Žene u Hrvatskoj ne žele živjeti 'Sluškinjinu priču', poručeno je u subotu s tematske sjednice Glavnog odbora Foruma žena SDP-a i okruglog stola "Rodna ravnopravnost – što smo postigli u proteklih 10 godina?", organiziranog povodom 10 godina članstva Hrvatske u EU.
Benefiti su jasno istaknuti kroz slobodu kretanja ljudi, roba i usluga, te mogućnost korištenja EU sredstava za razne kapitalne projekte, no gdje smo po pitanju rodne ravnopravnosti i jesmo li napravili korak naprijed ili u nekim slučajevima korak unatrag? Na ta i slična pitanja, kako se navodi u priopćenju, pokušali su odgovoriti sudionici skupa.
Žene trebaju preuzeti inicijativu, povećati samopouzdanje, te se svojim kvalitetama nametnuti u društveno-političkom životu.
Nažalost, još uvijek za postizanje uspjeha u poslovnom ili političkom okružju žena treba uložiti znatno više truda nego muškarac, i to se mora promijeniti. Međusobnim podržavanjem žena, edukacijom, razvijanjem komunikacijskih vještina, odnosa s javnošću i medijima, organiziranjem radionica, više će se žena ohrabriti, prepoznati svoje kvalitete i uvesti „ženski“ stil rada i vođenja u politici.
Ne podržavamo samo deklarativnu rodnu ravnopravnost, ističu iz Foruma žena SDP-a.
"Nećemo zatvarati oči da postoji dio društva koji želi žene svrstati 'gdje im je mjesto'... Moramo jasno reći da se borimo za bolju Hrvatsku, otvorenu i tolerantnu zemlju u kojoj smo svi isti, u kojoj svi imamo ista prava", rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
Zastupnik u EU parlamentu Predrag Fred Matić istaknuo je kako je u ovih deset godina EU napravila važne korake u borbi za rodnu ravnopravnost. Strategijom za rodnu ravnopravnost 2020. -2025. EU je postavila jasne ciljeve koje želi na ovom polju i u Europskom parlamentu aktivno rade na njihovu ostvarenju.
"Žene u Hrvatskoj ne žele živjeti u Gileadu, ne žele živjeti 'Sluškinjinu priču' niti biti Poljska. Ljevica je ta koja je krenula u borbu za ravnopravnost spolova u svijetu, pridružio joj se cijeli moderan svijet i Hrvatska kao članica EU mora krenuti naprijed", poručila je potpredsjednica SDP-a i Hrvatskog sabora Sabina Glasovac.
Predsjednica Foruma žena i dogradonačelnica Rijeke Sandra Krpan istaknula je primjer Rijeke koja je povela u tom segmentu, ne samo izglasavanjem Rezolucije kojom se Rijeka proglašava sigurnim mjestom za žene, već i po pitanju prevencije, uvođenja građanskog i zdravstvenog odgoja, te projekata usredotočenih na sprječavanje i osuđivanje svih vrsta nasilja, netolerancije i netrpeljivosti.
Predsjednica Glavnog odbora Andreja Marić naglasila je da je pred Hrvatskom još mnogo posla i izazova. Teme vezane uz djecu, prava manjina, široki interesi u području zdravstva, nedovoljno se zastupaju u donošenju političkih odluka ako o njima odlučuju samo muškarci, bez dovoljne zastupljenosti žena.