Gong je ponedjeljak pozvao građanke i građane Pule da izađu na referendum iduće nedjelje i odluče o razvoju svoga grada i budućoj namjeni područja Lungomare, a političare da promijene zakon o referendumu i time omoguće razvoj lokalne demokracije.
Demokracija znači participaciju, sudjelovanje građana u donošenju svih političkih odluka koje utječu na njihove živote, istaknuo je Gong u priopćenju.
"Da se pravni okvir promijenio prije deset godina, od kada Gong inzistira na ovoj temi, danas ne bismo bili u situaciji da referendumi propadaju na izlaznosti, već bi građani i građanke mogli donositi odluke o razvoju svojih gradova koje bi bile obvezujuće za lokalne vlasti", dodaje.
Upozorio je kako se nakon referenduma o Srđu još jedan važan lokalni referendum događa u uvjetima lošeg i restriktivnog zakona, koji postavlja previsoke zapreke jer za valjanost odluka propisuje izlaznost od 50 posto svih upisanih birača i time zapravo u praksi onemogućuje lokalnu demokraciju.
Osim toga, na snazi su potpuno nekonzistentna i nelogična pravila u odnosu na državni referendum, gdje se odlučuje tek većinom birača koji su pristupili referendumu, bez uvjeta kolika je ta većina u odnosu na ukupan broj birača.
Unatoč tome Gong, koji godinama zagovara reformu referendumskog zakonodavstva i predlaže znatno nižu kvotu izlaznosti od 25 posto za lokalni referendum, poziva Puležanke i Puležane da ne ostanu kod kuće, nego izađu na referendum i odluče o sudbini svog grada.
Također, Gong podsjeća da je prošlog tjedna reagirao na kampanju investitora Hotel Valkane kojom se građane poziva da ostanu doma i ignoriraju svoje pravo na sudjelovanje u demokraciji.
Takav način borbe protiv upotrebe demokratskih instrumenata, kojim se nastoji iskoristiti postojeće zakonske manjkavosti u održavanju lokalnih referenduma, pokazuje grozan cinizam prema ideji demokracije, ističe Gong.