Iz pulskog Možemo! naglašavaju kako brodogradilište s dugoročnim planovima i njegovi lanci opskrbe mogu osigurati stalna i dobro plaćena radna mjesta i za nove mlade stručnjake i za naše sugrađane koji su nakon zaustavljanja proizvodnje napustili Pulu i otišli u Italiju ili druge zemlje u potrazi za poslom
Iz pulskog Možemo! naglašavaju kako brodogradilište s dugoročnim planovima i njegovi lanci opskrbe mogu osigurati stalna i dobro plaćena radna mjesta i za nove mlade stručnjake i za naše sugrađane koji su nakon zaustavljanja proizvodnje napustili Pulu i otišli u Italiju ili druge zemlje u potrazi za poslom
Uljanik mora postati strateško brodogradilište hrvatske industrije i zato ga ne smijemo privatizirati, apelira kandidatkinja Možemo! za gradonačelnicu Pule
“Uljanik je i dalje ključna prilika za gospodarski i tehnološki razvoj Pule, a ne samo naša ‘slavna prošlost’”, utvrđuju Dušica Radojčić, kandidatkinja stranke Možemo! za gradonačelnicu Pule i saborska zastupnica, i Miha Paus, kandidat za gradsko vijeće Grada Pule i projektant zaposlen u Uljaniku.
Radojčić objašnjava kako će joj kao gradonačelnici prioritet biti da Grad Pula iskoristi sve svoje resurse da se u Uljaniku omogući nastavak brodogradnje i otvaranje poduzetničke zone. Svoju borbu za Uljanik vodi i u Hrvatskom saboru, gdje je nedavno prozvala Vladu RH zbog namjere da nastavi postupak privatizacije. Podsjetila je kako najjače članice EU-a - od Italije, pa do Francuske, Njemačke i Nizozemske - imaju većinsko vlasništvo nad brodogradilištima radi kontrole nad tom strateškom industrijom.
Upozorila je kako je neodgovorno da upravo sada kada Europska unija planira investicije vrijedne stotine milijardi eura u obrambenu spremnost i jačanje industrijske sposobnosti, Hrvatska ne razvija Uljanik i brodogradnju. Zato je važno da Republika Hrvatska prepozna stratešku važnost Uljanika i da, umjesto prodaje, uloži u njegovo restrukturiranje i modernizaciju.
Iz pulskog Možemo! naglašavaju kako brodogradilište s dugoročnim planovima i njegovi lanci opskrbe mogu osigurati stalna i dobro plaćena radna mjesta i za nove mlade stručnjake i za naše sugrađane koji su nakon zaustavljanja proizvodnje napustili Pulu i otišli u Italiju ili druge zemlje u potrazi za poslom.
“Stalna, kvalitetna i dobro plaćena radna mjesta u proizvodnom djelatnostima su nam jedina garancija da naši mladi neće odlaziti”, kaže Dušica Radojčić i objašnjava kako prostor Uljanika može ponovo biti prostor rada jer se u njemu mogu razvijati znanje i tehnologije. Zato, kaže Paus, na dijelu današnjeg Uljanika treba razviti i poduzetničko-obrtničku zonu s boljim uvjetima za postojeće poduzetnike, čime će se pomoći oživljavanju šire industrijske proizvodnje koja u Puli stagnira i opada.
Oživljavanje industrijske proizvodnje presudno je za dugoročni razvoj ne samo Pule, već i Istre u cjelini. “Gašenje proizvodnih djelatnosti dovelo je do sve veće orijentacije ka turizmu, pa naš grad sve više ovisi o sezonskim prihodima, što samo povećava nesigurnost radnih mjesta. Ne prekinemo li tu spiralu, ljudi će nastaviti iseljavati iz našeg grada”, pojašnjava kandidatkinja Možemo! za gradonačelnicu Dušica Radojčić.
PAUS: Iskoristimo EU ulaganja u brodogradnju
Miha Paus, koji je u Uljaniku zaposlen kao konstruktor-projektant, podsjeća kako je nekad u ondje radilo 9.000 radnika. Uljanik bi se mogao uspješno baviti brodogradnjom i izradom off-shore objekata kada bi država i Grad Pula ponovno stali iza brodogradilišta i omogućili da se ide u reorganizaciju djelatnosti i modernizaciju. Paus kaže kako je potrebno odrediti prostor na kojemu će biti zadržana brodogradnja i onda u skladu s time planirati brodograđevnu nišu prema kojoj se usmjeriti, a što će uvelike definirati i nova europska obrambena politika i strateška orijentacija. Trenutno se na tržištu nude i vojni i trgovački i putnički projekti, ali i razni off-shore projekti vezani za energetiku.
Paus u Uljaniku vidi i veliku buduću priliku za razvoju drugih srodnih industrija koje vremenom unapređuju i znanje i proizvodne sposobnosti. Tako bi u Uljaniku mogli stvoriti i klaster za tzv. brodogradnju 'srednje veličine’ s IT tehnologijama vezanim na brodogradnju i ostale metalurške industrije.
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.