Sutra pričamo priču o dobu u kojem je najveći istarski grad postao grad kakvog danas poznajemo
Puležan s bečkom adresom donosi zanimljiv koncert koji je kruna trodnevnih događanja posvećenih Austro-Ugarskoj baštini
I dok se u većem dijelu zemlje još uvijek raspravlja o tome kako je Građanski odgoj ideologija, kako mu je program loš ili, pak, da se ionako već provodi kroz druge predmete, u Barbanu će uskoro, zahvaljujući entuzijazmu profesora, učenika i roditelja, ući u petu godinu njegova provođenja i odgajanja uzornih malih građana
I dok se u većem dijelu zemlje još uvijek raspravlja o tome kako je Građanski odgoj ideologija, kako mu je program loš ili, pak, da se ionako već provodi kroz druge predmete, u Barbanu će uskoro, zahvaljujući entuzijazmu profesora, učenika i roditelja, ući u petu godinu njegova provođenja i odgajanja uzornih malih građana
U hrvatskim osnovnim školama se od školske godine 2019./2020. provodi eksperimentalni program pod nazivom Škola za život sa svrhom ispitivanja primjenjivosti novih kurikuluma. Ona uključuje poučavanje međupredmetnih tema, a u jednu od njih spada i Građanski odgoj i obrazovanje.
Građanski odgoj i obrazovanje omogućava mladima da postanu odgovorni i aktivni članovi društva, sposobni djelovati za opće dobro te donositi informirane i promišljene odluke. Podrazumijeva usvajanje vrijednosti, stavova, znanja, vještina i sposobnosti kako ta znanja iskoristiti u svakodnevnim situacijama. Ima svoju društvenu, ljudsko-pravnu, političku, kulturalnu, ekonomsku i ekološku dimenziju.
U najvećem istarskom gradu, Puli, Građanski odgoj provodi se samo u OŠ Šijana, a za ostale se škole tek najavljuje, i to za sljedeću školsku godinu.
Grad Rijeka od školske godine 2016./2017. učenicima viših razreda osnovnih škola omogućava pohađanje predmeta Građanski odgoj i obrazovanje. U tu je svrhu Grad izradio Priručnik za učenike, a potom i internetsku stranicu. Provodi se kao izvannastavna aktivnost, dvaput tjedno u višim razredima.
Riječki je model ubrzo preuzela Osnovna škola Jure Filipovića Barban, i to još u listopadu 2018. godine.
Uključili su se u eksperimentalni projekt Istarske županije po uzoru na riječki model, s još devet istarskih škola: OŠ Vladimira Nazora Krnica, OŠ Vladimira Nazora Potpićan, OŠ Vodnjan, OŠ Vladimira Gortana Žminj te škola iz gradova: Rovinj, Umag, Poreč, Pula i Pazin.
Prije provođenja organizirane su edukacije za po dva učitelja iz svake škole, a vodili su ih članovi GOOD inicijative i članice Centra za građanske inicijative Poreč.
Obuhvaćale su sedam modula: Uvod u ljudska prava, Participativnu metodiku, Političku pismenost, Medijsku pismenost, Obrazovanje protiv korupcije, Volontiranje i Medijaciju. Iz Osnovne škole Jure Filipović Barban edukacije su prošle učiteljice Danijela Grgorinić i Tatjana Petrić-Lui.
-Radimo dva sata tjedno sa svakim razredom, a koristimo se i materijalima Foruma za slobodu odgoja. Na kraju prve godine provedbe ove izvannastavne aktivnosti bili su izuzetno zadovoljni roditelji i učenici, kaže nam Danijela Grgorinić, inače profesorica hrvatskog i talijanskog jezika i književnosti te diplomirana bibliotekarica.
Njezina kolegica, Tatjana Petrić-Lui, profesorica je talijanskog jezika i književnosti. Obje su se, kažu nam, odlučile za Građanski odgoj i obrazovanje zbog manjka nastavnih sati, no na kraju su uvidjele kako je time njihov poziv postao kompletniji.
Dolaskom pandemije postalo je teško održavati ovu izvannastavnu aktivnost zbog mnogih mjera, stoga se stalo s terenskom nastavom.
Od ove školske godine mladi Barbanci nastavili su s provođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja u koji su sad već uključeni i učenici 7. i 8. razreda.
Grgorinić trenutno u školi sama provodi ovu izvannastavnu aktivnost, a zainteresiranost učenika ne opada. Rado, kaže, pohađaju nastavu upravo zbog pristupa predmetu za koji učiteljici govore da je ugodan i neopterećujući.
I dok se u većem dijelu zemlje još uvijek raspravlja o tome kako je Građanski odgoj ideologija, kako mu je program loš ili, pak, da se ionako već provodi kroz druge predmete, u Barbanu će uskoro, zahvaljujući entuzijazmu profesora, učenika i roditelja, ući u petu godinu njegova provođenja i odgajanja uzornih malih građana.
Puležan s bečkom adresom donosi zanimljiv koncert koji je kruna trodnevnih događanja posvećenih Austro-Ugarskoj baštini
"Započeli smo i s 1. fazom radova na kuli koja se nalazi na ulazu u fortificirani kaštel. Kula je očišćena od raslinja, a baza je sanirana kako bismo osigurali stabilnost i pripremili se za buduće faze radova", izjavio je načelnik Brtonigle Neš Sinožić
Radovi su uključivali zamjenu vodovodnih cijevi i električnih instalacija i sanitarija, odnosno elektro, keramičarske i ličilačke radove, dakle kompletnu obnovu. Škola ima ukupno 26 sanitarnih čvorova u pet vertikala i šest sanitarnih čvorova u dva zasebna WC-a za niže razrede, odnosno, ukupno 32 sanitarna čvora
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.