Građanska inicijativa "Ostajemo" najavila je u subotu da će odluka o promjeni modela najma gradskih stanova u Zagrebu, ako bude donesena, u konačnici završiti na sudovima radi ocjene zakonitosti i ustavnosti, a gradskoj vlasti poručila da može očekivati cijeli niz sudskih postupaka.
Ovo je novi napad gradonačelnika Tomaševića na ugrožene skupine građana, poručila je GI "Ostajemo", koja okuplja najmoprimce stanova u vlasništvu Grada Zagreba. Poruku je odaslala s konferencije za medije povodom uvrštavanja predložene odluke o najmu stanova na dnevni red Gradske skupštine za 5. listopada.
U inicijativi ističu da se novom odlukom u potpunosti ukida model javnog najma kakav je postojao u Zagrebu, a trenutne se najmoprimce drastičnim povisivanjem najamnine pokušava natjerati na odlazak ugrožavajući njihovu obiteljsku i egzistencijalnu stabilnost, pod izlikom zbrinjavanja socijalno ugroženih.
Gradska vlast prethodno je objasnila da se mijenja model, na način da će socijalni cenzus postati ključan. Prema prijedlogu, gradski će stanovi za one s natprosječnim primanjima postati višestruko skuplji. Visina najamnine, za one s primanjima koja su veća od prosječnih, narast će na četvrtinu mjesečnih prihoda, čime se takve korisnike stanova želi potaknuti da se isele i gradske stanove ustupe drugima, otvoreno su proteklog ljeta najavljivali iz vladajuće stranke Možemo!.
Član pravnog tima inicijative "Ostajemo" Toni Budalić upozorava pak da se predloženom odlukom grubo vrijeđa ustavno pravo na dom, te da je podložna ocjeni ustavnosti. "Ako odluka bude izglasana i stupi na snagu, Grad Zagreb može očekivati čitav niz sudskih postupaka”, poručuje.
Smatra da je riječ o grubom kršenju stečenih prava najmoprimaca koji su ugovore sklapali na temelju ranije Odluke, te o povredi njihovih legitimnih očekivanja koja iz tih ugovora proizlaze. Poručio je i da bi Grad Zagreb primjenom sporne Odluke povrijedio temeljne zakonske postulate i načela ugovornog prava.
Članica inicijative Stefani Glasnović upozorila je pak da o toj temi nije provedena kvalitetna javna rasprava te ju se "pokušava donijeti ispod radara".
Da nije riječ ni o kakvom priuštivom stanovanju, Glasnović je prikazala slikovitim primjerom obitelji dvoje doktora znanosti koji zarađuju 3.600 eura i imaju četvero djece. Po prosjeku primanja po članu kućanstva svrstani su u razred u kojemu moraju platiti 720 eura najamnine.
U inicijativi "Ostajemo" upozoravaju kako samo naselja Novi Jelkovec i Podbrežje imaju preko 10.000 ljudi u najmu gradskih stanova, da većinu čine djeca koja su sada u strahu od selidbe, napuštanja prijatelja i poznate sredine.
Glasnović je upozorila i na izostanak analize po kojoj se donose ovakve odluke i temeljem čega se ukida model javnog najma u Zagrebu te je poručila kako “visina dohotka ne može i ne smije biti mjerilo za određivanje visine najamnine".