio Mirko Jurkić. HDZ je svoje glasove poklonio Goranu Mihoviloviću koji je s dva mandata novi faktor u vijeću. Razočarani Mihovilović je očekivao puno više, ali unatoč medijskoj dominaciji i tajkunskoj pozadini, Puležani jednostavno nisu prihvatili njegovu agendu.

U Vodnjanu je do nogu potučen Klaudio Vitasović koji se nakon debakla otprije četiri godine bezuspješno pokušao vratiti na političku scenu. Kopačke o klin objesio je i IDS-ov Ardemio Zimolo. U izborima za talijanskog dogradonačelnika Pule osvojio je tek 42 glasa dok je pobjedu ostvario Vito Pauletić.

Slijedi nam neizvjesni drugi krug u Puli i Županiji. 


Nastavite čitati

Istra
 

PASTROVICCHIO: Čestitam Igoru Orliću na pobjedi za gradonačelnika Vodnjana

Vjerujem da će raditi na dobrobit građanki i građana Vodnjana. Vidio sam njegov angažman u Vijeću i mislim da se može izdići iznad političkih podjela u korist šire zajednice. Prepuštam mu puno započetih projekata, neki od njih su već u završnoj fazi, i nadam se da će ih nastaviti razvijati i realizirati u korist Vodnjanštine, napisao je Pastrovicchio

Istra
 

POBIJEDIO JE UVJERLJIVO, ALI S MALO GLASOVA: Vito Paoletić novi je dogradonačelnik Pule ispred talijanske zajednice

Za razliku od ostalih istarskih sredina u kojima se glasalo za zamjenika talijanskog gradonačelnika, gdje se odaziv kretao od 40,64 % u Bujama pa čak do 61,21 % u Brtonigli, u Puli je odaziv bio izuzetno nizak. Razlog tom podbačaju treba tražiti i u činjenici da se na biračkim mjestima listići za manjinsko glasanje nisu dijelili automatizmom, već ih je bilo potrebno izričito zatražiti, unatoč tome što su djelatnici na biračkom mjestu imali mogućnost provjeriti ima li birač pravo na manjinsko glasanje ili ne

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.